15 tipů jakou zvolit barvu kuchyně – Inspirace

Barvy dělají náš život mnohem pestřejší a veselejší. Pokud se jedná o šatník, asi se řídíme podle nálady, stěny pokojů ale denně neměníme. S kuchyní je to proto trochu složitější. Při výběru barvy do kuchyně musíme dbát zejména na velikost prostoru, celkové dispozice, charakter místnosti a navíc i světelnou propustnost. Jinou barvu budeme volit do malé kuchyně v panelovém bytě, jinou do útulné kuchyně na chalupě a stejně tak odlišnou zřejmě zvolíme do moderní prostorné vily v osobitém designu.

Zdroj: freshome.com

1. Malá kuchyň – světlé tóny

Pokud je vaše kuchyň malá a neoplývá dostatečným prostorem, vyhněte se tmavým a sytým barvám, jinak prostor ještě více opticky zmenšíte. Světlé tóny působí svěže a vzdušně.

2. Malá kuchyň – prvky dřeva

Nebojte se ani dřeva, přírodních doplňků a barev, které budou působit decentně a elegantně. Zvolte proto barvy a doplňky, které na vás působí dobře.

3. Do většího prostoru zapojte barvy

Pokud máte k dispozici velkou a prostornou kuchyň, nebojte se výrazných a originálních barev. Nezapomínejte na to, že kuchyň budete mít na očích opravdu každý den, tak ať se vám barva neomrzí.

4. Zelená barva v kuchyni

Zelená barva se velmi dobře kombinuje se dřevem a neutrální bílou barvou. Působí svěže, čistě a přírodně. Do kuchyně se hodí skvěle.

5. Modrá barva v kuchyni

Modrá barva působí uklidňujícím dojmem. Možná ale vaší kuchyni bude chybět energie. Pozor si dejte na studené odstíny v kombinaci s nerezem, které udělají z vaší kuchyně opravdové ledové království.

6. Červená barva v kuchyni

S červenou barvou to nepřehánějte ani v kuchyni. Pokud zvolíte červené doplňky do bílé nebo šedé kuchyně, určitě nikdy nešlápnete vedle a prostor oživíte.

7. Žlutá a oranžová barva v kuchyni

Žlutá a oranžová barva slunce skvěle doplní interiér kuchyně. Obě tyto barvy vytváří pozitivní atmosféru, zvyšují chuť váš apetit a k jídlu a zateplí celou kuchyň.

8. Cihlová, okrová i rezavá barva v kuchyni

Trendem jsou teplé odstíny, kdy ráno nastartujete tělo k činnosti a večer vám dodají energii, abyste zvládli ještě s dětmi napsat úkoly a připravit skvělou večeři. Vaší kuchyni sluší cihlová, okrová i rezavá barva, která také podporuje chuť k jídlu.

9. Bílá barva v kuchyni

Bílá vyvolává pozitivní pocity, je elegantní, dělá náš prostor vzdušnější i projasněný a působí lehce. V menších kuchyních jasně hraje prim. Vytváří dobré pozadí pro kuchyňskou sestavu i pro vybavení.

10. Barva kuchyně podle Feng – shui

Filozofie Feng – shui podporuje harmonii prostředí. Nedoporučuje do kuchyně opticky chladné barvy jako je modrá a šedá, které snižují chuť k jídlu, ani odstíny červené a oranžové, které zbytečně v kuchyni zesilují energii ohně. Přednost dává světlým, matným, teplým barvám. Zvláště bílá je barvou čistoty.

11. Zaměřte se na doplňky

Slaďte i maličkosti jako lustr, varná konvice nebo barva prostírání. Barevnou kombinací kuchyně vytvoří jednotný celek a nebude působit neuspořádaným dojmem.

12. Omyvatelná barva do kuchyně

Po praktické stránce volte barvy spíše omyvatelné. Můžete je otřít vlhkou houbičkou a hrubé nečistoty odstranit bez poškození barvy. Omastek se ale do omítky vsákne. Propustnost pro vodní páry je dobrá.

13. Antibakteriální nátěry

Antibakteriální nátěry třeba z řady Microbarr Anti Bacterial obsahují ionty stříbra a zabrání šíření až 150 druhů škodlivých bakterií. Mají tvrdý, omyvatelný a trvanlivý povrch, na který lze vzít i drátěnku.

14. Stěny za pracovní deskou

Na stěny za pracovní deskou jsou antibakteriální nátěry vhodné i místo keramických obkladů, skla a jiných desek. Oproti nim vyjdou i mnohem levněji.

15. Barva podlahy

Nezapomínejte, že je důležitá i barva podlahy. Je nutné ji sladit se stěnami, barvou kuchyňské linky a i barvou doplňků. Zvolte povrch, který se lépe ošetřuje.

Zdroj: freshome.com

Jakou barvu vybrat do kuchyně

Pokud je vaše kuchyň malá, vyhněte se tmavým a sytým barvám, jinak by se mohl prostor ještě více opticky zmenšit. Světlé tóny působí svěže a prostor provzdušní. Přírodní barvy působí decentně a elegantně. Dřevo spíše zmenší prostor. Pokud máte velkou a prostornou kuchyň, nemusíte se bát výrazných a originálních barev. Kuchyň budete mít na očích denně, proto zvolte barvy, které na vás příjemně působí a podpoří chuť k jídlu, které si díky nim vychutnáte.

Jak kombinovat barvy v kuchyni

Žlutá a oranžová skvěle doplňují každý interiér kuchyně. Obě barvy vytváří velmi příjemnou a pozitivní atmosféru, zvyšují chuť k jídlu a krásně zateplí celý prostor kuchyně. Zelená barva se dobře kombinuje s bílou i žlutou barvou a se dřevem. Působí pak svěže a čistě. S červenou barvou postupujte opatrně. Zvolit můžete červené doplňky do bílé či velmi módní šedé kuchyně. Modrá barva sice uklidňuje, ale tyto studené odstíny se do kuchyně moc nehodí. V kombinaci s nerezem mohou působit studeným dojmem. Pokud právě chystáte změnu, podívejte se jak vymalovat kuchyň.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

1 komentář u „15 tipů jakou zvolit barvu kuchyně – Inspirace

    Mara

    (4.9.2018 - 7:45)

    Dobrý den,mohu se zeptat,jaká by byla nejideálnější matrace pro 3letou dceru? Zda pěnová,pružinová? Nemá polohovací rošt,pouze rošt a vel. je 90×200:-) děkuji moc a přeji pěkný den 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *