Jak zadělat díru po hmoždince

Díry ve zdi po hřebících a hmoždinkách nám často dělají starosti. Díry vznikají, i když třeba o stěnu zavadíme nábytkem při přemisťování. Díry ve zdi můžete vyřešit hned několika způsoby.

Malé dírky ve zdi po hmoždinkách se dají opravit docela snadno. Nejprve malířskou špachtlí odstraňte odlupující se okolí prasklin. Odstranění vždy proveďte až na pevný podklad zdi. Špachtlí  projeďte i samotné praskliny ve zdi, které se občas zvětší. To je účelem, aby se následně dál mohla mnohem lépe nanášet spárovací hmota a prasklina se dobře celá zaplnila.

Očištění od prachu

Všechna místa, která jsou prasklá včetně otvorů a děr po hmoždinkách je třeba pečlivě vyčistit od prachu. Pomůže vám obyčejný druh suchého štětce či stětečku. Jakmile skončíte vyčištění, navlhčete otvory a vyplňte je sádrou nebo štukem. Štuk naberte na hladítko a nanášejte jej vždy jedním tahem, aby plocha byla co nejrovnoměrnější.

Prasklá zeď

Co použít

Pokud se nejedná o spáry mezi panely, které se pohybují, lze použít i klasickou sádru, přetmelit všechny prohlubeniny a nakonec ještě celou stěnu přebrousit mřížkou. Někdy vám ale v kyblíku sádra rychle zatvrdne. V tom případě ji zkuste nahradit sádrovou omítkou. Jde o sypkou hmotu a míchá se stejně jako sádra. Tvrdne až po půl hodině, takže máte dostatek času všechny otvory zadělat. Navíc tato hmota tzv. dobře dýchá. Použít lze i akrylátový tmel, stavební lepidlo, plastickou sádru nebo spárovací hmotu. Akrylová tmelící hmota v tubě má tu výhodu, že i po pár letech zůstává mírně vláčná, takže nepraská a nedrolí se. Je vhodná i do starých zdí.

Větší otvory

U větších děr nejdříve použijte maltovou směs. Rozmíchejte si ji, naneste a nechte ji pak následně dostatečně zaschnout. Pak lze použít štuk. Stěrkou důkladně vyrovnejte stěnu. Pokud se chystáte celou zeď opravovat, nejdříve ji natřete penetrací a po jejím zaschnutí můžete pokračovat v práci. Stěrkou vyrovnané nerovnosti větších rozměrů nechte nejdříve řádně vysušit.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *