Zelená voda v bazénu a jezírku – Jak se ji zbavit?

Pokud vám zezelená voda v bazénu, je třeba vědět, jak se vodní řasy zbavíte. Postupujte podle následujících kroků a vyhněte se zbytečným chybám, které by pro vás mohly znamenat kompletní vypuštění bazénu a napuštění nové vody.

Pokud si chcete postavit bazén, nebo už ho máte, příčinou zelené vody v bazénu je nedostatečné chemické ošetření vody v kombinaci s náhlou změnou počasí, jako je bouřka a vysoká teplota. K ošetření bazénové vody se používají vícesložkové multifunkční tablety s obsahem algicidní složky pro prevenci vzniku vodní řasy a vločkovač pro průběžné vysrážení nečistot, které se ze dna odsají.  

Multifunkční tablety

Při správném používání multifunkčních tablet dochází k zezelenání vody v bazénu zřídka. Pokud používáte klasické chlorové tablety, tekutý chlor či bezchlorovou chemii, musíte algicid a vločkovač preventivně dávkovat pomocí samostatných přípravků. Vždy je pro zajištění správného fungování nezbytné držet hladinu pH vody v bazénu na úrovni 6,8 až 7,4 pH a dodržovat filtrační cykly. Čím více filtrujete, tím méně bude voda zelená. Ve velkých vedrech filtrujte alespoň 12 hodin.

Kdy voda v bazénu zezelená

Když začne voda v bazénu zelenat, je na čase rychle vyčistit bazén či koupací jezírko. Čím je voda zelenější, tím je náročnější ji vyčistit. Zelenou vodu v bazénu doprovází slizký povlak na stěnách bazénu. Ze začátku jsou řasy průhledné, ale s přísunem světla a tepla se začnou množit a barvit do zelena. V letních vedrech se dezinfekce z bazénu také mnohem víc vypařuje a voda ztrácí kvalitu rychleji.

Postup čištění zelené vody

Proces čištění bazénu může trvat pár dní. Nejprve změřte pH vody v bazénu a pomocí přípravků plus a mínus je uveďte do optimální hodnoty. Proveďte šokovou chloraci bazénu pomocí krystalického přípravku chlor šok. Přípravek nejdříve rozpusťte v oddělené nádobě. Nesypte ho přímo do bazénu, jinak vám vzniknou bílé fleky na folii či laminátu. Pak nechte běžet filtraci několik hodin.

Algicidní přípravek

Podle objemu bazénu nadávkujte algicidní přípravek a filtraci nechte běžet co nejdéle. Pak počkejte 24 hodin. Pokud algicid zabere, můžete přejít k dalšímu bodu. To, zda algicid zafungoval, poznáte podle toho, že voda v bazénu ztratí zelený nádech. Řasy v bazénu však zůstávají i nadále a musíte je vyvločkovat.

Vločkovač

Podle objemu bazénu nadávkujte vločkovací přípravek. Filtraci nechte běžet asi 15 minut a pak vypněte. Nechte přípravek působit přes noc. Může se aktivovat i několik dní. Nedávejte do bazénu zbytečně moc vločkovače, jinak se voda zakalí do bíla. Nespouštějte filtrační čerpadlo, jinak filtrace vločky rozmixuje a voda bude bílá.

Vysávání

Nechte řasy usadit na dno a zapojte ruční vysavač a na šesticestném ventilu umístěte páku do polohy odpad nebo waste. Voda půjde přímo ven z bazénu. Nepoužívejte polohu filtrace nebo cirkulace. Spusťte filtrační čerpadlo a vysajte vločky do odpadu. Nevysávejte skrz písek, jinak se řasy vrátí přes filtraci zpět do bazénu. Dopusťte vodu, změřte hodnotu pH a obsah dezinfekce ve vodě. Zkuste se také podívat, jak se používá do bazénu modrá skalice.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *