Jak a čím zastřešit pergolu

Venkovní terasa s pergolou, nebo pergola samotná na naší zahradě, je často naším snem. Jakmile je konstrukce na světě, rastr z dřevěných latí nás sice chrání před ostrými slunečními paprsky a nabízí i trochu závětří, nedokáže nás ovšem ochránit před deštěm. Jak tedy pergolu zastřešit a jakou krytinu zvolit?  

Pojem pergola původně označuje podloubí v podobě lehké konstrukce, které slouží jako opora pro popínavé rostliny. My jsme si ale zvykli pod pergolou sedět, relaxovat, stolovat a využívat ji jako odpočinkové místo, které je však třeba ochránit před sluncem a deštěm. Stavba pergoly není složitá a svépomocí si ji zvládnete i zastřešit.

Zastřešení pergoly

Zastřešení pergoly se právě proto stalo běžnou záležitostí a součástí teras a zahrad. Střešní krytina na pergolu musí být lehká, aby ji konstrukce snadno unesla. Pokud chcete střechu pergoly navíc sladit se střechou domu a položit na ni pálené nebo betonové tašky, konstrukci musíte zvolené krytině přizpůsobit. Jestliže pergolu zastřešujete dodatečně, vybírejte raději z lehčích materiálů.

Polykarbonát

Polykarbonát se stal velmi oblíbeným materiálem zejména pro své tepelněizolační vlastnosti, snadnou opracovatelnost a pokládku. Přestože je lehký, překvapí vás svou pevností, protože vydrží i velké kroupy. Polykarbonátové desky se snadno instalují a v nabídce jsou v různých profilech a stupních průsvitnosti. Nevýhodou může být naopak vyšší tepelná roztažitelnost, nižší odolnost vůči poškrábání a působení chemikálií.

Sklolaminát

Sklolaminátové desky jsou levnější, ale přitom jde o velice efektivní způsob zastřešení. Jsou vyrobeny z polyesterové pryskyřice a skelných vláken. Mají vysokou odolnost proti všem rozmarům počasí a propouštějí přirozené světlo mnohem více než zmíněný polykarbonát.

Tvrzené sklo

Zastřešení z tvrzeného skla vám poskytne čistý, minimalistický vzhled a ochrání vaše posezení před deštěm, aniž by omezovalo průchod světla. I když jde o trochu luxusnější a finančně náročnější variantu, investice do komfortu se vám vyplatí. Samotné sklo vám však neposkytne stín. U čiré střešní krytiny může docházet v parných dnech k přehřívání a vyžaduje další finanční prostředky na zastínění.

Plachta

Pokud nechcete pod pergolou sedět v dešti a jde vám spíše o zastínění než ochranu před dešťovými srážkami, vystačíte si s textilem. Posuvné a rolovací střechy pro pergoly fungují na jednoduchém a snadno ovladatelném mechanismu a mohou být vyrobeny i z nepromokavých PVC materiálů určených na markýzy.

Další střešní krytiny

Mezi lehké a přitom dostatečně odolné krytiny, které nepropustí světlo ani vodu, se řadí také asfaltový šindel. Z přírodnějších materiálů na zastínění se pak hodí rákos nebo bambus, který však netvoří dostatečnou ochranou proti dešti. Můžete jej ale kombinovat třeba se zmíněným skleněným zastřešením.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *