sušička_prádla_2

Jak vybrat sušičku prádla? Praktické rady a tipy

Sušičky se stále mnohem častěji stávají běžnou součástí vybavení domácnosti. Víte, jak vybrat model, který vám bude nejvíce vyhovovat? Podívejme se, podle jakých parametrů a vlastností se rozhodovat, abyste sušili prádlo rychle a úsporně.

Proč si pořídit sušičku prádla

Sušička prádla vám ušetří práci i čas. Navíc v ní nemusíte sušit jen běžné prádlo. Kromě sušících míčků pro načechrání prádla si můžete dokoupit koš do sušičky, který se uvnitř neotáčí jako buben, sušičku využijete i pro sušení bot, jemných svetrů nebo plyšových hraček. Výhodou sušiček také je, že prádlo zbavují alergenů. V tomto případě doporučujeme sušičku určenou přímo po alergiky.

Jak sušičky vypadají

Pokud máte za sebou výběr pračky, je čas na sušičku. Většina z nich se plní z přední strany, úzké sušičky s horním plněním jsou málo. Prostorově úspornější je postavit sušičku na pračku než vedle sebe. Mít plnicí otvor ve výši rukou je pohodlné. K tomu potřebujete spojovací mezikus. Do sušičky lze dodatečně přidat prádlo i během sušicího cyklu. Senzory vlhkosti si přizpůsobí dobu sušení.

Samostatná pračka a sušička versus 2 v 1

Pračka se sušičkou se hodí do menších bytů. Pokud přemýšlíte kvůli úspoře místa o kombinaci pračky se sušičkou v jednom, získáte prostor navíc. Počítejte s vyšší spotřebou vody srovnatelnou s praním a nutností vyndat před sušením část prádla, pokud byl při praní plný buben. Kapacita sušení je menší než u praní.

Proč je lepší samostatná sušička

 • Sušení prádla je rychlejší a šetří váš čas
 • Prádlo nemusíte nikam věšet, což vám zabere čas a místo v místnosti
 • Prádlo sušené v sušičce si zachovává barvy oproti sušení na slunci
 • Během sušení se do prádla nedostávají alergeny, pyly ani prach
 • Většinu prádla ze sušičky nemusíte žehlit, jen ho složíte a uklidíte
 • Z prádla se při sušení odstraní žmolky, chlupy zvířat i lidské vlasy
 • Prádlo je jemné a voní i bez použití aviváže při praní, což ocení alergici
 • Sušičky s refresh programem odstraní pach z oblečení

Kondenzační sušičky

Horká pára vznikající při sušení se v kondenzačních sušičkách přeměňuje na vodu. Ta se ukládá do zásobníku, odkud ji vylijete a můžete ji použít do žehličky místo destilované vody, nebo se voda odvádí přímo do odpadu, kvůli čemuž nemusíte doma nic bourat ani předělávat a jen sušičku napojíte. Pokud nebudete využívat sušičku příliš často, vyplatí tato levnější kondenzační sušička.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem

V kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem, která je vhodná pro ty, co perou a suší pravidelně a častěji, se horký vzduch rovnou chladí a získaná energie se znovu použije. To ocení všichni ochránci naší planety. Tento uzavřený cyklus je úsporný. Spotřeba klesá až o 50 % oproti běžné kondenzační sušičce a díky nižší teplotě je proces citlivější k jemným tkaninám. Na prádle sledujte symboly sušení.

Parní kondenzační sušičky

Pokud neradi žehlíte, zvažte kondenzační sušičku s parní funkcí, kde prádlo suší přímo horká pára, která látkou pronikne, provoní a načechrá prádlo. Parní sušičky neotáčí bubnem, vše obstará pára. Z prádla mizí záhyby i zápach cigaretového kouře nebo pachy zvířecích mazlíčků a prádlo se dokonale osvěží.

Ventilační sušičky

Pokud máte doma dostatek místa, zvolte ventilační sušičku, které se někdy říká odvětrávací nebo odtahová. Nasává vzduch, ohřeje ho, nechá ho nasát vlhkost a pak ho vypustí ven. Zde je nutná možnost vyvést výfukovou trubici ven z domu a zajistit odvětrávání. Tyto sušičky jsou provozně úspornější než kondenzační, protože vzduch se ohřeje snadněji, než voda.

Spotřeba sušičky prádla

Ohřev vzduchu je energeticky náročný. Zkontrolujte energetický štítek. Špičkové modely dosahují nejúspornější třídy A+++, což bylo ještě před pár lety nemyslitelné. Zatímco dražší model může mít spotřebu na jeden cyklus okolo 1,2 kWh, levnější sušičky s horší energetickou třídou spotřebují 3 a více kWh. Roční náklady na energetickou spotřebu sušičky se počítají na 160 cyklů, tzn. na jedno sušení obden.

Kapacita

Nejnižší kapacita sušičky je 3 kg, pro dvoučlennou domácnost se doporučuje kapacita 6 až 7 kg a pro rodiny s dětmi a více členů zvolte kapacitu 8 kg i více.  

Hlučnost

Hlučnost se dělí do tří úrovní, na komfortní, nekomfortní a nebezpečná. Běžná úroveň hlučnosti u sušiček je kolem 64 dB a hodně komfortní je do 40 dB. Hlučnost 90 dB a více jde o nepříjemnou a nekomfortní hlučnost.

Hmotnost

Hmotnost sušičky ovlivní velikost, kapacit a technický typ. Sušičky běžných rozměrů se ve váze liší až o 10 kg. Váhové rozpětí je 47 až 57 kg. Užší sušičky mohou vážit kolem 30 kg.

Ovládání a displej

Novější sušičky mají dotykové ovládání a LCD displej. K tomuto typu ovládání se váže i super možnost přepínání jazyka. Některé jsou včetně češtiny, jiné mají pouze na angličtinu, případně na hlavní světové jazyky. Tlačítkové ovládání s otočným voličem jsou spolehlivé a použitelné, i když máte mokré ruce.

Funkce

 • Samočisticí kondenzátor – pravidelně zachycené nečistoty z kondenzátoru vypláchne, aniž byste to museli udělat vy
 • Senzor vlhkosti – automaticky upraví postup sušení dle zvoleného programu, typu prádla a úrovně vysušení, tedy suché do skříně nebo vlhké k žehlení
 • Množstevní automatika – odhadne naplněnost sušičky a upraví délku sušení, funkce se někdy nazývá Fuzzy Logic, Easy Logic nebo 6. smysl
 • Zvuková signalizace – ohlašuje konec cyklu, začátek a konec fáze ochrany proti zmačkání či přerušení cyklu a dá se deaktivovat
 • Bez žehlení – snižuje pomačkání na minimum, vyrovná záhyby a zbaví prádlo pachu třeba
 • Program Refresh – pro rychlé odstranění pachů, zatuchlosti, kouře i zvířecích pachů, látku zjemní a částečně vyžehlí i bez praní
 • Odložený start – třeba, aby cyklus skončil v době, kdy přicházíte domů a mohli jste prádlo ihned vyndat
 • Osvětlení bubnu – po vyndání prádla díky osvětlení ihned uvidíte, zda vám v bubnu nezůstal nějaký kousek oblečení
 • Dětský zámek – vhodné pro rodiče malých dětí, které nahodilým mačkáním funkcí nic nepoškodí
 • Variabilní otevírání dveří – reverzibilní dvířka pro omezený prostor a možnost otevírání na konkrétní stranu

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *