Barvy dělají náš život mnohem pestřejší a veselejší. Pokud se jedná o šatník, asi se řídíme podle nálady, stěny pokojů ale denně neměníme. S kuchyní je to proto trochu složitější. Při výběru barvy do kuchyně musíme dbát zejména na velikost prostoru, celkové dispozice, charakter místnosti a navíc i světelnou propustnost. Jinou barvu budeme volit do malé kuchyně v panelovém bytě, jinou do útulné kuchyně na chalupě a stejně tak odlišnou zřejmě zvolíme do moderní prostorné vily v osobitém designu.
- 1. Malá kuchyň – světlé tóny
- 2. Malá kuchyň – prvky dřeva
- 3. Do většího prostoru zapojte barvy
- 4. Zelená barva v kuchyni
- 5. Modrá barva v kuchyni
- 6. Červená barva v kuchyni
- 7. Žlutá a oranžová barva v kuchyni
- 8. Cihlová, okrová i rezavá barva v kuchyni
- 9. Bílá barva v kuchyni
- 10. Barva kuchyně podle Feng – shui
- 11. Zaměřte se na doplňky
- 12. Omyvatelná barva do kuchyně
- 13. Antibakteriální nátěry
- 14. Stěny za pracovní deskou
- 15. Barva podlahy
- Jakou barvu vybrat do kuchyně
- Jak kombinovat barvy v kuchyni
Zdroj: freshome.com
1. Malá kuchyň – světlé tóny
Pokud je vaše kuchyň malá a neoplývá dostatečným prostorem, vyhněte se tmavým a sytým barvám, jinak prostor ještě více opticky zmenšíte. Světlé tóny působí svěže a vzdušně.
2. Malá kuchyň – prvky dřeva
Nebojte se ani dřeva, přírodních doplňků a barev, které budou působit decentně a elegantně. Zvolte proto barvy a doplňky, které na vás působí dobře.
3. Do většího prostoru zapojte barvy
Pokud máte k dispozici velkou a prostornou kuchyň, nebojte se výrazných a originálních barev. Nezapomínejte na to, že kuchyň budete mít na očích opravdu každý den, tak ať se vám barva neomrzí.
4. Zelená barva v kuchyni
Zelená barva se velmi dobře kombinuje se dřevem a neutrální bílou barvou. Působí svěže, čistě a přírodně. Do kuchyně se hodí skvěle.
5. Modrá barva v kuchyni
Modrá barva působí uklidňujícím dojmem. Možná ale vaší kuchyni bude chybět energie. Pozor si dejte na studené odstíny v kombinaci s nerezem, které udělají z vaší kuchyně opravdové ledové království.
6. Červená barva v kuchyni
S červenou barvou to nepřehánějte ani v kuchyni. Pokud zvolíte červené doplňky do bílé nebo šedé kuchyně, určitě nikdy nešlápnete vedle a prostor oživíte.
7. Žlutá a oranžová barva v kuchyni
Žlutá a oranžová barva slunce skvěle doplní interiér kuchyně. Obě tyto barvy vytváří pozitivní atmosféru, zvyšují chuť váš apetit a k jídlu a zateplí celou kuchyň.
8. Cihlová, okrová i rezavá barva v kuchyni
Trendem jsou teplé odstíny, kdy ráno nastartujete tělo k činnosti a večer vám dodají energii, abyste zvládli ještě s dětmi napsat úkoly a připravit skvělou večeři. Vaší kuchyni sluší cihlová, okrová i rezavá barva, která také podporuje chuť k jídlu.
9. Bílá barva v kuchyni
Bílá vyvolává pozitivní pocity, je elegantní, dělá náš prostor vzdušnější i projasněný a působí lehce. V menších kuchyních jasně hraje prim. Vytváří dobré pozadí pro kuchyňskou sestavu i pro vybavení.
10. Barva kuchyně podle Feng – shui
Filozofie Feng – shui podporuje harmonii prostředí. Nedoporučuje do kuchyně opticky chladné barvy jako je modrá a šedá, které snižují chuť k jídlu, ani odstíny červené a oranžové, které zbytečně v kuchyni zesilují energii ohně. Přednost dává světlým, matným, teplým barvám. Zvláště bílá je barvou čistoty.
11. Zaměřte se na doplňky
Slaďte i maličkosti jako lustr, varná konvice nebo barva prostírání. Barevnou kombinací kuchyně vytvoří jednotný celek a nebude působit neuspořádaným dojmem.
12. Omyvatelná barva do kuchyně
Po praktické stránce volte barvy spíše omyvatelné. Můžete je otřít vlhkou houbičkou a hrubé nečistoty odstranit bez poškození barvy. Omastek se ale do omítky vsákne. Propustnost pro vodní páry je dobrá.
Pozor na ochrannou vrstvu
Omyvatelných barev existuje hodně druhů a odstínů. Otěruvzdorná barva na zeď není odolná vůči oděru, ale otěru. Když se o zeď opřete, nenechá stopy na oblečení. Omyvatelná barva vydrží i mytí vodou a hadrem. Prodloužíte tak intervaly mezi nutným vymalováním. U levnějších barev můžete s vodou a hadříkem smýt i nátěr. Odstraníte ochrannou vrstvu a nátěr přestane být omyvatelný. Kvalitní omyvatelné barvy vydrží opakované mytí vodou a drhnutí při odstranění nečistot.
Jak je to s dalším malováním
Pokud budete chtít do budoucna omyvatelnou barvu znovu přemalovat, musíte ji ve většině případů nejprve odstranit. Nátěr se musí seškrábat. Někdy se stane, že na nátěru nová barva nechce držet. Omyvatelný nátěr může z různých důvodů popraskat a seškrábání je pak zcela nevyhnutelné. I když se dočtete na obalu výrobku, že lze na sebe aplikovat až 25 vrstev omyvatelných barev, skutečnost bývá jiná. Proto vybírejte jen kvalitní barvy od prověřených výrobců.
Jak je to s prodyšností omyvatelných barev
Omyvatelné nátěry mohou někdy vytvořit neprodyšnou vrstvu. Zdivo pak nemůže volně dýchat, uvnitř stěn dochází ke kondenzaci vlhkosti a pak dojde ke vzniku plísní, se kterými se těžko bojuje. Vždy zvolte kvalitní nátěr, který je skutečně omyvatelný, prodyšný a má dlouhou životnost. Zjistěte si veškeré informace, recenze a zkušenosti. Nátěry mohou být lesklé i matné. Od těch běžných je na pohled nerozeznáte a vypadají velmi přirozeně.
Omyvatelné nátěry nejen do kuchyně
Omyvatelná barva se hodí do kuchyně, kde ji můžete umýt vodou a některým druhem šetrného saponátu. Zde je opravdu velkou výhodou. Hodí se do koupelny, dětského pokoje i do prostor, kde se pohybují zvířata. Pokud vybíráte vhodný odstín, použijte vzorníky. Jakoukoliv, třeba hnědou barvu, můžete mít v mnoha odstínech. Na mastné fleky, usazený prach, skvrny a nečistoty stačí navlhčit hadr a krouživými pohyby ze zdi smývat nečistoty. Po pár minutách se vlhkost odpaří.
13. Antibakteriální nátěry
Antibakteriální nátěry třeba z řady Microbarr Anti Bacterial obsahují ionty stříbra a zabrání šíření až 150 druhů škodlivých bakterií. Mají tvrdý, omyvatelný a trvanlivý povrch, na který lze vzít i drátěnku.
14. Stěny za pracovní deskou
Na stěny za pracovní deskou jsou antibakteriální nátěry vhodné i místo keramických obkladů, skla a jiných desek. Oproti nim vyjdou i mnohem levněji.
15. Barva podlahy
Nezapomínejte, že je důležitá i barva podlahy. Je nutné ji sladit se stěnami, barvou kuchyňské linky a i barvou doplňků. Zvolte povrch, který se lépe ošetřuje.
Zdroj: freshome.com
Jakou barvu vybrat do kuchyně
Pokud je vaše kuchyň malá, vyhněte se tmavým a sytým barvám, jinak by se mohl prostor ještě více opticky zmenšit. Světlé tóny působí svěže a prostor provzdušní. Přírodní barvy působí decentně a elegantně. Dřevo spíše zmenší prostor. Pokud máte velkou a prostornou kuchyň, nemusíte se bát výrazných a originálních barev. Kuchyň budete mít na očích denně, proto zvolte barvy, které na vás příjemně působí a podpoří chuť k jídlu, které si díky nim vychutnáte.
Jak kombinovat barvy v kuchyni
Žlutá a oranžová skvěle doplňují každý interiér kuchyně. Obě barvy vytváří velmi příjemnou a pozitivní atmosféru, zvyšují chuť k jídlu a krásně zateplí celý prostor kuchyně. Zelená barva se dobře kombinuje s bílou i žlutou barvou a se dřevem. Působí pak svěže a čistě. S červenou barvou postupujte opatrně. Zvolit můžete červené doplňky do bílé či velmi módní šedé kuchyně. Modrá barva sice uklidňuje, ale tyto studené odstíny se do kuchyně moc nehodí. V kombinaci s nerezem mohou působit studeným dojmem. Pokud právě chystáte změnu, podívejte se jak vymalovat kuchyň.
1 komentář u „15 tipů jakou zvolit barvu kuchyně – Inspirace“
Mara
(4.9.2018 - 7:45)Dobrý den,mohu se zeptat,jaká by byla nejideálnější matrace pro 3letou dceru? Zda pěnová,pružinová? Nemá polohovací rošt,pouze rošt a vel. je 90×200:-) děkuji moc a přeji pěkný den 🙂