Marně přemýšlíte, jak se zbavit molů? Poradíme vám, jak na to.

Potravinoví a šatní moli, to je miniaturní létající hmyz, jehož larvy nadělají mnoho škody.

Šatní moli s oblibou likvidují šatstvo, závěsy a jiné textilie, a to bohužel velmi nenápadně. Pokud s zanedbáváme prevenci a jejich hubení, najdete brzy díry i ve vlněných šatech. Potravinoví moli sídlí nejčastěji v mouce a jiných sypkých potravinách. Většinou je to zavíječ moučný, který přechází ze stádia vajíčka přes stádium housenky po motýlka. V mouce jsou viditelné jemné pavučinky, stejně tak v kokosu, sušenkách, müsli nebo sušeném ovoci.

Tip Zařízení bytu 1+1 ve švédském stylu

Odkud přicházejí potravinoví moly

Potravinové moly si často přineseme z obchodu třeba v sáčku s moukou či strouhankou. Zavíječi se rychle šíří v panelácích bytovými jádry, ventilacemi, po trubkách topení a různými škvírami. Ve starých domech zase světlíky a šachtami. Sypké potraviny přesypeme přes sítko do dobře uzavíratelných dóz s patentním uzávěrem. Nikdy je nenecháváme v původních otevřených sáčcích. Napadené potraviny ihned likvidujeme i s oboly, které odneseme ven z domu.

Šatní moli ve skříni

Šatní moli nemají rádi průvan. Je třeba větrat, otevřít skříně, občas vyklepat šaty, napadené a prokousané šatstvo vyhodit, zbytek vyprat, vyčistit a důkladně provětrat. Dobrá prevence je zmrazení molů. Nejlépe 2x až 4x do roka dejte vlněné šaty, svetry a kabáty na hodinu do mrazničky. Zavěste větvičky chmelu či levandule v šatních skříních. Jsou citliví i na vůni tuhého mýdla. V kuchyni a ve spíži se molům v prodyšných sáčcích dávala zavěšená sušená citronová kůra a pepř.

Pomocníci z oblasti chemie

Průmyslově vyrobené přípravky, jako tablety proti molům, lapače a háčky k zavěšení do skříně, nebo gelové sáčky, které kromě šatních molů současně hubí i roztoče, jsou velmi účinné. Sprej funguje na hubení dospělých šatních molů i jejich larev. Naftalín už se moc nepoužívá a místo něj je používá p-dichlorbenzen, který je bez zápachu, případně voní třeba levandulí.

Feromony

Lepové lapače neobsahují insekticidy, ale lákající složku ve formě feromonu a lepkavou vrstvu. Lapač určený so do skříní, komor a spíží obsahuje pro samečky molů neodolatelnou vábící látku, kterou jsou feromony. Jde o látky vytvářené organismem hrající vekou roli v komunikaci mezi jedinci stejného druhu. Moli se tak chytnou se na lepkavou část lapače.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *