Rady a tipy jak vymalovat byt

Jednou za čas je prostě třeba doma vymalovat. Dát stěnám vašich domů a bytů nový kabát můžete i svépomocí a nemusí vás to ani tolik stát. Přinášíme cenné rady, jak pěkně vymalovat svůj interiér. Když chcete proměnit byt rychle a zároveň levně, zkuste jej vymalovat v naprosto odlišném stylu, než byl ten původní. Dodržte několik základních rad, a použijte kvalitní barvy, které zajišťují dobré krytí.

Nepodceňte přípravu

Prvním krokem k úspěšnému vymalování je pečlivá příprava povrchu, kterou rozhodně není radno podcenit. Nejdůležitější je především odstranit všechny staré nátěry a zbytky tapet. Je třeba zarovnat všechny vzniklé nerovnosti a opravit praskliny ve zdech. Dále je třeba důkladně provést penetraci, tedy nanést ochranný nátěr, který povrch stěn dobře zpevní, nasytí a také hydrofobizuje. Penetrace nám přináší kromě ochrany stěn také velké usnadnění další práce. Velkou měrou zbaví povrch stěn prašnosti, vyrovná jeho nasákavost a následně zlepšuje přilnavost všech dalších vrstev nátěru.

Tip: Jakou barvou vymalovat ložnici

Způsob provedení penetrace

Penetrace má vodnatou konzistenci a je nutné na váleček hodně tlačit. Pohyb je třeba vést ho po stěně zespoda nahoru. Uspoříte za materiál a nebudete po malování muset tolik uklízet. Penetrace potřebuje taky velký čas na řádné zaschnutí. Na dotek je stěna suchá asi po hodině, ale přetírat ji konečnou barvou se doporučuje nejdříve až po 16ti hodinách. Podkladová vodní emulze současně umožňuje okamžitou kontrolu při postupu prací. Před zaschnutím má penetrace jemně fialovou barvu. Podle této barvy lze objektivně zhodnotit rovnoměrné natření celého povrchu.

Váleček nebo štětka

Výběr vhodných pomůcek k malování je další důležitý krok. Klasická malířská štětka je vhodná především na první nátěr. Pomocí štětky velmi dobře vetřete barvu do pokladu. Více oblíbený je v dnešní době malířský váleček, který umožňuje mnohem rychlejší a současně i méně náročnou práci. Pomocí jemného válečku s kratšími vlákny můžeme pak při druhém nátěru docílit perfektně hladkého povrchu. Pokud potřebujeme výraznější strukturu, lze použít hrubší váleček s delšími vlákny. Ornamenty a barevné předěly můžeme uskutečnit pomocí šablon. Lze je na míru vyřezat ze speciální folie a doma nám k tomu postačí pauzovací papír nebo karton. Pro vytvoření ostrých hran pomůže maskovací páska. Šířku volte podle malířského nástroje. Pro menší štětce stačí úzká a pro váleček širší páska. Odstraňujte ji až po zaschnutí podkladu, aby nedošlo ke stržení barvy.

Kde začít s malováním

Při malování místnosti je vždy nejlepší začít od shora, tedy od stropu. Po zakrytý nábytku a dobře zaschlé penetraci si nachystány štětce, válečky a vybrané barvy. Začněte u stropu a domalujte v místnosti rohy s přesahem. Na ten pak plynule navážete na jednotlivé zdi. V případě, že na stěny bude použita jiná barva než na strop, nikdy raději ji nemalujte stěny přímo až do výšky stropu. Vytvoření ostrého barevného přechodu přímo od fabionu je opravdu velmi obtížné i pro profesionála. U kontrastních barev se i ty malé chybičky opravují dost těžko. Počítejte s několikacentimetrovými přesahy, které vám na stěnách za pomoci samolepící pásky zaručí zcela rovnou a velmi přesnou linii.

Barvy v domě a v bytě

Stále u nás v minulosti převládala bílá barva až do chvíle, kdy přišly na trh široké sortimenty barev. Pak se zase dělalo barevné vše za každou cenu. Při výběru barevných kombinací vezměte v úvahu odstíny nábytku, podlahy a textilních doplňků v daném interiéru. I přírodní dřevo vyžaduje správnou kombinaci. Méně je mnohdy více. Zvolte kvalitní barvy, které se nevpíjí do zdí a udrží si barevnou stálost. Pomocí odlišných odstínů barev můžeme prostor rozdělit podle jeho funkčního využití, třeba oddělit kuchyň a jídelnu. Můžeme tak zdůraznit třeba i zajímavý kus nábytku. Vždy zvolte jeden převládající odstín, který dodá vaší místnosti zvláštní atmosféru. Pak jej jemně doplňte jiným. Výběrem barev dosílíte dynamiku i poklidnou atmosféru, záleží na dané místnosti.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *