Jak vrtat do obkladů, kachliček a dlažeb

Vrtání do obkladů a dlažby můžete zvládnout i sami, pokud víte, jak na to. Poradíme vám, jaké zvolit nářadí, vrtáky a korunky, aby vám při vrtání kachličky nepraskly.

Pokud byste si rádi pořídili do koupelny nové police nebo háčky, ale bojíte se začít vrtat do obkladů a dlaždic, aby vám nepraskly, zkuste to podle našeho návodu a rad. Při dodržení správného postupu a použití vhodného nářadí je riziko prasknutí dlaždičky, obkladu i dlažby minimální. Poradíme vám, jak vrtat do klasické keramické i slinuté dlažby a také jaké vrtáky a korunky během vrtání zvolit.

Příprava obkladaček, dlaždiček a kachlí na vrtání

Než se pustíte do samotného vrtání, vše si nejprve důkladně naměřte a místa budoucích otvorů si pečlivě označte pomocí fixu. Pamatujte na to, že má vrták na hladkém povrchu kachličky tendenci prokluzovat, proto si pomocí důlčíku nebo hřebíku vytvořte malý vryp. Můžete si také na obklad nalepit kousek lepicí pásky a zkusit vrtat otvor přes něj. Vrtákem nebo korunkou se snadněji přesně trefíte.

Než začnete vrtat

Pokud máte na výběr více možností, raději upřednostněte vrtání ve spáře před provrtáváním otvorů přímo v ploše obkladů. Práce pro vás bude o dost snadnější a rychlejší, vrtáky se méně opotřebí a snížíte tím i riziko prasknutí kachličky. K nesnadným úkolům patří hlavně vrtání a vykružování otvorů poblíž hran a rohů, kdy hrozí odštípnutí kusu obkladačky nebo dlaždičky.

Háčky můžete připevnit i pomocí lepidla. Pokud jde o těžší předměty, postupujte podle našeho návodu.

Vrtejte bez příklepu

Při vrtání do obkladů a dlažeb mnoha kutilům už často kachlička prasknula přímo pod rukama. Zásadní chybou, která způsobí prasknutí dlaždičky ve většině případů opravdu, je použití příklepu. Ani velmi tvrdá dlažba nezvládne silné vibrace příklepové vrtačky. Je totiž dost křehká a při působení pnutí vrtáku se vytvoří prasklina. Nezkoušejte si tedy při vrtání do obkladů a dlažby práci usnadnit zapnutím příklepu. Raději vyměňte vrták za mnohem tvrdší a ostřejší.

Na keramické obklady použijte vidiový vrták  

Jestliže potřebujete do obkladaček vyvrtat jen pár otvorů pro hmoždinky, u běžných keramických obkladů o síle několika milimetrů si vystačíte s vidiovými vrtáky. Jsou cenově dostupnější než diamantové korunky a vrtáky do skla, při vrtání do velmi tvrdých křehkých materiálů v podobě dlažby však neobstojí.

Na vrtáku je plátek slinutého karbidu, který usnadní prostup tvrdším materiálem a současněprodlouží jeho životnost. Vidiové vrtáky se obvykle vyrábí s upínáním typu SDS Plus pro použití na vrtací kladiva a příklepové vrtačky. Pokud potřebujete tento vrták upnout do klasické vrtačky nebo aku vrtačky se sklíčidlem na válcovou stopku, pořiďte si na to redukci s upínací hlavicí SDS Plus.

Na tvrdou slinutou dlažbu použijte diamantovou korunku

Při vrtání otvorů do velmi tvrdých materiálů jako je slinutá dlažba a kamenné kachličky zvolte diamantové korunky. Jsou sice dražší, ale usnadní vám práci a zamezí prasknutí kachlí. Vsaďte na diamantové vykružovací korunky, které rychle a bez nutnosti použití nadměrné síly mnohem snadněji vytvoří otvor v požadovaném průměru do slinuté dlažby, žuly i mramoru.

Diamantové korunky se obvykle používají pro vykružování větších otvorů, zejména pro vypínače a zásuvky. Sežene je však i v menších průměrech, třeba 6 mm a využijete i k vrtání malých otvorů pro hmoždinky. Seženete je s různými typy upínání, klasickým šestihranem, SDS Plus i závitem pro úhlové brusky. Při výběru diamantových korunek sledujte, zda jsou určeny pro suché nebo mokré vrtání.

Suché i mokré vrtání s diamantovou korunkou

I když je suché vrtání pohodlnější, dochází při něm k většímu zahřívání vrtačky a konstrukce korunky musí být odolnější. Proto se diamantové části připevňují pomocí laseru, aby odolaly vysokým teplotám. I přesto doporučujeme korunku chladit vzduchem nebo namáčet do vody. Korunky pro mokré vrtání jsou cenově dostupnější, ale vyžadují soustavné chlazení vodou. Diamantové segmenty se letují a při přehřátí se rychle uvolní. Zajistit nepřetržité chlazení vodou je náročné.

Pro vrtání do kachliček je vhodná i úhlová bruska

Úhlové brusky se používají pro řezání do betonu a jiných tvrdých materiálů. Pro vrtání otvorů do obkladů a dlažeb si pořiďte diamantovou korunku se závitem M14 pro rychlé a přesné vrtání. Korunku roztočte naprázdno a následně ji velmi pomalu přiložte k vrtanému obkladu pod úhlem 45°. Jakmile se korunka uchytí do kachle, kývavým pohybem ji srovnejte a začněte vrtat kolmo. Nespěchejte a na brusku příliš netlačte. Diamantové segmenty otvor provrtají.

Nejčastější dotazy

Jak vyvrtat díru do tvrdého kamene?

Odolnější wolframový vrták budete potřebovat při vrtání otvorů do kamenů podobných sklu jako je obsidián. Do rudných hornin jako je hematit nebo krevel zvolte raději kvalitní vrták do železa.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *