Sázení česneku a cibule

Pokud ještě stále váháte, jak vlastně hluboko sázet cibuli, sazečku, česnek nebo třeba i cibulky květin, pár cenných rad vám nyní přinášíme. Květinové cibule sázejte podle velikosti. Čím větší cibule, tím hlouběji sázejte. Obecně nad nimi ponechte takovou vrstvu zeminy, jakou mají velikost cibulky. Klasickou cibuli lze pěstovat hned trojím způsobem. Prvním způsobem je pěstování ze semene řídkého výsevu vysetého do řádků přímo na záhon. Po vzejití a zesílení se sazenice proberou tak, aby zůstaly v řádku 15 cm od sebe. Klidně můžete šetrně vyrýpnuté sazeničky cibulek, které pomocí malého rýčku či lopatky vyndáte ze země, nasadit na jiný záhon. Vhodnou probírkou sazenic získáte velkou cibuli.

Jak vznikají sazečky

Semeno cibule, které se vysévá do řádků na záhon do široka a o něco hustěji, se po vzejití sazenic pak neprobírá. Čím hustší uděláte výsev, tím menší a cennější sazečku sklidíte. Z tohoto výsevu se nám právě vyvinou jen ty malé cibulky známé pod názvem sazečky. V dalším roce se časně z jara sázejí do řádků 15 cm od sebe. Použijte sázecí kolík, kterým si snadno vytvoříte do záhonu dírky. Rovné řádky si můžete naměřit dvěma kolíky a provázkem. Cibulku posadíme do vyhloubené jamky tak, aby její vršek byl asi 2 cm pod povrchem půdy. Nakonec zahrneme jamky hřbetem hrábí a záhon pěkně urovnáme.

Tip: Květináče na zahradě

Výsev a pěstování cibule

Pro dobrou cibulovou sadbu můžete vysévat semeno v březnu nejlépe do pařeniště, pak sazeničky vybereme a vysázíme na záhon. Při sázení cibulové sadby zkraťte kořínky o 2/3 a nať o 1/3. Cibulku pak vysazujeme tak, aby byl náznak cibulky a kořínků ještě pod povrchem půdy. Pokud sázíme hluboko, budeme mít špatnou úrodu. Sazeničky je nutno přitlačit kolíkem, aby je nevytáhly žížaly nebo je při zalévání a prudkém dešti nevyplavila voda. Cibulka se před zalitím nesmí dát lehce vytáhnout. Cibule šalotka nám dá velmi dobrou úrodu a sází se jen z cibulek jako sazečka.

Sázení česneku

Česnek sázíme podobně jako cibuli sazečku, jen o trochu hlouběji. U česneku rozlišujeme paličáky a nepaličáky, a ty pak na širokolisté a úzkolisté. Pro jarní výsadbu se nejlépe hodí paličáky úzkolisté, známé jako jarní česnek, které netvoří květenství a mají bílou slupku. Vyznačují se nejlepší skladovatelností, i když mají zároveň nejmenší výnosy. Širokolisté nepaličáky, které vysazujeme na podzim, mají naopak největší výnosy a dobrou skladovatelnost. Paličáky mají sice vysoké výnosy, ale ke skladování se moc nehodí. Stroužky brzy raší a také sesychají.

Výsadba česneku

Česnek se může stát obětí háďátek a houbových chorob. Proto je dobré před výsadbou stroužky mořit například přípravkem Sulka. V březnu a na počátku dubna sázíme stroužky do sponu 30 x 10 cm do hloubky výsadby 5 až 8 cm. Při suchém jaru v dubnu záhony zalijte, aby stroužky lépe zakořenily. Česnek se sklízí v létě, jakmile začne nať polehávat. Ve svazcích jej sušíme ve stínu a na dobře větraném místě. Pak jej teprve uskladňujeme. Jestliže jej sklidíme dříve, začne se brzy kazit, a pokud pozdě, začnou se nám palice rozpadat.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *