Jak odvápnit kávovar krok za krokem

Pravidelným odvápňováním kávovaru prodloužíte jeho životnost a uspoříte peníze. Trik, jak vodní kámen odstranit, je velice jednoduchý. Přečtěte si, jak na to.

K odvápnění kávovarů si můžete zakoupit speciální prostředky obsahující chemické látky, které jsou k tomu primárně určeny. Postačí vám však zředěný ocet vodou nebo potravinářská kyselina citrónová. U ní stačí rozpustit jednu polévkovou lžíci prášku v litru vody. Určitě nepoužívejte neředěný ocet. Odborníci před touto metodou varují. Ocet je agresivní a může poškodit antikorozní povrch topných těles. Po použití roztoku je důležité přístroj několikrát propláchnout čistou vodou. Povíme si, jak na to.

Proč odvápňovat kávovar

Hlavním důvodem je ochrana spotřebiče. Vodní kámen vytváří na povrchu topných těles pevnou izolační vrstvu, která ztěžuje prostup tepla do vody, prodlužuje dobu ohřevu vody a topné těleso se přehřívá. Silná vrstva vodního kamene jej může poškodit, zničit nebo vypnout tepelnou ochranu. Důvodem je i úspora elektrické energie. Vrstva vodního kamene prodlouží ohřev vody a zvýší spotřebu elektřiny.

Dalším důvodem je ovlivnění chuti vody a nápoje vysokým obsahem vápníku ve vodě a znečištění odlupujícími se částmi vodního kamene. Na mikroskopicky značně členitém povrchu vodního kamene navíc brzy bují celé kolonie bakterií, které se sice varem zničí, ale produkují zdraví škodlivé látky. Při delším nepoužívání spotřebičů se proto doporučuje nejprve nechat uvařit jednu dávku vody a pak ji raději vylít.

Kdy odvápňovat kávovar

Kávovar ani espreso neposkytuje možnost vidět nános vodního kamene, jako u varné konvice, proto je vhodné přístroje odvápňovat pravidelně. Čestnost se odvíjí od používání přístroje a tvrdosti vody. Optimální je zařízení při častém používání odvápňovat tak jednou za měsíc. Zanedbání čistění totiž často vede k závadě.

Jak odvápnit kávovar

Místa s topnou spirálou naplňte odvápňovacím roztokem, zahřejete a nechte působit 30 až 60 minut. Po naplnění zásobníku kávovaru odvápňovacím roztokem přístroj zapněte, nechte protéct polovinu roztoku a kávovar na 30 minut vypněte. Pak jej znovu zapněte a nechte protéct zbytek roztoku. Do zásobníku dejte čistou vodu a kávovar opět zapnete. Horkou vodu z konvice vylijte. Propláchnutí zopakujte.

Jak odvápnit espressa

Jednoduchá espressa hnaná tlakem páry naplňte roztokem, nasaďte držák na kávu, ale bez kávy a nechte přes něj protlačit polovinu roztoku. Espresso vypněte a nechte roztok 30 minut působit. Pak ho opět zapněte a nechte projít zbytek roztoku. Před propláchnutím čistou vodou přístroj nechte vychladnout, abyste se při otevření tlakového uzávěru nádobky na vodu neopařili zbytkem páry. Espressa s tlakovým čerpadlem lze odvápňovat, jen pokud je to uvedeno v návodu. Dražší modely bývají vybaveny dekalcifikátorem, který se klasickým odvápněním zničí. Podle návodu pak můžete spustit automatické čistění.

VIDEO: Odvápnění pákového kávovaru

Na videu naleznete postup, jak odvápnit kávovar, konkrétně na modelu De’Longhi ECP 31.21. Odvápnění je pomocí originálního roztoku De’Longhi EcoDecalk.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *