Jak vyčistit žehličku od připálenin a vodního kamene?

Žehličku je třeba pravidelně čistit od nečistot, připálenin, prachu, plísní a vápenatých usazenin. Ty se tvoří, pokud do žehličky používáme klasickou a ne destilovanou vodu. Pak nám může žehlička znečišťovat oděv a je třeba vyčistit i její vnitřek.

Jak vyčistit žehličku zevnitř od vodního kamene

Smíchejte si v misce ocet s vodou v poměru 1:1 a postavte žehličku vertikálně. Pak do ní nalijte připravený roztok až po rysku, zahřejte žehličku na nejvyšší teplotu a nechte ji stát 10 minut. Proces čištění nepřerušujte a nechte žehličku střídavě spouštět a zastavovat. Pak podržte žehličku nad umyvadlem, stiskněte knoflík napařování a držte jej, dokud nepřestane vytékat ze žehličky tmavá tekutina. Nakonec vylijte všechnu vodu, žehličku znovu zahřejte a napařujte, ať se odstraní zbytky octa i vodního kamene a žehličku otřete do sucha. Podobně můžete vyčistit i rychlovarnou konvici nebo kávovar.

Čištění žehličky pomocí octa

Pokud máte žehličku bez samočisticího systému, vezměte ocet a větší tác, do kterého se vám vejde celá žehlicí plocha žehličky. Ocet smíchejte na půl s vodou, vlijte octovou lázeň na tác a opatrně ponořte žehlicí desku tak, aby se roztok nedostal do žehličky. Nechte působit pár minut, dokud vodní kámen nezmizí, klidně i přes noc. Pak namočte v roztoku vatový tampon nebo vatičky na čištění uší a vyčistěte jím otvory. Nakonec otřete žehličku vlhkou houbou namočenou v čisté vodě a suchým hadrem. Octem vyčistí i lednička a můžete se pustit i do čištění pračky.

Jak vyčistit připálenou žehličku

Kromě octa se můžete pustit do čištění žehličky pomocí pasty a soli. Vyzkoušet můžete i jedlou sodu. Postup vám popíšeme a je na vás, který si vyberete.  

Jak vyčistit povrch žehličky

Zkuste použít jedlou sodu neboli bicarbonat sodný. Ve sklenici vody rozpusťte 3 lžíce jedlé sody, namočte si do připraveného roztoku hadřík a otřete studenou spodní stranu žehličky. Nakonec ji otřete vlhkou houbou a čistou vodou a doleštěte suchým hadrem do sucha.

Čištění žehličky pomocí zubní pasty

Vezměte zubní pastu a naneste si ji na suchý bavlněný hadřík. Pak jemně přejíždějte přes spodní plochu žehličky, dokud všechna nečistota nezmizí. Nakonec spodní desku žehličky opláchněte studenou vodou a vyleštěte suchým hadrem.

 

Jak vyčistit žehličku solí

Dejte si nejprve žehličku nahřát. Mezitím si ustřihněte list voskového papíru, jako je třeba papír na pečení. Papír si položte na žehlicí prkno nebo na dřevěné prkýnko a posypte ho hodně silnou vrstvou soli. Až se žehlička nahřeje, položte ji na povrch se solí a pohybujte žehličkou alespoň 2 minuty dolů a nahoru. Sůl na sebe velmi snadno naváže připálené zbytky a nečistoty. Pak bude vaše žehlička znovu jako nová. Poradíme vám také, jak na čištění odpadů.

Jak předcházet rzi na žehličce

Můžete použít 25 g kyseliny citrónové a rozpustit ji ve sklenici teplé vody. Pak opakujte stejný postup jako u čištění žehličky zevnitř od vodního kamene pomocí octa. Obě námi popsané metody odstraní rez i vodní kámen.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *