pračka

Jak vybrat kvalitní automatickou pračku?

Bez kvalitní pračky se dnes neobejde žádná domácnost. Jak ale vybrat pračku, která si hravě poradí se špínou, nepoškodí oblečení, bude úsporná a efektivní? Podívejme se, podle čeho vybírat.

Vybíráte pračku a nevíte, zda zvolit přední nebo vrchní plnění, hledáte programy, které vám ušetří čas a tápete v programech jako je Fuzzy Logic a Aqua Stop? Pomůžeme vám se zorientovat v nabídce a vybrat si tak, aby vám pračka dlouho a spolehlivě sloužila. Pračku je také třeba dobře zapojit.

čištění pračky

Typ pračky

  • Pračky plněné předem

Je třeba počítat s prostorem před pračkou pro otvírání dvířek. Výhodou je snadný přesun oblečení do prádelního koše a dobrá stabilita pračky. Můžete je zabudovat do linky nebo do skříně a postavit na ni i sušičku.

  • Pračky s horním plněním

Pračka nevyžaduje prostor kolem a lze ji obestavět nábytkem. Hodí se do menších. Ocení ji i senioři, pro které je nesnadné ohýbat se a klečet.

Základní kritéria pro výběr pračky

  • rozmyslete si, kolik prádla a jak často budete prát
  • nejúspornější pračky jsou označené A++ a A+++
  • kapacita pračky se odvíjí od počtu lidí ve vaší domácnosti
  • myslete na prostorové dispozice koupelny
  • zvolte funkce, které využijete
  • pračky se sušičkou ušetří prostor, ale vyperou více prádle než usuší
  • pokud máte sušičku zvlášť, vybírejte pračku s vyšším počtem otáček

 

pračka
Základní parametry pro výběr pračky

  • Hloubka pračky

Pračky s předním plněním se obvykle vyrábí v rozměrech 85×60×60 cm. Do menších koupelen zvolte variantu SLIM s hloubkou od 33 do 45 cm. Pro jednočlennou domácnost a páry jsou vhodnější menší modely praček s nižší kapacitou. Pračky s horním plněním se vyrábí v šířce 40 až 68,5 cm a hloubce d 60 do 90 cm. Záleží na prostorových možnostech.

  • Kapacita pračky

Kapacita bubnu určuje, kolik kg suchého prádla se do pračky vejde. V bubnu by mělo být při naplnění pračky asi 15 cm volného prostoru. Prádlo se bude dobře pohybovat, prášek se lépe rozpustí a oblečení se bude lépe žehlit. Pračky s předním plněním vyperou až 13 kg prádla. Pračky s horním plněním vyperou až 10 kg prádla. Varianty SLIM8 kg prádla. Buben by měl být z kvalitní nerezavějící oceli, hladkým povrchem otvory s maximálním průměrem 3 mm pro efektivní praní, máchání a ždímání bez poškození prádla.

  • Otáčky

Pokud perete často bundy, svetry a větší kusy prádla, zvolte pračku s vyšším počtem otáček při ždímání, tedy s 1 200 otáčkami a více. Pokud máte sušičku, zvolte minimálně 1 400 otáček kvůli odstranění většiny vlhkosti. Prádlo se bude sušit mnohem rychleji a sušení nebude tak energeticky náročné. Otáčky na pračce lze regulovat směrem dolů, proto v ní můžete klidně prát i jemné prádlo.

  • Energetická třída

Energetická třída označuje energetickou náročnost provozu spotřebiče a údaje najdete na energetickém štítku. Roční spotřeba vody a energie se odvozuje od 220 standardních pracích cyklů za rok a teplotě 60 °C. Nejúspornější pračky jsou označeny A+++.

  • Aqua Stop

Systém Aqua Stop zabraňuje úniku vody z přívodní hadice při poruše pračky nebo poškození hadice. Většinou jde o plovákový spínač, který hromadící se vodu v bezpečnostní nádobě detekuje, zastaví pračku, zavře přívod vody a následně pak čerpadlo vyčerpá vodu z nádrže.

  • Odložený start

Pokud máte elektřinu rozdělenou na denní a noční proud, nebo chcete nechat prádlo doprat před příchodem z práce, můžete si přesně nastavit, v kolik hodin prací cyklus začne. Praní lze odložit až o 23 hodin.

  • Zkrácené programy

Místo běžného pracího cyklu, který trvá minimálně hodinu, vyperete za 15 až 30 minut.

pračka

Spotřeba a účinnost

Zvolte pračku nejméně A+ a nejlépe A+++. Na energetickém štítku najdete spotřebu vody v litrech, která určuje, kolik vody se spotřebuje při programu na praní bavlny při 60 °C. Některé programy mohou mít spotřebu vody vyšší.  

Spotřeba energie se udává v kilowatthodinách za rok. Tu ovlivňuje kvalita motoru, zvolený program praní, objem bubnu a další faktory. Pračky je třeba i pravidelně čistit.

Na štítku najdete i údaj o účinnosti odstřeďování. Účinnost odstřeďování se určuje podle procentuálního zbytku vody po vyždímání. Čím vyšší je třída účinnosti, tím méně vody po vyždímání v prádle zůstane a tím kratší doba je třeba k usušení prádla.

Účinnost praní udává schopnost pračky vyprat prádlo a odstranit špínu a skvrny. Tento údaj ale na štítku nenajdete. Odvíjí se však od třídy. A+++ má tedy nejvyšší účinnost. Důležité je také sledovat symboly na praní prádla a pračku nepřeplňovat.

pračka

Hlučnost pračky

Hlučnost pračky je důležitá zejména v paneláku nebo pokud máte malé děti. Na energetickém štítku najdete údaj o hlučnosti při praní a při ždímání. Vybírejte pračky, které mají hlučnost okolo 50 decibelů. Pro představu, 60 dB je hlasitost běžného hovoru a 70 dB je hlasitost puštěného televizoru. Obvyklá hlučnost je asi 55 dB u praní a 75 dB u ždímání.

Programy

Podle programu pračka automaticky nastaví otáčky, teplotu i délku programu.

  • Delay start – odložený start až o 23 hodin pro nastavení doby začátku praní
  • AquaStop – systém vypne přívod vody v případě poruchy nebo poškození hadice
  • Baby care/Allergy Plus – dětský program pro praní oblečení dětí a alergiků
  • Fuzzy Logic – systém prádlo zváží, určí délku pracího cyklu i spotřebu prášku
  • Wool – speciální program na vlnu a vlněné oblečení
  • Dry – sušení, kombinace pračky a sušičky
  • Parní praní – čištění oblečení pomocí páry

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *