Jak se zbavit krtka na zahradě

Krtek je zajímavý tvor, který nám na našich zahradách vytváří rozsáhlý labyrint chodbiček, kterými podrývá rostliny a poškozuje jim kořeny a ony pak hynou. Trávník plný krtinců je přesně to, po čem netoužíme. Krtek umí být i užitečný, neboť loví hmyz, larvy, myši a ostatní škůdce, čímž pomáhá k čištění zahrádky. Škody způsobené krtkem mohou být mnohem menší než ty, které způsobují škůdci, kterých nás krtek snadno zbaví. Je tedy na zvážení, zda s krtkem raději neuzavřete na zahrádce příměří. Krtci jsou ale velmi adaptabilní tvorové a zvykají si.

Zaručené rady, jak se zbavit krtka

Můžete zkusit vysazení rostlin, které krtkovi zkrátka nevoní. Pravidelně vysazujte afrikány, česnek, pryšec křižmolistý a aksamitník. Kořeny těchto rostlin jsou vysoce aromatické, a proto se krtek z vaší zahrádky raději přestěhuje. Krtkovi nevoní i čerstvá citronová kůra, psí a kočičí srst, zelené listy ořešáků anebo tvarůžky. Zabírá i vložení kousku starého hadru nebo novin namočených v benzínu či naftalínu, musíte ale zamezit přístupu ohně. Existují speciálně připravené aromatické kuličky na vkládání do chodbiček, které krtka odpuzují. Vložit můžeme i ořechy uvařené v mýdlovém louhu.

Tip: Připravte si sekačku na jaro

Plašičky a pasti

Můžete zkusit vložit i dýmovnice, kterými krtka vykouříte. Další možností je nastražení plašiček, které vydávají zvuk či vibrace. Můžete dát i nastříhané PET lahve otáčející se na kovové tyči, koupit kovové nebo plastové větrníky či ultrazvukové přístroje, které se dají koupit. Na menší ploše můžete krtka vyhnat průvanem pomocí zpětný chodu na vysavači. K dostání jsou speciální pasti, které se zakopou přímo do země, nesmí se ale dostat do styku s lidským pachem. Krtka zahubíte pomocí speciálního Liquid gelu, který se dává do chodeb, kde se krtek umaže, olíže jej a do 10 dnů se otráví.

Jak chytit krtka a co určitě nezkoušet

Pokud nepoužijete pasti, můžete si vyčíhnout, kdy krtek ryje, pak si na něj počkat, chytit jej so kbelíku a odnést hodně daleko. Určitě nezkoušejte vyplavovat vodou, protože krtek je dost zdatný plavec. Nezkoušejte jej dusit výfukovými plyny z auta, ať si neotrávíte i své pěstované rostliny. Vhánění plynu do chodbiček, které následně zapálíte je asi nejhorší možnost. Výbuch může skončit s vážným poraněním. Vsázejte raději na výše uvedené osvědčené recepty.

Krtek si zvykne na všechno

Všechny rady a tipy, které od krtka mnohým zahrádkářům zaručeně pomohly, je třeba je ale obměňovat, neboť si na vypuzovací prostředky rychle zvyká. Je nutné si také uvědomit, že některé z praktik jsou sice velmi účinné na všech malých zahrádkách, ale ve větším měřítku na větším prostoru asi nepomůžou. Je třeba také myslet na to, že v momentě, když krtka vypudíte ze zahrady, nelze ustat v preventivních opatřeních. Krtek se velmi rád vrací do svých domečků.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *