Jak pěstovat pokojovku zelenec?          

Zelenec je pokojová rostlina, která poroste téměř v každém interiéru. Nejlépe se jí daří v teplém a vlhkém prostředí, které je podobné jeho přirozeným podmínkám. Pěstování zelence je velmi jednoduché, přesto se vám bude hodit pár tipů na péči, díky kterým bude prospívat. Jak zelenec pěstovat?

Zelenec neboli Chlorophytum je pokojová rostlina, která má dlouhé úzké listy, které vyrůstají z jedné listové růžice. Listy jsou zelené nebo zeleno bílé podle daného druhu. Ze zdravé dospělé rostliny vyraší stonky, na kterých se objevují drobné kvítky. Rostlina patří mezi pokojovky které čistí vzduch. Pod rod zelenec spadá přes 200 druhů. Podívejme se na ty nejznámější.  

Zelenec chocholatýChlorophytum comosum má po obou stranách listu žlutobílé pruhy.

Zelenec pestrolistýChlorophytum comosum “Variegatum”zelené listy s bílým či krémovým pruhem uprostřed.

Zelenec zlatolistý Chlorophytum comosum “Lemon” má celý list v sytě zelené barvě.

Zelenec BonnieChlorophytum Comosum “Bonnie” má na jednotlivých listech kudrlinky.

Zelenec a jeho pěstování v bytě

Když zelenec umístíte na správné místo a dodáte mu vše potřebné, bude prospívat a dělat doma velkou parádu. Vzhledem k jeho dlouhým svěšeným listům je nejlepší jej pěstovat v závěsném květináči. Můžete ho dát i na okraj poličky, komody či stolu na světlé místo bez přímého slunečního svitu. Ve stínu listy ztrácí svou výraznou barvu. Zelenec potřebuje teploty nad 10 °C. Dávejte si také pozor na klimatizaci či průvan.

Jak často zelenec zalévat a rosit

Jedna z věcí, která dokáže zelenec zcela zahubit, je příliš častá zálivka a přelití. Vyhovuje mu vlhká půda, která ale není přemokřená, což vede k uhnívání kořenů. Zalévejte rostliny až v době, kdy je půda na dotyk suchá.  Zelenec také pravidelně roste rozprašovačem. Při pěstování pokojových rostlin si můžete vyzkoušet i způsob tvarovaní a zaštipování pokojovek.

Jaký zvolit substrát a kdy a jak zelenec přihnojovat

Pro zelenec zvolte běžný substrát pro pokojové rostliny. Nejlépe se mu bude dařit v kypré, hlinité půdě s dostatečnou drenáží s neutrálním pH. Na jaře a v létě přidávejte pravidelně do zálivky každých 14 dní hnojivo pro pokojové rostliny. Správné množství a dávkování naleznete na obale daného hnojiva.

Zelenec a jeho škůdci a nemoci

Zelenec naštěstí není náchylný na napadení žádnými nebezpečnými škůdci. Stejně jako všechny pokojové rostliny ho mohou pozlobit mšice či svilušky. Hnědé konce listů obvykle znamenají spálení od slunce. Největším rizikem je však přelití zelence a již zmíněné uhnívání kořenů.

Jak na množení a přesazování zelence

Jakmile zelenec odkvete, na místě původního květu se objeví malá rostlinka, které narostou i kořeny. Jakmile mají 3 až 5 cm, odstřihněte ji a zasaďte. Dospělou rostlinu se silným kořenovým systémem můžete i rozdělit na 2 až 3 menší tak, abyste kořenový systém nepoškodili. Zelenec dejte do květináče s odtokovými otvory o trochu většího, než je kořenový bal a přesazujte ho 1x za 2 až 3 roky. Na přesazování pokojovek se podrobně podívejte v dalším našem článku.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *