Jak vyčistit a vyleštit mosaz

Máte doma mosazné kliky nebo nádobí? Podívejte se, jak vyčistit mosaz. Naučte se, jak si vyrobit vlastní čisticí roztok, který zaručeně působí. S oblíbenými triky na úklid, vám půjde čištění samo.

Jak se čistí novodobá mosaz

Novodobá mosaz se naštěstí čistí velmi snadno. Bývá totiž nalakovaná průhledným lakem, který zabraňuje jejímu zabarvení, ke kterému dochází následkem oxidace. Čistění dnes velmi moderních mosazných klik, nádobí a jiných mosazných předmětů je proto dost snadné. Předměty, které chcete očistit, nejprve pořádně otřete od prachu. Pak si nařeďte šetrný čisticí přípravek nebo mýdlo s vlažnou vodou, namočte v něm měkký, bavlněný hadřík, pořádně jej vyždímejte a mírně vlhkým hadrem povrch jemně otřete. Zbytky pak setřete čistým hadříkem a pořádně povrch osušte.

Jak vyleštit lakovanou mosaz

Pokud je lakovaná mosaz stále matná a chcete ji vyleštit, vezměte si látkový hadřík. Nebojte se do leštění pořádně opřít a přitlačit, abyste mosazným předmětům navrátili lesk. Mohou se na ní usadit nečistoty i vodní kámen. Vezměte suchý bavlněný hadřík a krouživými pohyby několik minut leštěte mosazný povrch. Nejspíš to nějakou tu minutu potrvá, takže si klidně přineste židli.

Jak se čistí zašlá mosaz

Starožitné mosazné předměty získají časem patinu. Protože na nich chceme zachovat jejich historickou hodnotu, rozhodně se jí nesnažíme zbavit. K tomu je vhodný domácí čisticí přípravek, kterým lze vyčistit mosazné předměty bez jejich poškození. Na čistění mosazných klik a dalších předmětů, které se rychle zanáší, vyzkoušejte tento domácí čisticí přípravek ze soli, mouky a octa.

Výroba čistícího přípravku na mosaz

Rozpusťte čajovou lžičku soli v polovině hrnku octa, postupně přidávejte mouku, až bude mít směs konzistenci jemné pasty. Pomocí bavlněného hadříku nebo pevné kuchyňské utěrky naneste pastu na mosaz a nechte ji působit 10 minut. Pak povrch mosazného předmětu omyjte teplou vodou a pořádně ho osušte.

Čištění mosazi pomocí potravin

  • Natřete rajčatový kečup mosazný povrch, nechte působit 10 minut a pak ho otřete navlhčenou papírovou utěrkou.
  • Rozetřete bílý jogurt po mosazném povrchu, nechte zaschnout a omyjte vodou. Kyselina mléčná rozpustí nečistoty a obnoví na mosazi lesk.
  • Do citronové šťávy vymačkané z poloviny citronu zamíchejte jedlou sodu nebo sůl a smíchejte na pastu. Tu naneste kuchyňskou utěrkou nebo kartáčkem na zuby na mosazný povrch a pak opláchněte.
  • Mosazný povrch navlhčete octem a posypte ho solí. Nechte chvíli působit a otřete papírovou utěrkou namočenou do octa. Vždy povrch otřete dosucha utěrkou s vysokou absorpcí.

Až si doma vyčistíte mosazné kliky a další mosazné předměty pomocí domácích čisticích přípravků, můžete se vrhnout do čištění stříbra, stříbrných příborů a dalších stříbrných předmětů. Poradíme vám také, jak nejlépe odstranit rez.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *