Jak opravit protékající záchod za pár minut

Protékající voda na WC vyžaduje opravu. Nepatrná závada se může změnit v mnohem větší. Pak vás čeká ve vyúčtování za vodu navýšení i o pár tisíc. Přinášíme vám stručný návod, jak snadno a rychle protékající toaletu opravit. Zaměříme se na protékající toalety s různými typy splachovacích systémů.

Časté příčiny protékající toalety

Problém s protékáním toalety nastává zejména u starších splachovacích systémů kvůli nedokonalému těsnění, jeho opotřebení, poškození, nebo díky znečištění jednotlivých mechanických částí. Často dochází k zanesení dílů vodním kamenem a slizkým povlakem. Mnohdy stačí tyto díly vyčistit.

Oprava během pár minut

Připravte si vhodné nářadí, jako šroubovák, náhradní díly, čisticí prostředky a hadr. Pokud jdete koupit nové těsnění nebo ventil, starý díl si vezměte s sebou, ať nekoupíte jiný.

  • zavřete ventil přívodu vody
  • spláchněte, čím vypustíte vodu v nádržce
  • demontujte nádržku na vodu
  • zkontrolujte stav jednotlivých dílů
  • vytáhněte plovák a očistěte pod tekoucí vodou
  • zkontrolujte těsnění a poškozené vyměňte
  • zkontrolujte stav ventilu a poškozený vyměňte
  • odstraňte vodní kámen i sliz
  • splachovací systém opět dejte dohromady
  • zapněte ventil přívodu vody

Demontáž splachování u WC kombi

Kombi WC s moderním splachovacím systémem vyžaduje demontáž víka nádržky, ventilem pootočte a splachovací systém vyjměte. Máte přístup k plováku i napouštěcímu a vypouštěcímu ventilu. Pokud je tlačítko pro splachování součástí ventilu, před sejmutím horního víka jej musíte odšroubovat.

Demontáž u WC s vestavěným splachováním

Závěsnou toaletu s vestavěným systémem splachování v podobě předstěnových instalačních systémů má snadný přístup k ventilům a dalším částem při potřebě servisu. K napouštěcímu i vypouštěcímu ventilu se proto snadno dostanete u předstěnových systémů pro zazdívání i suchou instalaci.

Demontáž starších typů WC

U starých typů toalet se oprava nevyplatí a je lepší koupit nové WC. Šroubovací ventily jsou demontovatelné až po vyšroubování celé nádržky. Ve spodní části nádržky jsou šrouby, které se musí uvolnit, nadzvednout klozet a odšroubovat plastovou matici držící nádržku a ventil. Moderní napouštěcí a vypouštěcí ventily jsou z kvalitních materiálů, jsou úsporné a mají dlouhou životnost.

Zdroj: ZahradaDumByt.cz

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *