Jak zjistit co je to za brouka

I když se o domácnost pečlivě staráme a udržujeme v čistotě, často se nám domů nastěhuje lezoucí či létající hmyz. Jak druh hmyzu poznat a jak se ho efektivně zbavit? Poradíme vám.

Dejte do oken sítě proti hmyzu a ucpěte škvíry kolem okenních rámů, u dveří a pod prahem. Domů si nezvané návštěvníky můžete zavléct i s nákupem, v oblečení z druhé ruky, se starším nábytkem, ale i v kufru z luxusní dovolené. Někteří brouci vyšplhají i po fasádě. Základem úspěchu je vždy důsledná čistota.

Čím hmyz v domácnosti škodí

Různé druhy škůdců po sobě zanechávají znehodnocené potraviny, zničený nábytek, trus i svlečené kůže, roznáší bakterie a choroboplodné zárodky. K rozpoznání druhu pomůže jejich vzhled, napoví nám přítomnost vajíček, larev a trusu, nebo znehodnocená potrava, kterou se hmyz živí.

Co dělat proti hmyzu

  • Pravidelně vysávejte, vytírejte a utírejte prach
  • Oblečení skladujte čisté a suché v uklizených a větraných skříních
  • Potraviny skladujte v uzavíratelných dózách
  • Nenechávejte nikde zbytky jídla, otevřené potraviny a rozlité tekutiny
  • Používejte pevně uzavíratelný odpadkový koš
  • Odpadky vynášejte do popelnice v pravidelných intervalech
  • Do oken nainstalujte sítě proti hmyzu
  • Ucpěte mezery, skuliny a škvíry
  • Pečlivě kontrolujte všechny předměty, které kupujete z druhé ruky

Štěnice

Pokud po probuzení na těle máte červené pupínky, které svědí a připomínají štípance od komára, na nábytku a lůžkovinách jsou černé tečky, doma se vám pohybují drobné hnědé štěnice domácí. Tyto ploštice bez křídel se živí naší krví.

Úkryty mají v posteli, pod kobercem, ve škvírách, za tapetami, obložením i nábytkem. Světle hnědí brouci jsou aktivní v noci. Po vyrušení neodborným zásahem do hnízda opouští kolonie a rozšíří se. Doporučujeme přivolat deratizéra.

Švábi

Mezi nejobávanější škůdce patří i šváb obecný či hnědopruhý nebo rus domácí. Vyžaduje zásah deratizační firmy kvůli likvidaci larev i vajíček. Znehodnocují potraviny, přenáší bakterie, roztoče, choroboplodné zárodky i zápach.

Švábi mají zploštělé tělo a výrazná tykadla. Nejčastěji mají hnědé, hnědočerné či nažloutlé zbarvení. Švábi vyhledávají vlhká místa blízko zdrojů potravy, nejčastěji v kuchyni a v koupelně.

Potemník skladištní a červotoč spížní

Brouci svými výkaly ve spíži znehodnocují skladované potraviny a ničí jejich obaly. Můžete si je nechtěně přinést z obchodu v cukru, luštěninách, strouhance i mouce. Nejrozšířenější je červotoč spížní, který měří 2 až 4 mm a má žlutohnědé válcovité tělo s drobnými chloupky. Potemník skladištní vzhledem připomíná zrnka kmínu.

Je třeba zlikvidovat zdroj nákazy a zamořené potraviny vyhodit. Uskladnit zbývající potraviny v dózách, kuchyň a spíž pečlivě uklidit a nově donesené potraviny před uložením kontrolovat.

Tesaříci

Tesařík krovový je zástupce dřevokazného hmyzu, jehož larvy napadají veškeré dřevo, prožírají ho, vytvářejí v něm chodbičky a vznikají výdutě. Nejčastěji napadá krovy, trámy, dřevěné podlahy a nábytek. Usadit se vám doma může i červotoč.

Jeho přítomnost prozradí chroupavý zvuk, drobné dírky v nábytku a hromádky pilin, které se ze dřeva sypou. Pokud výskyt není moc rozsáhlý, můžete vyzkoušet přípravky k impregnaci dřeva. Při větším zamoření zavolejte odborníky.

Potravinoví moli

Béžoví a šedí motýlci poletující v kuchyni jsou potravinoví moly, jako je zavíječ moučný či paprikový, kteří trusem znehodnocují potraviny. Domů si je můžete přinést v sáčku mouky, s luštěninami, v sušenkách i v pytlíku s kořením. Vyhoďte napadené potraviny, vymyjte skříňky, vysajte vajíčka i larvy a vložte lapače molů.

Šatní moli

Šatní moly mají rádi pokojovou teplotu, tmu a vlhko, larvy se živí keratinem v přírodních materiálech, jako je vlna či bavlna. Schovávají se v záhybech oděvů a v nevětraných šatních skříních. V místnosti i ve skříních větrejte, vpusťte světlo, umývejte a uklízejte skříně, perte oblečení, které nenosíte, ukládejte ho do skříní suché, provoňte pomerančovou kůrou či levandulí a nedávejte do skříně papír.

Mravenci

Stačí nechat rozlitou šťávu, sladkou buchtu nebo zbytky potravin a všude budou stovky mravenců, jako je mravenec obecný či faraon. Znehodnocují potraviny a roznášejí spoustu bakterií. Utěsněte okenní a dveřní rámy, ucpěte mezery, skuliny a škvíry, skladujte potraviny v uzavíratelných dózách a nenechávejte nikde drobky.

Mravenčí cestičky posypte práškem do pečiva, pálivou paprikou, pepřem, jedlou sodou, hřebíčkem či skořicí, parapety a okenní rámy potřete zubní pastou a nastražte k nim osolený celer. Vytřete podlahy octovou vodou. Na okně pěstujte levanduli, bazalku i mátu, která je odpuzuje.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *