Jak vyrobit sliz – bez lepidla, z mýdla nebo jaru

Chtěli byste si pro své děti vyrobit vlastní sliz? Zvládnete to i doma pomocí několika málo lehce dostupných surovin. Prozradíme vám hned několik postupů!

Jako sliz se označuje viskózní, lepkavá látka s jemně mazlavou strukturou. Nejčastěji se s ním dnes setkáváme v podobě zábavných slizů pro děti. Dokonce existují i varianty vhodné do vany. Důležité je ale vždy dbát na jejich zdravotní nezávadnost. Děti si velmi rády hrají se slizem, je zábavný a pro děti je to něco magického. Mohou jej natahovat, modelovat, upravovat a kroutit. Dá se oživit i třpytkami nebo korálky.  

Borax na sliz – je pak sliz jedovatý?

V receptech na výrobu domácího slizu se objevuje borax – teraboritan sodný, nebo také kyselina boritá, což může představovat zdravotní problém pro naše děti. Doporučuje se takovým slizům zcela vyhnout. Dejte si na podobné výrobky pozor i v obchodech. Závěry odborníků se na škodlivost Boraxu dost liší. Někteří zcela zavrhují jeho použití, jiní jsou toho názoru, že malé množství nemůže dětem uškodit, pouk jej neolizují a neochutnávají.

Jak vyrobit sliz bez lepidla

Pokud nechcete do slizu dávat tekuté lepidlo, kupte si nějaký levný šampón na vlasy, který je hustý. Vezměte 2 polévkové lžíce, dejte ho do misky a přidejte 0,5 lžíce zubní pasty. Pak špejlí míchejte směs 2 minuty. Přidejte podle potřeby potravinářské barvivo, promíchejte a dejte na hodinu odležet do mrazáku. Pak je třeba hmotu ještě pořádně hníst, dokud nebude měkká jako pěkně udělaný sliz.

Jak vyrobit sliz z mýdla

Na výrobu slizu budete potřebovat kromě všech potřebných ingrediencí už jen misku, ve které se všechno bude postupně míchat a k tomu nějakou vařečku nebo lžíci. Vezměte si tekuté lepidlo, třeba Hercules. Pro začátek doporučujeme zvolit menší dávky, aby sliz nebyl příliš tekutý. Přidejte 3 lžíce tekutého mýdla a 2 lžíce jedlé sody. Přidávejte je postupně a přestaňte, až se vám konzistence slizu změní v pravý sliz. Můžete přidat i potravinářské barvivo a doplnit třeba i třpytky. Důležité je po každém přidání suroviny vždy směs důkladně promíchat a hnětením pomocí rukou hmotu stmelit. Pro lepší strukturu můžete přidat trošku holicí pěny.

Jak vyrobit sliz ze škrobu

Jeden z nejsnazších postupů, jak si dome vyrobit sliz, je použít kondicionér a kukuřičný škrob. Promíchejte kukuřičný škrob s vlasovým kondicionérem v poměru 2:1. Můžete přidat pár kapek potravinářského barviva.

Jak udělat sliz z holící pěny

Recept na takzvaný fluffy sliz obsahuje tekuté lepidlo, třeba zmíněný Hercules či Cléopatre, trochu pěny na holení a roztok na oční čočky. Můžete jako vždy přidat i barvivo a třpytky.

Jak vyrobit sliz z jaru    

    

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *