Máte rádi zeleň v bytě? Dejte si květiny do koupelny.

Pokojové rostliny mají v domácnosti estetický i praktický význam. Náš domov příjemně zútulní, vnesou do něj kus přírody, pomohou vyčistit vzduch, odstranit vlhkost, pokud je přehnaně nezaléváme a dokonce zbavit místnost zápachu. Které se hodí do koupelny a do okolí toalet? Zkuste se inspirovat.

Pokojové rostliny jsou estetickým doplňkem interiéru, který oživí, vnesou do něj útulný pocit i kus přírody. Navíc mají schopnost v místnosti pohltit pachy, snížit vlhkost a vyčistit vzduch od toxinů a dalších škodlivin. To můžete ocenit i hlavně v koupelně spojené s WC nebo na toaletě. Při výběru vhodné pokojové rostliny zohledněte dispozice místnosti a přístup denního světla. Volte hlavně nenáročné rostliny, kterým nevadí stín.

Zelenec – Chlorophytum

Převislá pokojová rostlina nazývaná zelenec neboli Chlorophytum s dlouhými světle zelenými listy a bílými pruhy je velmi nenáročná. Nepotřebuje vydatnou zálivku, snese, pokud jej zapomenete zalít, přímé slunce i stín. Navíc vyčistí vzduch a zbaví ho pachu, choroboplodných zárodků, toxických látek i prachu. Díky tomu působí jako přirozený osvěžovač vzduchu.

Tchynin jazyk – Sansevieria či Tenura

Vzduch osvěží i tchynin jazyk, neboli Sansevieria či Tenura s mečovitými dužnatými listy. Tato rostlina je jedovatá, ale vzduch efektivně zbaví mnoha škodlivin. Je velmi nenáročná a přizpůsobí se okolním podmínkám. Nevadí jí stín ani průvan a bez vody vydrží déle než týden.

Lopatkovec – Spathiphyllum

Lopatkovec neboli toulcovka, latinsky Spathiphyllum, je nenáročná pokojovka, která dobře snáší vlhkost, stín jí vyhovuje a je nenáročný na zálivku. Je schopen absorbovat různé zápachy i škodliviny, pohlcuje vodní páru z ovzduší, snižuje vlhkost a tím i možnost vzniku plísní. Alergikům může vadit pylkvětů.

Břečťan – Hedera

S vlhkostí si hravě poradí i břečťan neboli Hedera. Vyčistí vzduch od škodlivin, choroboplodných zárodků, toxických látek i chemikálií. Je ideální do závěsných květináčů, chladnějších místností a polostínu, přežije i ve stínu, ale pak má méně vybarvené světlé žíhání listů. Ve tmě se daří zejména rostlinám s tmavými listy.

Ledviník – Nephrolepis

Velmi dobře pohlcuje vzdušnou vlhkost i ledviník neboli Nephrolepis. Jde o nenáročnou pokojovou kapradinu, která miluje vlhkost, polostínstín a daří se jí zejména v závěsných nádobách. Vzduch zbaví toxinů, pohltí pach a prostředí v koupelnách a na toaletách dodá potřebnou svěžest. Nemá rád průvan a zplodiny vznikající při spalování plynu z plynových spotřebičů.

Pokojový bambus – Bambusa pogonatherum

Pokojový bambus či Bambusa pogonatherum je nenáročný. Rychle roste, miluje světlo, vysokou vzdušnou vlhkost a kořeny ve vodě, proto snese, když ho přelijete. Nehodí se však do tmavých koutů a koupelen bez denního světla. Velmi dobře absorbuje zápach i značné množství škodlivin, vyčistí vzduch a přispěje k udržení zdravého ovzduší v interiéru.

Palma horská – Chamaedorea

Pokud máte v koupelně dostatek místa, můžete si pořídit exotickou palmu horskou neboli Chamaedoreu elegans, původem z Mexika a Střední Ameriky. Český název je oštěpuška nádherná. Miluje světlé stanoviště či polostín, snese však i menší stín. Na tmavších místech ale roste pomaleji. Má ráda vlhkost, kterou dokáže pohltit a pomůže vám tím bojovat proti vzniku plísní.

Často kladené otázky

Jaké květiny zvolit do koupelny?

Můžete vsadit různé druhy palem, břečťanu a kapradin nebo třeba šáchor. Vyzkoušet můžete i monsteru, fikusy, krotony, draceny, fialky, kalanchoe, orchideje. V koupelně bez okna doporučujeme přidat zářivku či úspornou žárovku. Umělé světlo v této formě rostlinám k optimálnímu růstu postačí.

Proč dát květiny do koupelny?

Pokojové rostliny jsou estetický doplněk interiéru, který oživí, zútulní a vnesou do něj kus přírody. Navíc mají schopnost v místnosti pohltit pachy, snížit vlhkost a vyčistit vzduch od toxinů, choroboplodných zárodků, toxických látek i chemikálií a dalších škodlivin i prachu. Snižují možnost výskytu plísní.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *