Turkestánský Brest (Jilm Sibiřský) –  výsadba a řízkování

Co je turkenstansky brest?

Turkestánský Brest, jinak zvaný Jilm Sibiřský a latinsky Ulmus Pumila je zejména díky svému rychlému růstu a nízkým nárokům na pěstování velmi oblíbenou rostlinou pro snadné a rychlé vytvoření živých plotů. Navíc se živé ploty z Jilmu Sibiřského dají velmi snadno udržovat. Tento rychle rostoucí opadavý keř či strom, velmi dobře snáší řez a lze jej také snadno libovolně tvarovat. Mezi živými ploty se v našich zahradách již pěkně zabydlel. Ještě nedávno se u nás naprosto neznámý opadavý strom vůbec nevyskytoval. Má sice trošku vyšší nároky na vláhu, na což je zejména ze začátku dobré se připravit, ale jinak je celkem nenáročný.

Řízkování rostliny

Jilm Sibiřský dosáhne ve vhodných podmínkách již v druhém roce běžné výšky 1,6 m. Pokud jej srovnáme s oblíbeným Ptačím zobem, ten roste naopak velmi pomalu. Jeho jediná výhoda je, že neopadá. Turkestánský brest se dá i snadno řízkovat. Pokud máte skleník nebo pařeniště, půjde vám to mnohem snáz. Můžete ale i koncem září na zkoušku zapíchnout do dolíků vyhloubených sázecím kolíkem několik větviček předem namočených do stimulátoru volně do země a po vydatné jarní zálivce jich většina sama obrazí, pokud nepřeschnou. Tento způsob bude ale určitě dlouhodobější a růst nepravidelný.

Raději si tedy pořiďte vhodný stimulátor a větvičky si nařízkujte do skleníku již na podzim, pokud máte možnost skleník vyhřívat i v zimě, a zamezit tam velkému mrazu. Jinak doporučujeme to samé provést brzy na jaře. Nelze očekávat nějaký masivní přírůstek již první rok, ale pokud na svůj živý plot nespěcháte, vypěstujete si jej i takto. Důležitá je častá a opravdu hojná zálivka.

Jak pěstovat Turkestánský Brest

Tato dřevina je velmi vhodná do živého plotu a opravdu roste velmi rychle, zejména v případě, kdy jej hojně zaléváte a čas od času správně přihnojíte hnojivem na dřeviny. Bez pravidelného střihu bude ale váš živý plot řídký. Již v prvním roce jeho pěstování jej doporučujeme zastřihávat ve výšce 0,75 až 1 m. v tomto případě zastřihujte jeho výhonky i několikrát za sezónu, aby se vám živý plot pěkně zahustil a rozvětvil. Tato dřevina po střihu velmi dobře obrůstá mnoha novými větévkami a s pravidelnou zálivkou dosáhnete plot vysoký 2 až 3 metry za 2 až 3 roky. Po dosažení námi požadované výšky plotu dřeviny přestanete zalévat a zpomalíme tak jejich růst. Rostlinky můžete sázet na jaře i na podzim. Přes zimu ale musíme dodat zálivku, pokud nemrzne a zároveň je toto období suché a bez sněhu.

Sázení Jilmu Sibiřského

Pěstování této rychle rostoucí, odolné a nenáročné dřeviny lze také uskutečnit ze zakoupených rostlin, které se prodávají ve výšce 20 až 40 cm. Jistě vás potěší, že tyto rostliny mají 99% ujímavost a nestane se vám, že by vám proschly stejně třeba jako Cypřiše nebo Túje. Pokud si koupíte 100 ks sazenic, vystačí vám přibližně na 25 m živého plotu. Rostliny vysazujte v počtu 4 až 5 kusů na 1 metr. Pokud chcete mít opravdu hustou a neproniknutelnou stěnu, doporučujeme počet rostlin zvýšit na 6 až 7 rostlin na 1 metr a vytvořit tak hustší a širší plot sázený ve dvou řadách do sponu 30 x 30 x 30 cm. Proč z toho obrovského množství druhů všech rostlin vhodných pro výsadbu vašeho živého plotu vybrat právě Turkestánský Brest?

Nákup sazenic

Sazenice turkestánského brestu můžete také jednoduše nakoupit v zahradnictví a druhý den sázet. Je to rychlé a pořád hodně levné. Prodávají se i online, takže si ani nemusíte špinit auto.

Proč si vybrat právě Turkestánský Brest?

Tato rostlina má totiž opravdu jedinečné vlastnosti. Kromě jeho extrémně rychlému růstu dokáže vyrůst až 3 metry za pouhé 2 roky, dodáte-li mu ty správné živiny, vláhu a podmínky. Je velmi nenáročný na pěstování a údržbu, dobře snáší řez, po kterém neprosychá, lze snadno tvarovat a dokáže růst i ve velmi nekvalitní půdě. Jeho cena je dostupná. Dalším plusem je jeho naprostá bezpečnost třeba i pro děti. Rostlina nemá trny a není ani jedovatá. Tento keř či strom nekvete, a proto neobsahuje žádný pyl a alergeny dráždící alergiky. Je také velmi odolný proti Grafióze, parazitické houbě, napadající Jilmy. Je ideální rostlinou pro větrolamy, stínící a také protihlukové stěny. Pomocí zálivky velmi snadno regulujete rychlost růstu a vytvoříte dokonale hustý plot s malými lístky. Keř opadává až pozdě na podzim a naopak bohatě obráží již velmi časně zjara. Vzrostlý živý plot máte už druhý rok po výsadbě a doroste i několik metrů. Velmi dobře roste také ve vyšších nadmořských výškách.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

1 komentář u „Turkestánský Brest (Jilm Sibiřský) –  výsadba a řízkování

    Alena Klementova

    (24.8.2019 - 8:20)

    Dobrý den, Máme plot z jilmu sibiřského, cca metr a půl vysoký. Hustý je ale až tak od půlky. Je možné ho na podzim uniknout až u země? Odráží? Děkuji za radu. Alena

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *