15 tipů jakou zvolit barvu kuchyně – Inspirace

Barvy dělají náš život mnohem pestřejší a veselejší. Pokud se jedná o šatník, asi se řídíme podle nálady, stěny pokojů ale denně neměníme. S kuchyní je to proto trochu složitější.

Při výběru barvy do kuchyně musíme dbát zejména na velikost prostoru, celkové dispozice, charakter místnosti a navíc i světelnou propustnost. Jinou barvu budeme volit do malé kuchyně v panelovém bytě, jinou do útulné kuchyně na chalupě a stejně tak odlišnou zřejmě zvolíme do moderní prostorné vily v osobitém designu.

Jakou barvou vymalovat kuchyň

Určitě se zamyslete nad tím, zda je vhodná do kuchyně bílá, která je dost fádní, a na které bude brzy vidět špína a nečistota. Rozhodnutí jak vymalovat kuchyň, by si měly promyslet hlavně ženy, které přece jen budou trávit ve své kuchyni pravděpodobně nejvíce času. V ideálním případě je mít představu o barvě již při zařizování kuchyně, abyste dokázali sladit barvu s kuchyňskou linkou a spotřebiči.

Pokud je vaše kuchyň malá, vyhněte se tmavým a sytým barvám, jinak by se mohl prostor ještě více opticky zmenšit. Světlé tóny působí svěže a prostor provzdušní. Přírodní barvy působí decentně a elegantně. Dřevo spíše zmenší prostor. Pokud máte velkou a prostornou kuchyň, nemusíte se bát výrazných a originálních barev. Kuchyň budete mít na očích denně, proto zvolte barvy, které na vás příjemně působí a podpoří chuť k jídlu, které si díky nim vychutnáte.

Chuť k jídlu podporuje žlutá a červená barva. Světle žlutá prostor opticky zvětší, červená jej zvýrazní, ale naopak i zmenší. Velmi aktivní a dynamická je i oranžováSvětlé odstíny modré působí lehce a vzdušně a umí prostor opticky zvětšit. Zelené odstíny uklidňují. Velmi oblíbená je hráškově zelená. Modrá i zelená v tlumených tónech se hodí do zón odpočinku. K výrazně barevnému nábytku volte tlumenější a světlejší odstíny, nebo neutrální barvy, jako je bílá nebo světle šedá.

Druhy barev do kuchyně

U disperzní barvy volte ty s nízkým podílem vápenné barvy, ať snížíte riziko vzniku plísní. Hlinkové barvy jsou vysoce prodyšné, ale ne moc odolné otěru ani vodě. Latexové nátěry jsou vhodné na plochy, které se rychleji špiní a jsou omyvatelné vlhkým hadrem. Akrylátové barvy jsou prodyšné a odolné, ale nevhodné do vlhkých kuchyní a na stěny se sanační omítkou. Vinylové barvy jsou sice dražší, ale jejich spotřeba na m² je menší. Jsou prodyšné, odolné proti vodě a omyvatelné. Bio barvy jsou ekologické, ředitelné vodou, na bázi přírodní pryskyřice a paropropustné. Speciální barvy pak použijte pro povrchy z betonu a sádrokartonu.

Zdroj: freshome.com

Barva do kuchyně – Inspirace

Do většího prostoru zapojte barvy

Pokud máte k dispozici velkou a prostornou kuchyň, nebojte se výrazných a originálních barev. Nezapomínejte na to, že kuchyň budete mít na očích opravdu každý den, tak ať se vám barva neomrzí.

Barva do větší kuchyně

Zelená barva v kuchyni

Zelená barva se velmi dobře kombinuje se dřevem a neutrální bílou barvou. Působí svěže, čistě a přírodně. Do kuchyně se hodí skvěle. Ať už je to tmavá, olivová, mátová, hráškově nebo šalvějově zelená, vždy v sobě nese otisk přírody. Se zelenou barvou vnesete do vaší kuchyně svěžest a příjemně uklidňující atmosféru. Přírodní styl se dá v kuchyni v zelené barvě vkusně kombinovat se dřevem i kamenem. Nebojte se také vyzkoušet i moderní kombinaci se zlatou, která vás zaujme noblesou.

Zelená kuchyň

Modrá barva v kuchyni

Modrá barva působí uklidňujícím dojmem. Možná ale vaší kuchyni bude chybět energie. Pozor si dejte na studené odstíny v kombinaci s nerezem, které udělají z vaší kuchyně opravdové ledové království. Do menší kuchyně je dobrou volbou tyrkysová barva, která ji opticky zvětší a rozzáří. Modré mohou být stěny i kuchyňské skříňky. V případě tyrkysových zvolte bílou výmalbu, ať barva vynikne. U tyrkysových stěn zvolte bílé skříňky a bílou podlahu.

TIP: Podívejte se na inspiraci kuchyní a vyberte si tu, kterou máte vysněnou.

Modrá barva

Červená barva v kuchyni

S červenou barvou to nepřehánějte ani v kuchyni. Pokud zvolíte červené doplňky do bílé nebo šedé kuchyně, určitě nikdy nešlápnete vedle a prostor oživíte. Červená barva se hodí hlavně do větších, prostornějších a dostatečně osvětlených kuchyní. Hodí se převážně do moderních minimalistických interiérů.

Červená kuchyň

Žlutá a oranžová barva v kuchyni

Žlutá a oranžová barva slunce skvěle doplní interiér kuchyně. Obě tyto barvy vytváří pozitivní atmosféru, zvyšují chuť váš apetit a k jídlu a zateplí celou kuchyň. Pokud vás láká sytě žlutá kuchyňská linka, nekombinujte s ní jiné žluté tóny a zbytek vybavení slaďte do odstínů bílé, krémové a slonovinové.

Cihlová, okrová i rezavá barva v kuchyni

Trendem jsou teplé odstíny, kdy ráno nastartujete tělo k činnosti a večer vám dodají energii, abyste zvládli ještě s dětmi napsat úkoly a připravit skvělou večeři. Vaší kuchyni sluší cihlová, okrová i rezavá barva, která také podporuje chuť k jídlu. Kuchyň se díky ní jednoznačně rozzáří pod paprsky slunce i pod vhodným umělým osvětlením.

Bílá barva v kuchyni

Bílá vyvolává pozitivní pocity, je elegantní, dělá náš prostor vzdušnější i projasněný a působí lehce. V menších kuchyních jasně hraje prim. Vytváří dobré pozadí pro kuchyňskou sestavu i pro vybavení. Bílá barva je nadčasová a nikdy nevyjde z módy. Prostor navíc opticky zvětší. Dá se navíc skvěle kombinovat s jakoukoliv jinou barvou, texturou, vzorem i materiálem.

Bílá kuchyň

Malá kuchyň – světlé tóny

Pokud je vaše kuchyň malá a neoplývá dostatečným prostorem, vyhněte se tmavým a sytým barvám, jinak prostor ještě více opticky zmenšíte. Světlé tóny působí svěže a vzdušně. Bílá je sázkou na jistotu.

Malá kuchyň – prvky dřeva

Nebojte se ani dřeva, přírodních doplňků a barev, které budou působit decentně a elegantně. Zvolte proto barvy a doplňky, které na vás působí dobře. Použít můžete i bambus, rákos či ratan.

Barva kuchyně podle Feng Shui

Filozofie Feng Shui podporuje harmonii prostředí. Nedoporučuje do kuchyně opticky chladné barvy jako je modrá a šedá, které snižují chuť k jídlu, ani odstíny červené a oranžové, které zbytečně v kuchyni zesilují energii ohně. Přednost dává světlým, matným, teplým barvám. Zvláště bílá je barvou čistoty.

Zaměřte se na doplňky

Slaďte i maličkosti jako lustr, varná konvice nebo barva prostírání. Barevnou kombinací kuchyně vytvoří jednotný celek a nebude působit neuspořádaným dojmem. Malé dekorace a doplňky umí udělat s prostorem hotové divy. Pomohou i pokojové květiny v pěkných obalech.

Omyvatelná barva do kuchyně

Po praktické stránce volte barvy spíše omyvatelné. Můžete je otřít vlhkou houbičkou a hrubé nečistoty odstranit bez poškození barvy. Omastek se ale do omítky vsákne. Propustnost pro vodní páry je dobrá.

Pozor na ochrannou vrstvu

Omyvatelných barev existuje hodně druhů a odstínů. Otěruvzdorná barva na zeď není odolná vůči oděru, ale otěru. Když se o zeď opřete, nenechá stopy na oblečení. Omyvatelná barva vydrží i mytí vodou a hadrem. Prodloužíte tak intervaly mezi nutným vymalováním. U levnějších barev můžete s vodou a hadříkem smýt i nátěr. Odstraníte ochrannou vrstvu a nátěr přestane být omyvatelný. Kvalitní omyvatelné barvy vydrží opakované mytí vodou a drhnutí při odstranění nečistot.

Jak je to s dalším malováním

Pokud budete chtít do budoucna omyvatelnou barvu znovu přemalovat, musíte ji ve většině případů nejprve odstranit. Nátěr se musí seškrábat. Někdy se stane, že na nátěru nová barva nechce držet. Omyvatelný nátěr může z různých důvodů popraskat a seškrábání je pak zcela nevyhnutelné. I když se dočtete na obalu výrobku, že lze na sebe aplikovat až 25 vrstev omyvatelných barev, skutečnost bývá jiná. Proto vybírejte jen kvalitní barvy od prověřených výrobců.

Jak je to s prodyšností omyvatelných barev

Omyvatelné nátěry mohou někdy vytvořit neprodyšnou vrstvu. Zdivo pak nemůže volně dýchat, uvnitř stěn dochází ke kondenzaci vlhkosti a pak dojde ke vzniku plísní, se kterými se těžko bojuje. Vždy zvolte kvalitní nátěr, který je skutečně omyvatelný, prodyšný a má dlouhou životnost. Zjistěte si veškeré informace, recenze a zkušenosti. Nátěry mohou být lesklé i matné. Od těch běžných je na pohled nerozeznáte a vypadají velmi přirozeně.

Omyvatelné nátěry nejen do kuchyně

Omyvatelná barva se hodí do kuchyně, kde ji můžete umýt vodou a některým druhem šetrného saponátu. Zde je opravdu velkou výhodou. Hodí se do koupelny, dětského pokoje i do prostor, kde se pohybují zvířata. Pokud vybíráte vhodný odstín, použijte vzorníky. Jakoukoliv, třeba hnědou barvu, můžete mít v mnoha odstínech. Na mastné fleky, usazený prach, skvrny a nečistoty stačí navlhčit hadr a krouživými pohyby ze zdi smývat nečistoty. Po pár minutách se vlhkost odpaří.

Sektorové kuchyně_PR

Antibakteriální nátěry

Antibakteriální nátěry třeba z řady Microbarr Anti Bacterial obsahují ionty stříbra a zabrání šíření až 150 druhů škodlivých bakterií. Mají tvrdý, omyvatelný a trvanlivý povrch, na který lze vzít i drátěnku.

Barva na obklady do kuchyně

Při volbě obkladu do kuchyně volte stejné barvy, jak bylo popsáno v odstavci jak vymalovat kuchyň. Na stěnách v kuchyni by neměla být fialová barva, černá, tmavě hnědá a šedá, které se nehodí k příjemné konzumaci jídla. Pokud máte kuchyň obloženou dřevem, zkuste třeba profesionální barvy na dřevěné obložení OSMO. Volte barvy z přírodních surovin, ekologické a zdravotně nezávadné pro lidi i zvířata. Povrch dřevěného obkladu bude dýchat, zamezíte sesychání a bobtnání dřeva, praskání a odlupování. Dřevěný obklad ochrání i před UV zářením.

Barva podlahy

Nezapomínejte, že je důležitá i barva podlahy. Je nutné ji sladit se stěnami, barvou kuchyňské linky a i barvou doplňků. Zvolte povrch, který se lépe ošetřuje. Vaše kuchyň bude vždy čistá a uklizená.

Zdroj: freshome.com

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

1 komentář u „15 tipů jakou zvolit barvu kuchyně – Inspirace

    Mara

    (4.9.2018 - 7:45)

    Dobrý den,mohu se zeptat,jaká by byla nejideálnější matrace pro 3letou dceru? Zda pěnová,pružinová? Nemá polohovací rošt,pouze rošt a vel. je 90×200:-) děkuji moc a přeji pěkný den 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *