Mravenci v květináči

Mravenci nás dokážou bolestivě štípnout, roznášejí po rostlinách mšice a likvidují rostliny tím, že se nastěhují do květináče pod jejich kořeny. Jak se jich zbavit?  

Pokud máte mraveniště na zahradě, nestačí jej rozhrábnout, protože hlavní část mraveniště se nachází hlouběji v zemi, kam si mravenci ještě více zalezou. Zaberou na ně silné pachy a chemie. Pomocí domácích přípravků je můžete dostat i z květináče, ať už jsou mravenci v bytě nebo na balkoně či terase. Pokud se chcete zbavit mravenců v domě, najděte mravenčí hnízdo a zlikvidujte.

Prevence i babské rady proti mravencům

Zkuste nastražit silně voňavé koření, jako je pepř, skořice či hřebíček. Můžete také polít místa jejich výluhem. Na pravidelné cestičky můžete dát i další aromatické látky, jako je jalovcový list, kerblík či majoránka nebo vysušená kávová sedlina. Mravence odpuzuje i levandule, kůra z citrusů či pálivá paprika nebo sůl.

Můžete také mravenčí cestičku a posypat škrobem a nechat mravence ať se jím obalí a roznesou ho do mraveniště. Můžete také škrob důkladně pokropit rozprašovačem, ten ztvrdne, mravence znehybní a zlikviduje.

Díry, škvíry kolem oken a prahy okolo dveří natřete roztokem horké slané vody nebo kombinací z 5 dílů jedlé sody, 1 dílu cukru a 1 dílu vody. Nepříjemnou bariérou jsou pro mravence máta, šalvěj, tymián, bazalka i levandule v květináči.

Pokud to nepomůže, je třeba využít chemické prostředky nebo pasti, které nepoškozující životní prostředí ani rostliny v nádobě. Nenechávejte doma volně ležet potraviny, drobky ani rozlité šťávy. Potraviny uchovávejte v uzavřených dózách.

Likvidace mravenců

Pokud vám mravenci na zahradě roznášejí mšice na keře a stromy, nebo na rostliny květináči, můžete zkusit nastražit lepové pásy kolem rostlin na záhoně nebo na okraje květináčů. Mravenci a mšice se přilepí na pás.

Vyměňte substrát

Pokud chcete zničit hnízdo mravenců, můžete je zkusit vykopat a vykopané hnízdo přemístit někam mimo zahradu. Květináče vyklepněte, kořenový bal oklepejte od zeminy i s mravenci a pak rostliny zasaďte znovu do nového substrátu.

Mravenčí návnady

Mravenčí návnady jsou velmi účinným způsobem likvidace. Dají se použít doma v květináči i na zahradě. Jed v návnadě působí až se zpožděním a mravenci si je odnáší do hnízda. Tím účinně zasáhnete přímo ohnisko. Mravenci jsou ale chytří, a pokud po jedu rychle umírají, předají si zprávu a pak už se k návnadě nepřiblíží.

Chemická cesta

Pro chemickou cestu zvolte spreje nebo gelové a práškové přípravky. Likvidují však pouze mravence, kterých se dotknou, nefungují na vajíčka a larvy. Počet mravenců umí výrazně zredukovat. Pokud aplikaci pravidelně opakujete, jde o účinnou metodu. Osvědčeným přípravkem je Biolit. Na faraony volte insekticidní prostředek Loxiran aerosol proti mravencům, který neobsahuje syntetické látky.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *