Celoroční rostliny na balkon

Pokud chcete mít svůj balkon nebo terasu zelené po celý rok, vsaďte na mrazuvzdorné a stálezelené rostliny. Na trhu je spousta krásných a nenáročných rostlin, které u nás přežijí i mráz. Může jít o tradiční i exotické rostliny.

Vřes

Vřes obecný, latinsky Calluna vulgaris, je v mnoha druzích i barvách. Aby vydržel zimu, sázejte ho do nádob na podzim do kyselejší a dobře propustné zeminy. Na povrch dejte mulčovací kůru, ať vám kvete i v zimě. Přidat můžete i Libavkyčervenými plody, latinsky Gaultheria nebo netřesky, latinsky Sempervivum.

Rododendrony a azalky

Zakrslý rododendron či azalka bude na vaší terase či balkoně vypadat pěkně. Dříve byl rod Rhodendron, kam patřily stálezelené druhy a odrůdy a rod Azalea, kam se řadily opadavé druhy a odrůdy. Koncem 19. století byly skupiny sloučeny do stejné botanické skupiny. Doporučujeme sázet na pomalu rostoucí stálozelené druhy.

Zimostráz

Zimostráz obecný, latinsky Buxus sempervirens, lidově krušpánek je keř se zelenými listy. V půlce jara má drobné žluté kvítky. Roste pomalu a dá se tvarovat. Můžete doplnit skalník, latinsky Cotoneaster, cesmínu, latinsky Ilex, mahonii cesmínolistou, latinsky Mahonia aquifolium i brslen, latinsky Euonymus.

Zimolez

Naše babičky nedaly dopustit i na zimolez, latinsky Lonicera. Tyto keře, liány či nízké stromky s bílými, žlutými, růžovými nebo červenými vonnými květy mají asi 180 druhů. Pěstují se na slunci i v polostínu ve vlhké a hlinitopísčité půdě. Hnojí se hnojivy pro okrasné dřeviny. Řez provádějte na jaře a na podzim.

Bylinky

Mezi mrazuvzdorné bylinky, které mají schopnost překonat teploty pod bodem mrazu, patří levandule, tymián, mateřídouška, saturejka, máta i šalvěj. Aromatické bylinky si můžete přidávat do pokrmů, nebo si z nich dělat čaj i v zimě.

Trávy

Na svůj balkon nebo terasu můžete zasázet neopadavé rostliny i okrasné trávy. Mezi ty odolné, které vypadají v nádobách velice efektně i v zimě patří například ostřice, latinsky Carex, která se svým vzhledem i čeledí řadí mezi šáchorovité rostliny a kostřava, latinsky Festuca, které mají květy v kláscích, které tvoří latu.

Jehličnany

Do nádob můžete dát i pomalu rostoucí smrčky, jedličky, zakrslé borovice, cypřiše, jalovce, zeravy či thuje. Můžete je využít i jako venkovní vánoční stromek a pěstovat je jako bonsaje. Pěkně bude vypadat i listnatý zakrslý okrasný javor.

Exotický bambus, palmy a agáve

Bambus je exotická rostlina a její mrazuvzdorné odrůdy vydrží i teploty minus 20 ºC. Podle čínského umění Feng shui přináší do domu bohatství a štěstí. Na terase v keramickém květináči přes zimu vydrží i mrazuvzdorné palmy, které snesou i teploty i minus 15 ºC. Stálezelenou exotickou rostlinou pro naše podnebí je i agáve.

Přísavníky a břečťany

Můžete zvolit i popínavé rostliny. Přísavník vytvoří na balkoně nebo terase na jižní nebo východní straně na podzim svými zbarvenými listy ohnivou, sytě červenou zeď. Zelenou stěnu zase vytvoříte z břečťanu.

Péče v zimě

Do prvních mrazíků rostliny občas zalijte, aby neuschly. Květináče obalte bublinkovou fólií či jutou a postavte na polystyrenovou desku, která slouží jako izolace zespoda. Zvolit můžete i termoizolační nádoby, které chrání v zimě před chladem a v létě před horkem. V zasklených lodžiích dejte pozor i na slunce.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *