Výsadba jahod – kdy a jak sázet jahodník?

Pro získání kvalitních jahod je třeba rostliny jahodníku sázet na podzim. Ideální období začíná na přelomu srpna a září, můžete je ale sázet i později, podle počasí. V tomto období jsou ranní rosy a chladnější noci. Rostliny jahodníku dobře zakoření, zesílí, snadno přezimují a příští rok krásně plodí.

Podzimní výsadba jahod

Jahody obsahují velké množství vitaminů A, B, C, E, velmi důležitou vlákninu, organické kyseliny a mnoho minerálů. Plody mají vysoký obsah vody a malý podíl cukru. Konzumace několika plodů denně přispívá našemu organismu. Jahody nejlépe rostou po bramborách, okurkách i cuketě. Základem je  dobrá ornice. Jahody vyžadují kvalitní, vrchní 10 cm silnou vrstvu půdy, protože koření velmi mělce.

Tip: Mátový sirup – vyzkoušený recept

Zelení hnojení

Nejdříve na daném záhonu použijte rostliny pro zelené hnojení s velmi rychlým růstem. Může to být řeřicha, řepka nebo hořčice. Po vyvinutí rostlinek ve výšce 10 cm je posekejte a zaryjte. Na větších plochách použijte rotavátor nebo malotraktor s obracecím pluhem. K obohacení půdy o dusíkaté a uhlíkaté sloučeniny přidejte navíc nadrobno posekanou trávu, k tomu proleželý chlévský hnůj, kompost či rozdrcené kousky větví v drtiči zahradního odpadu. Nechte záhon slehnout po dobu 14 dní. Vrchní vrstvu důkladně rozhrabejte a nakypřete hráběmi. Drobný a dostatečně rozleželý kompost použijte na svrchní vrstvu záhonu jako kvalitní základ pro zakořenění rostlin.

Sázení rostlin jahodníku

Rostliny by měly být vyvinuté a mít minimálně čtyři listy. Také by měly mít dobře rozvinutý kořenový systém. Kořeny nezakracujte a rostliny sázejte s neporušeným balem. Rostliny sázejte do sponu 30 x 30 cm. Pak je nutné půdu nekypřit a neodplevelovat záhony, aby se nepoškodil zakořeňující kořenový systém rostlin. Sazenice s vyvinutým kořenovým systémem zvyšují pravděpodobnost bezproblémového zakořenění i přezimování. Po ukončení sázení vydatně a pravidelně jahody zalévejte, aby kvalitně zakořenily. Zesílí vám tak ještě před nástupem mrazů.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *