bydleni z kontajneru

Stylový dům z kontejnerů

Z kontejnerů můžete postavit chatu, garáž či rodinný dům a stěhovat se můžete za týden. Ve světě jsou již stavby z takovýchto obytných kontejnerů vysoce populární záležitostí a běžně z nich vznikají třeba budovy jako veřejné instituce, školky, školy, byty a dokonce i v takovém luxusním domě z unimobuněk bydlí známý americký architekt.

Jeden dům z kontejnerů nabízí mnoho řešení

Kdykoliv k takovému domu z kontejnerů totiž můžete místnost přistavět nebo ubrat. Je taky o polovinu levnější než zděná stavba. Tato stavebnice z unimobuněk se dá skládat do nepřeberného množství variant, podobně jako kostky lega. V takovém dvojdomku uprostřed velmi krásné přírody takto bydlí americký architekt Adam Kalkin. Nemovitosti v přístavní londýnské čtvrti Docklands tvoří působivé městečko postavené celé z vyřazených už nepoužívaných přepravních kontejnerů. V Německu se takto staví zejména pečovatelské domy, studentské koleje, školky, školy a obchody. V Čechách je velmi podobný Freedomek za 750.000 korun.

Bydlení do týdne a dům z kontejnerů

Takovéto obytné kontejnery neslouží pouze jako ubytovna pro dělníky na některém staveništi. Moduly se dají různě kombinovat, přestavovat a upravovat. Na připraveném a zasíťovaném pozemku během týdne můžete mít dům z kontejnerů s omítnutou fasádou, dřevěnými euro-okny a sedlovou střechou.

Na první pohled není poznat, že jde o stavební buňku. Celý proces je neuvěřitelně rychlý ve srovnání s klasickou stavbou. Kontejnery složené ze samonosných ocelových konstrukcí vznikají nejdřív v továrních halách a pak se složí na parcele. Stavba záleží pak na počasí, nezatěžuje dlouhodobě okolí prachem a hlukem ze stavby a úplně odpadají tzv. mokré zdicí procesy.

Domy z kontejnerů jako stavebnice

Základní modul je s předem definovanými poměry stran 6 x 2,5 x 2,8 metru. Dají se ale vyrobit i na míru v libovolném rozměru, atypickém tvaru a podle přání zákazníka. Pokud se rodina rozroste, dům roste s ní. Na dva základní moduly, variantu 1 + 1 s příslušenstvím pak nechá přistavět dětský pokoj. Lze stavět vedle, na střeše, s odstupem nebo na pilířích. Snadno se zvětší obytný prostor na 2 + 1 nebo 3 + 1. Dá se i zpětně a jednoduše s odchodem dětí z domu zmenšovat. Moduly lze použít pro stavbu chaty, prodat nebo dát na zpětný odkup.

Za dva nové kontejnery na míru na obytný prostor 2 + kk dáte asi 400.000 korun. Za cenu máte výrobu, dopravu, instalaci, topení, podlahy, osvětlení, vybavení sociálního zařízení, kuchyňskou linku, rozvody připojení pro televizi a internet, dokončovací práce v interiéru a exteriéru. Dům z kontejnerů o rozloze asi 150 m2 se vyrábí 2 týdny a 5 dní kompletuje na pozemku, kde jsou připravené základy a zasíťování. Instalují se vruty, druhý den se staví dům a další 3 dny se dělají už jen dokončovací práce.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *