Jak vyrobit účinný postřik na mšice

Mšice patří k nejčastějším škůdcům okrasných i užitkových rostlin na našich zahradách. Můžeme si s nimi však poradit i bez chemie. Zkuste si doma sami vyrobit ekologické postřiky. Podívejme se, čím a jak se mšic zbavit.

Některé druhy mšic jsou opravdu vysoce odolné a možná jste už sami zjistili, že na ně běžně prodávané postřiky moc nezabírají. Obzvláště při pravidelném a dlouhodobém opakování. Zkuste proto použít některý z domácích prostředků místo prodávaných insekticidů. Přírodní postřiky jsou ekologické a šetrné k přírodě. Navíc jsou prověřené a opravdu fungují. Můžete je také vystřídat.

Vyzkoušejte česnek a vodu

Rozmačkejte pár stroužků česneku do sklenice s vodou, důkladně ho rozmíchejte a naneste na rostliny. Po pár dnech opláchněte rostliny vodou.

Smíchejte mléko a vodu

Smíchejte polotučné mléko s vodou v poměru 1:1 a pak s rokokem pomocí rozstřikovače rostliny postříkejte. Druhý den postup znovu zopakujte. Nakonec rostliny opláchněte čistou vodou, abyste odstranily mrtvé mšice i zbytky prostředku.

Zkuste nálev z tabáku

Trochu tabáku a zalijte vroucí vodou a nechte směs vychladnout. Pak ji přeceďte a aplikujte pomocí rozprašovače na mšicemi napadené rostliny.

Připravte si nálev z listů rajčat

Listy rajčat obsahují alkaloidy, které dovedou velmi účinně hubit i hmyz. Nasekejte rajčatové listy a nechte je přes noc louhovat namočené ve studené vodě. Druhý den nálev přeceďte, přidejte trochu nastrouhaného mýdla s jelenem, rozmíchejte a postříkejte směsí postižené rostliny.

Vyrobte si postřik z rebarbory

Využijte rebarboru na hubení škůdců, včetně mšic, larev, housenek i svilušek. Vezměte listy rebarbory i s řapíky, nahrubo je nasekejte a pak je vyvařte ve větším množství vody. Nechte vodu vychladnout, přeceďte a několikrát postříkejte rostliny.

Smíchejte mýdlo, jar a vodu

Nastrouhejte 200 g draselného mýdla do litru teplé vody, rozmíchejte a nechte vychladnout. Do litru vody přidejte 2 lžičky jaru a směsí rozprašovačem postříkejte jen napadená místa mšicemi. Druhý den rostliny omyjte čistou vodou.

Použijte ocet a vodu

Octovou vodu nastříkejte na postižená místa. Druhý den rostliny osprchujte nebo pokropte vodou. U mýdla, jaru i octa si dejte pozor na zamoření půdy. Octem zlikvidujte i octomilky.

Zabírá i Coca-cola s vodou

Namíchejte Coca-colu s vodou v poměru 1:1 a postříkejte rostliny. Coca-cola dokáže mšice účinně zlikvidovat. Rostliny pak zase opláchněte vodou.

Zabírá i kopřivová jícha

Jícha z kopřiv zabírá proti mšicím a dá se použít i jako výborné hnojivo. Vytvořte si nálev z čerstvě natrhaných kopřiv, zalijte ho horkou vodou a nechte je vylouhovat. Zkuste přidat i pelyněk pro zvýšení účinku. Jícha zraje 3 až 5 týdnů. Pak ji začněte aplikovat na rostliny nebo ji přidejte k zálivce jako hnojivo.

Využijte kávovou sedlinu

Kávovou sedlinu neboli lógr z kafe přisypte k rostlině na povrch půdy. Přidávejte ji i do kompostu. Odpuzuje mšice a současně působí i jako vysoce kvalitní hnojivo, které prospívá rostlinám. Jakmile se vám podaří odstranit mšice, zbavte se molů.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *