Jak se zbavit hraboše osvědčenými rady

Hraboši často okusují všechno, na co narazí. Stromky, keře, zeleninu, cibulky květin i kořeny stromů. Zahrádkáři stále hledají nové způsoby, jak se hlodavců zbavit. Tady je přehled nejčastěji používaných metod, jak hraboše vyhnat ze své zahrady.

Hraboši měří přibližně 10 cm, mají oblejší čumák, krátký ocas a v porovnání s myší mají uši menší schované v srsti. Barva srsti se pohybuje od šedivé až po rezavou. Na zahradě dělají díry o průměru asi 3 až 4 cm. Mezi vstupy do podzemních chodbiček tvoří chodníčky, okolo kterých okusují trávu. Škodí tím, že pojídají úrodu, ohryzávají všechny části rostlin, včetně semen i kořenů.

Prevence proti hrabošům

Kontrolujte pravidelně kompost, kde si hraboši často hloubí cestičky. Ze zahrady odstraňujte zbytky výpěstků, jako jsou spadaná jablka, hrušky či švestky. Metody zabírají na hraboše, hryzce a krtky, jen je to časově náročné.

Sázecí košíčky z PET lahví nebo pletiv s malými oky

Okrasné cibuloviny sázejte v zakoupených děrovaných sázecích košících. Snadno si je vyrobíte i z PET lahví. Stačí je rozříznout a udělat do nich otvory. Použít lze i králičí pletivo s malými oky. Můžete také zkusit chytit myš. Ani ta košíčky neproleze.

Odpuzovače z PET lahví

Odpuzovač z PET lahví vytvoří podle studií v podzemních chodbičkách stejně silný hluk, jako závodní motorka. Vezměte 4 PET lahve, odřízněte jim dno a nalepte tavící pistolí jako křidélka na další lahev, do které vyříznete otvor na drát. Lahev dejte na pevný drát a zapíchněte 20 cm hluboko. Vítr láhev roztočí, ta vydává nepříjemné zvuky, které se přenášejí do země. Rušiče fungují, jen když fouká vítr.

Elektronické odpuzovače a plašiče

Plašiče vytváří zvukvibrace na velmi nízkých kmitočtech, které jsou hrabošům velmi nepříjemné. Hraboš se stěhuje a odpuzovač musí mít efekt na celou zahradu. Ke vchodu do nory dejte hrnec a do něj pastičku. Hraboš vyhledává tmu a teplo.

Výsadba odpuzujících rostlin

Naše babičky proti hrabošům v zahradě vysazovaly mátu, afrikány, pryšec, cibuli a česnek. Hraboši nemají rádii další silně aromatické rostliny.

Použití draselné soli

Zkuste posypat každý otvor i jeho okolí draselnou solí. Chlor, který se ze soli bude postupně uvolňovat, hrabošům opravdu hodně vadí. Dbejte i na pravidelné sečení trávy, které připraví hraboše o potravu.

Použití jedovatých návnad

Jedovaté návnady nepoužívejte, pokud vám po zahradě pobíhají domácí zvířata nebo malé děti. Zvolte mírnější formy, u kterých nebude hrozit sekundární otrava, tedy otrava predátorů, kteří se hraboši živí. Koček, ale i káňat, poštolek nebo čápů. Ohleduplnější formy fungují na principu bránění krvetvorby. Pracujte s návnadou v rukavicích kvůli ochraně zdraví a ať na ní nezanecháte svůj pach.

Vykuřování dýmovnicí

Než zapálíte dýmovnice, musíte ucpat všechny otvory do nor, což vám většinou zabere spoustu času a často se to ani nepovede. Nikdy hraboše dýmovnicemi nevykuřujte v období sucha, hrozí totiž nebezpečí vzniku požáru.

Výbuch propan-butanu v norách

Metodu používají ekologičtí sadaři. Efektivnost je asi 70 %. Hodí se pro malé plochy, protože jde o časově náročnou metodu. Metoda je jen pro zkušené a hrozí úraz.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *