Rýmovník – pěstování, další využití

Rýmovník roste ve své domovině jako keř, u nás se ale především pěstuje jako pokojová rostlina. V létě ho můžete pěstovat i venku, mrazy ale špatně snáší, takže ho v zimních měsících musíme dát dovnitř a přezimovat ve vhodných podmínkách.

Historie rýmovníku

I když jsou jako rýmovník někdy označovány všechny druhy rodu Plectranthus neboli molice, kterých je asi 350 druhů, nejčastěji jde však o pojmenování australského druhu Plectranthus argentatus. Původní domovinou rýmovníku je Austrálie, ale dnes už je rozšířený i na dalších kontinentech.

Rýmovník a účinné látky

Rýmovník je rostlina, která se řadí do čeledi hluchavkovitých. Vysoký bývá kolem 1 metru, lodyha má zajímavé čtvercové průřezy a listy má hustě rostoucí a vejčité. Květy mají bledě modrou či nafialovělou barvu. Z účinných látek je důležité hlavně vonné silice. Rýmovník voní jako eukalyptus. Je řazen mezi léčivky. Obsahuje také omega-6 mastné kyseliny nebo třeba vitamíny A a C. Používány jsou hlavně listy.

Účinky rýmovníku

Vzhledem k obsahu vonných silic účinkuje při nachlazení, rýmě i bolestech v krku. Doporučováno  bývá i vnitřní užívání formou čaje či žvýkání, účinná je však především jeho inhalace. Stačí i rozlomit či rozmačkat list a čichat. Pomáhá při problémech s dýchacími cestami a pozitivně působí i na zdraví astmatiků.

Další vlastnosti rýmovníku

Rýmovník má kladný vliv i při horečce, bolestech hlavy, potížích s pokožkou, jako jsou ekzémy a bodnutí hmyzem. Má antioxidační účinky, pomáhá při vysokém krevním tlaku, problémech s ledvinami a s trávícím ústrojím. Dá se využít i k detoxikaci organismu a působí proti stresu a psychickým potížím.

Další využití rýmovníku

Kromě přípravy čaje je mnoho dalších využití rýmovníku. Při vaření se využívá k dochucení masa nebo zeleniny i polévek. Dá se využít i při grilování. Kromě toho odpuzuje hmyz včetně molů. Budete-li navíc rostlinu pěstovat doma, bude se vám lépe dýchat. Pěstování není složité a zvládne ho úplně každý.

Jak pěstovat rýmovník

Rýmovník se u nás pěstuje jako pokojová rostlina. V létě ho můžete mít i venku, ale špatně snáší mrazy, takže ho v zimních měsících musíte přenést dovnitř. Rostlině také nesvědčí prudké sluneční záření. Celoroční pěstování v pokoji je nejlepší variantou. Množí se jednoduše řízkováním, roste poměrně rychle, při řezu listů a výhonů snadno obráží a dá se sklízet průběžně. Velmi lehko koření z uštípnutých řízků i ve vodě, je možné ho tedy snadno namnožit.

Vhodné místo a zálivka

Jedním z hlavních problémů při pěstování je zbytečně časté zalévání. Zalévat ho stačí jen minimálně. Snese menší zálivku, při přemokření mu hrozí zahnívání. Rýmovník má rád světlejší místo, ale vždy bez průvanu. Potřebuje lehčí propustnou půdu s přídavkem písku. Pěstovat jej můžeme jako další bylinky doma. Přes léto jej můžete dát do venkovního truhlíku nebo záhonu do polostínu.

Specifické nároky při pěstování

V žádném případě jej nezkoušejte pěstovat při teplotě nižší než 12 °C. Současně nemá rád ani ostré polední slunce. Zaštipujte jej do kulatého tvaru a průběžně používejte listy. Pokud by se nezaštipoval, mohou jednotlivé výhony vyrůst až do délky jednoho metru. Čím víc se zaštipuje, tím více košatí a má kompaktní tvar. Obrůstá velice rychle, takže se jej nebojte používat. Dužnaté listy se špatně suší, takže je vhodnější jej zamrazit. Nejlepší jsou ale čerstvé listy.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *