Jak správně tvarovat a zaštipovat pokojové rostliny?

Aby se nám pokojové rostliny odvděčily zdravým a košatým růstem, musíme jim k tomu trochu pomoci tvarováním, zastřiháváním a zaštipováním. Jak docílit toho, aby měly rostliny námi požadovaný tvar?

Pokojové rostliny potřebují občas seříznutí, zastřižení či zaštipování

Pokud občas pokojovou rostlinu seříznete, objeví se více a výhonků v místě, kde ji seřízneme. Nové výhonky budou silnější a rostlina košatější. Pokojové rostliny se zastřihují proto, abychom upravili jejich vzrůst a vytvarovali je podle svých představ. S citlivým přístupem můžete tvarovat téměř všechny pokojové rostliny.

Kdy tvarovat pokojové rostliny

Ideální je zastřihávat pokojové rostliny na jaře. Pokud budete zaštipovat pouze 1x, vytrvejte do chvíle těsně před květem. Pokud budete tvarovat vícekrát, začněte se zaštipováním v průběhu vegetativní fáze už o něco dříve. Pokud zastřihneme pokojové rostliny v jejich klidovém období, objeví se nové a zdravé výhonky. Pokud je přesazujeme, stejně zakrátíme i kořeny. Pěstovat můžete třeba i orchidej.

Jak pokojové rostliny zastřihávat a zaštipovat

Zvláště rychle se rozrůstají některé popínavé rostliny, jako je jasmín. Po zastřihávání zhoustnou a zlepší se jejich tvar. Nerozvětvené stonky zaštipujeme na konci hlavního stonku a tím podpoříme rozvětvení. Zastřihávají se i odkvetlé květy, protože by se jinak rostlina příliš vysilovala výživou semen či plodů. Zaštipováním odstraňujeme měkké konce mladých rostlin, abychom rostliny donutili k bujnému a rozvětvenému růstu. Díky zaštipování vytváří více výhonků i květů. Vyzkoušejte si to nejprve na bylinkách, jako je třeba rýmovník, které jsou k tomu jako stvořené.

Jak správně zaštipovat rostliny

Správným zaštipováním docílíte krásnějšího vzrůstu, kvetení či úrody, dodáte rostlinám požadovaný tvar a podpoříte je ve zdravém vývoji. Ovlivníte růst rostlin, jejich výšku, směr i finální tvar. Pořiďte si kvalitních nůžky, nůž i rukavice, aby vás řízení růstu pokojových rostlin bavilo. Tvarovat rostlinu znamená řezat a stříhat stonky větviček a zaštipovat měkké výhonky, čímž krásně podpoříte větvení.

S každým zaštípnutým výhonkem zvyšujete počet větviček, ale zároveň snižujete výšku rostliny. Pokud střih či řez provedete na tom správném místě, vzniknou místo jednoho výhonku větviček 2 nové. Když pak s citem zaštípnete tyto 2 výhonky, princip se opakuje a z jedné větvičky už máme 4 větvičky. Záleží na typu rostliny, kterou zaštipujeme. Může jít i o venkovní rostliny jako levandule či magnolie.

U malých rostlin použijte menší a ostré zahradnické nůžky. Na velké rostliny, jako dracena, budete potřebovat ostrý desinfikovaný nůž nebo sterilní skalpel. U zaštipování musíte být přesní. Výhonky větviček odštipujte vždy těsně nad spojem dvou větviček naproti sobě a odštipujte pouze část špičky. Z vrcholku rostliny si můžete vypěstovat i úplně novou rostlinu. Stačí odštípnutý vrcholek namočit do vody s vhodného kořenového stimulátoru, díky čemuž snadno a dobře zakoření.

Jak vytvořit u pokojových rostlin stromkový tvar

Nejdříve u rostliny vypěstujeme do žádoucí výšky jeden výhon, který podepřeme tyčkou. Vrchol stonku pak zakrátíme a postranní výhonky na hlavním stonku ponecháme. Pak odstraňujeme boční postranní výhonky v dolní části. Vytvarované rostliny musíme hodně hnojit, zalévat a dopřát jim teplé i slunné stanoviště. Jejich vzrostlá krása je ozdobou lodžií i zimních zahrad. Stromkový kulatý tvar můžeme vytvořit zejména u dřevnatých okrasných rostlin jako ibišek, fuchsie, azalka, gardénie, pelargónie, myrta, avokádo, chrysantéma, rozmarýn, citrusy a vavřín.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *