Pěnová, pružinová či latexová aneb jak vybrat matraci?

Potřebujete novou postel a marně přemýšlíte, jak vybrat matraci? Na trhu je opravdu velký výběr. Pružinové, pěnové, taštičkové, latexové a mnohé další. Povíme si tedy, jakému typu matrace dát přednost. Nerozhodujte se jen podle ceny a sledujte i další důležitá kritéria. Vybírejte především s ohledem na vaše zdraví. Kvalitní spánek je totiž jednou z nejdůležitějších věcí na světě.

 

Pěnové matrace

Jde o velmi oblíbené matrace zejména díky jejich nízké ceně. Vyznačuje se nízkou hmotností a snadnou přepravou, protože se matrace dodávají srolované. Předností je i jejich vzdušnost a odvádění vlhkosti. Mají však i své slabiny. Jedná se o ropné produkty, které se k přírodním bioproduktům nijak nepřibližují. Obsahují však alespoň bio pěnu. Její maximální obsah se ale pohybuje kolem hranice 5 %. Pěnová matrace má také nízkou životnost asi kolem 5 let. Nečistoty, jako je prach a soli bohužel zůstávají v pórech pěnové matrace.

Feng Shui v ložnici

Antibakteriální latexové matrace a taštičkové matrace

Pokud vám jde u matrací zejména o čistotu a o hygienu, v tomto ohledu jsou latexové matrace tou správnou volbou. Hlavní přednosti spočívají zejména v jejich antibakteriálních a antialergických vlastnostech. Trpíte-li třeba nějakou alergií anebo je vaše pokožka velmi citlivá, jde o velmi dobrou volbu. Dobrou volbou je také ortopedická latexová matrace, ze které vás záda už rozhodně bolet nebudou. Srovnatelné vlastnosti mají současně i taštičkové matrace, ve kterých se také usazuje minimum nečistot. To se děje zejména proto, že jádra taštičkových matrací tvoří z 98 % vzduch.

Taštičkové matrace a pružinové matrace

U taštičkových matrací ještě zůstaneme. Má totiž něco společného i s pružinovými matracemi. Za obě si sice něco připlatíte a při dopravě budou objemnější, bohatě vás za to ale odmění svými užitnými vlastnosti. Hlavní předností je u obou typů dlouhá životnost, možnost recyklace a příznivý vliv na naše zdraví. Na rozdíl od pěnových materiálů nejsou elektrostatické a nemají negativní dopady na náš nervový systém a nepřitahují prach. Taštičkové matrace jsou ekologické a dají se recyklovat. Oba typy matrací dopřejí kvalitní spánek a výborné ortopedické vlastnosti.

Jak vybrat matraci

Naše kritéria vám jistě napoví. Pokud zrovna vybíráte matraci, věnujte nejprve pozornost jejím vlastnostem, které přímo ovlivňují kvalitu spánku a vašeho zdraví. Mějte na paměti hygienu, antibakteriálnost, vzdušnost a ortopedické vlastnosti. Na matraci strávíme opravdu podstatnou část našeho života a kvalitní spánek má vliv na naše pracovní výkony, psychickou a fyzickou kondici. Pokud si nevíte rady, nechte si klidně poradit od zkušeného prodejce matrací. Na kvalitní matraci ale raději nikdy nešetřete.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *