Jak postavit finskou saunu svépomocí?

Finská sauna má vysokou kvalitu. Ve Finsku je sauna běžným zařízením bytu v jádru vedle koupelny i ve vícepodlažních domech. Má ji 4 z 5 finských domácností.

Sauna se vejde do prostoru od 3 m². Pokud chceme větší, velikost 4 až 6 m² je dostačujících. Může být součástí bytu, sklepu, garáže, zahradního domku nebo pergoly. Korpus sauny nemusí být celodřevěný a nemusí mít samostatnou kabinu. Lze využít stěny nebo rohu v místnosti a pak jej dřevem obložit a spojit s ostatními částmi kabiny. Důležitá je kvalitní tepelná izolace a hliníková izolační folie, která teplo udrží vevnitř. Dále skleněné dveře z bezpečnostního skla, příjemné světlo, vlhkoměr, teploměr, vědro, přesýpací hodiny a ventilační průduch. Do domácího wellness se sauna hodí skvěle, stejně jako nafukovací vířivka.

Tip: Jak probíhá renovace schodů svépomocí? Poradíme vám, jak neudělat chybu.

Měřte a počítejte

Komponenty lze zakoupit zvlášť nebo jako sadu. Správně vyměřte prostor kvůli nákupu materiálu a počítejte s dostatečnou rezervou i zúžením prostoru, které způsobí izolace a obklad. Nezapomeňte na prostor pro dveře. Saunové dveře se otevírají vždy směrem ven ze sauny. Výška sauny by neměla přesáhnout 210 cm, což je bezpečnostní vzdálenost 110 cm od horní hrany lavice do stropu a nebudete tak ani zbytečně nevytápět horní prostor.

Než začneme obkládat

Ještě před obkladem si zajistěte rozvody elektřiny pro světla, reproduktory a topidlo. Veďte je speciálními silikonovými kabely SiHF. Zateplenou konstrukci s rozvody si překryjte a zaklopte palubkami. Palubky nedotahujeme na těsno kvůli dilataci a sesychání. Použijte skryté připevnění přes kotvící sponky a kolářské hřebíčky.

Montáž a pravidla

Konstrukční hranoly přišroubujte přímo na zeď. Při vodorovném obkladu se kladou svisle a naopak. Mezery mezi hranoly vyplňte izolací. Ideálně by měla být tenčí izolace než hranoly, aby se vytvořila vzduchová mezera a mezi palubkami i izolací proudil vzduch. Izolační desky potáhněte reflexní alu folií. Přichytávejte sponkami, které dobře drží a oblepte alu páskou ve spojích. Izolace stropu musí mít dvojnásobnou tloušťku.

Kamna do sauny

Skutečná finská saunová kamna vyrábí společnost Harvia. Výkon se nepočítá na m², ale m³. Podle toho, jak velkou místnost budou vytápět. Od kamen je nutné dodržovat odstupové vzdálenosti, které jsou u topidla uvedeny. Pro bezpečnost můžete zvolit ochranné bezpečnostní kryty, madla či dekorativní kamennou stěnu, která se dává za topidlo a chrání dřevo. Od stejné značky koupíte i saunové sady. Kamna vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120 °C, někdy i 130 až 140 ˚C. Na kamnech jsou pak kameny, na které se nalévá voda, aby vzniklá pára a zvýšila vlhkost vzduchu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *