Sázení česneku a cibule: Jak na to?

Pokud ještě stále váháte, jak vlastně hluboko sázet cibuli, sazečku, česnek nebo třeba i cibulky květin, pár cenných rad vám nyní přinášíme. Květinové cibule sázejte podle velikosti. Čím větší cibule, tím hlouběji sázejte. Obecně nad nimi ponechte takovou vrstvu zeminy, jakou mají velikost cibulky. Klasickou cibuli lze pěstovat hned trojím způsobem. Prvním způsobem je pěstování ze semene řídkého výsevu vysetého do řádků přímo na záhon. Po vzejití a zesílení se sazenice proberou tak, aby zůstaly v řádku 15 cm od sebe. Klidně můžete šetrně vyrýpnuté sazeničky cibulek, které pomocí malého rýčku či lopatky vyndáte ze země, nasadit na jiný záhon. Vhodnou probírkou sazenic získáte velkou cibuli.

Proč si pěstovat vlastní česnek a cibuli?

Český česnek je chuťově mnohem lepší a kvalitnější než česnek dovážený, zvláště, vypěstujeme-li si jej sami. Doporučit můžeme odrůdy Lukan a Vekan, ale jsou i jiné. Česnek vysazujte na suchém, slunném a vzdušném stanovišti do písčité půdy. Místa, kde je pěstován česnek, obměňujte, zamezíte tak výskytu chorob. Ozimý česnek není vhodné vysazovat na záhon, kde se dříve pěstoval hrách, cibule a pór, jarnímu česneku ale tyto předplodiny nijak nevadí. Vhodnou předplodinou je vikev huňatá, která je perfektní, když je zapravena do půdy jako hnojení. Její osivo je ale těžko k dostání. Jako zelené hnojení je velmi dobrá i svazenka.

Jak vznikají sazečky cibule?

Semeno cibule, které se vysévá do řádků na záhon do široka a o něco hustěji, se po vzejití sazenic pak neprobírá. Čím hustší uděláte výsev, tím menší a cennější sazečku sklidíte. Z tohoto výsevu se nám právě vyvinou jen ty malé cibulky známé pod názvem sazečky. V dalším roce se časně z jara sázejí do řádků 15 cm od sebe. Použijte sázecí kolík, kterým si snadno vytvoříte do záhonu dírky. Rovné řádky si můžete naměřit dvěma kolíky a provázkem. Cibulku posadíme do vyhloubené jamky tak, aby její vršek byl asi 2 cm pod povrchem půdy. Nakonec zahrneme jamky hřbetem hrábí a záhon pěkně urovnáme.

Jak na výsadbu cibule
Jak na výsadbu cibule

Tip: Květináče na zahradě

Výsev a pěstování cibule

Pro dobrou cibulovou sadbu můžete vysévat semeno v březnu nejlépe do pařeniště, pak sazeničky vybereme a vysázíme na záhon. Při sázení cibulové sadby zkraťte kořínky o 2/3 a nať o 1/3. Cibulku pak vysazujeme tak, aby byl náznak cibulky a kořínků ještě pod povrchem půdy. Pokud sázíme hluboko, budeme mít špatnou úrodu. Sazeničky je nutno přitlačit kolíkem, aby je nevytáhly žížaly nebo je při zalévání a prudkém dešti nevyplavila voda. Cibulka se před zalitím nesmí dát lehce vytáhnout. Cibule šalotka nám dá velmi dobrou úrodu a sází se jen z cibulek jako sazečka.

Kdy zasadit cibuli?

Sazečku lze zasázet do země až po zmrzlých. Při sázení sazečky příliš brzy v případě déle trvajících chladných až mrazivých dnů může pak dojít ke známé jarovizaci a většina sadby vám vyběhne rovnou do květu. Cibule má ze země nepatrně koukat. Brzy vysázenou sazečku také často napadá vrtalka pórová, která způsobuje krabacení listů. Pokud vyséváte a pěstuje  ze semene, udělejte to co nejdříve.

Na co pozor při pěstování cibule?

Proti háďátkům se výborný axamitník neboli afrikán. Není dobré plodiny kombinovat a sázet česnek třeba do mrkve. Mají zcela odlišné nároky na živiny i zálivku. Budete-li zasahovat proti plísni cibulové chemickým postřikem, pak nebude v této době možné sklízet a konzumovat vaši mrkev.

Sázení česneku

Česnek sázíme podobně jako cibuli sazečku, jen o trochu hlouběji. U česneku rozlišujeme paličáky a nepaličáky, a ty pak na širokolisté a úzkolisté. Pro jarní výsadbu se nejlépe hodí paličáky úzkolisté, známé jako jarní česnek, které netvoří květenství a mají bílou slupku. Vyznačují se nejlepší skladovatelností, i když mají zároveň nejmenší výnosy. Širokolisté nepaličáky, které vysazujeme na podzim, mají naopak největší výnosy a dobrou skladovatelnost. Paličáky mají sice vysoké výnosy, ale ke skladování se moc nehodí. Stroužky brzy raší a také sesychají.

Jak na výsadbu česneku?

Česnek se může stát obětí háďátek a houbových chorob. Proto je dobré před výsadbou stroužky mořit například přípravkem Sulka. V březnu a na počátku dubna sázíme stroužky do sponu 30 x 10 cm do hloubky výsadby 5 až 8 cm. Při suchém jaru v dubnu záhony zalijte, aby stroužky lépe zakořenily. Sklizeň česneku vás čeká v létě, jakmile začne nať polehávat. Ve svazcích jej sušíme ve stínu a na dobře větraném místě. Pak jej teprve uskladňujeme. Jestliže jej sklidíme dříve, začne se brzy kazit, a pokud pozdě, začnou se nám palice rozpadat.

Výsadba česneku na podzim

Jarní česnek lze sázet od podzimu až do jara. Sadba česneku na podzim znamená vyšší výnos a nesnižuje se tak ani skladovatelnost. Sázet se mají vždy jen zdravé stroužky česneku. Česnek často trpí chorobami, proto je dobré jej namořit ochrannými přípravky, tzv. fungicidy.

Pěstování česneku

Česnek se nemusí příliš zalévat, vyhnete se tak přemokření způsobujícímu choroby. Sadbu si zakupte v zahradnictví. Půda by měla být pořádně prokypřená, zrytá rýčem, a týden až dva slehnutá. Pak už česnek po stroužcích zapíchejte 5 cm do země. Dírky je možné udělat sázecím kolíkem, klidně i 15 cm od sebe. Stroužky v řadách se také mohou sázet vypouklou stranou ve směru řádku. Jeho listy pak porostou k a kolmo na řáde a nebudou si nijak vzájemně překážet. Všechny vějíře listů pak rostou kolmo na směr řádku, váš záhon vypadá úhledně a rostliny česneku si vzájemně nestíní.

Tip: Jak co nejdéle uchovat česnek?

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *