Jak na zahradní jezírko svépomocí

Stavba zahradního nebo i koupacího jezírka svépomocí je dobrou volbou. Jinak je totiž finančně dost náročnou investicí. Proto mnoho budoucích majitelů jezírek uvažuje o tom, zda by si své jezírko nemohli vybudovat sami. Možnosti každého z nás jsou různé a je třeba si ujasnit, jaké to má výhody a nevýhody. Záleží na tom, jaké máte možnosti, zda máte k dispozici vhodné nářadí, techniku a dostatek času. Je třeba si rozmyslet místo, velikost a tvar.

Začít musíme plány a pak teprve výkopem

Pokud se tedy opravdu rozhodneme pro stavbu jezírka svépomocí, nejprve si musíme dokonale připravit plán a technologický postup, jak chceme jezírko postavit. Na začátku stojí přesná představa, jak má vaše jezírko vypadat. První na řadu pak přijde bagrista, který vám bude základní tvar jezírka hloubit. Musíte být schopni předem odhadnout, jak velkou částku budete muset vynaložit na stavební stránku věci. Sem patří hloubení nádrže, spolu s tím i odvoz a skládkování zeminy. S tím souvisí i další stavební práce a úpravy.

Tip: Zazimování bazénu před zimou

Zahradí nebo koupací jezírko

Rozhodnete-li se pro koupací jezírko, připočítat musíte i zdění hlavní koupací vany spojenou také s výstavbou filtrační komory. Pro tento účel musíte vědět, jaký použijete do jezírka typ filtrace a do jaké hloubky a do jakého tvaru budete své jezírko modelovat. Musíte mít alespoň hrubou představu o stylu i tvaru nádrže, o počtu a druzích zvolených vodních rostlin a ryb. Je třeba vědět, jak bude vypadat vstup do jezírka i jeho okolí.

Izolace zahradního jezírka

Většina zahradních jezírek je dnes izolována pomocí folie. Dříve se spíše používaly pro způsoby výstavby jezírek za pomocí jílu nebo betonu. Pokud se rozhodnete udělat pokládku folie svépomocí, můžete použít jeden velký kus jezírkové folie, kterou pokryjete nádrž. Běžně dostupné jsou velké formáty v šíři 15 m a více o různé délce. Výhodu této pokládky je rychlost, jednoduchost a při správném provedení také 100% těsnost zahradního jezírka. Nevýhodou jsou vzniklé přehyby folie, které pak někdy mohou působit neesteticky. Je třeba, aby tvar a velikost nádrže umožnily pokládku jednoho kusu folie. Možností je i precizní vyvaření a slepení folie podle tvaru nádrže. Práce musí být pečlivá a folie naprosto přesně slepená či svařená, což raději svěřte zkušené izolatérské firmě.

Dostavba zahradního jezírka

Čeká vás práce s lopatou a kolečkem. Pokud máte nádrž vyhloubenou a izolovanou, zbývá navezení kačírku, štěrku a větších kamenů. Následuje i jejich ukládka. Jestliže máte možnost zdroje na tyto materiály v blízkém okolí, a jste schopni materiál pořídit levněji než najatá firma, možná také ušetříte dost finančních prostředků. Technicky zruční si mohou pořídit a svépomocí zapojit i filtrační zařízení. Většina filtrů určená do zahradních a koupacích jezírek je velmi jednoduchá na instalaci a zvládne ji zručný domácí kutil. Pokud si však nejste jisti, nechte si předvést způsob zapojení filtru raději přímo v obchodě. Rychlá a názorná ukázka vám pomůže.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *