Octomilky jsou v naší domácnosti velmi obtížným hmyzem, který nám znepříjemňuje bydlení a těžko se jej zbavuje. Octomilky jsou přenašeči bakterií, plísní a chorob, kteří kladou vajíčka, ze kterých se líhnou larvy. Jak se zbavit octomilek? Zkuste je nalákat a zlikvidovat.
Octomilky jsou malé mušky, které hledají vše sladké a to, co kvasí, proto se jim také říká octové, vinné nebo ovocné mušky. Přiláká je sklenice se sladkou šťávou, vínem i nahnilé ovoce. Přilétají oknem, rychle nakladou vajíčka a rozmnoží se. Přenáší plísně, kvasinky, hnilobu a jídlo se rychle kazí.
Zaměřte se na prevenci
Pokud nechcete mít octomilky doma, je třeba udržovat čistotu a pravidelně vynášet odpadkový koš. Také je třeba stírat podlahy, kuchyňskou linku, odstraňovat drobky, zbytky jídla a nenechávat v misce nahnilé ovoce. Ovoce, které rychle brzy může hnít a kvasit, uschovávejte v lednici. Shnilé potraviny vždy vyhoďte. Pravidelně kontrolujte své spižírny a potravinové skříně. Sirupy, džusy a další sladké nápoje uchovávejte v těsnicích a uzavřených nádobách. Pravidelně a důkladně čistěte i odpad ve dřezu pomocí přípravků pro čištění dřezů, jako je louh.
Na co si dát pozor
Používejte na potraviny uzavíratelné dózy. Uklízejte všechny zbytky jídel a pokrmů. Nenechávejte na stole talíře s nedojedeným pokrmem ani koláče a další moučníky. Schovávejte jídlo vždy do lednice, do krabiček s dostatečným těsněním a pokrmy přikrývejte. V místnostech nenechávejte sklenice s nedopitou šťávou ani vínem. Prázdné sklenice, lahve od sirupu a vína ukliďte, protože v nich zůstávají zbytky. Často větrejte a vždy vytvořte průvan, protože jej octomilky přímo nesnáší.
Jak se zbavit octomilek
Pokud se u vás octomilky přece jenom objeví, je třeba je zlikvidovat. Zkusit můžete lapač na octomilky, který funguje stejně jako klasické mucholapky a lapače na moly. Jsou napuštěny speciální látkou, která octomilky přiláká, ty se na něj následně přilepí a zahynou. Elektrické lapače na hmyz zlikvidují i octomilky. Vyzařují světlo, které octomilky přiláká. Pomáhá také hřebíček a česnek, který dáte kolem oken a na kuchyňskou linku. Rozmístěte misky s několika kusy hřebíčku a s rozmačkaným česnekem. Na misku dejte čerstvé ovoce, sirup, šťávu, džus, víno či ocet a vysajte je vysavačem.
Chyťte octomilky do pasti
Na octomilky můžete připravit i jednoduchou past. Vezměte PET láhev, kterou rozříznete napůl a naplníte ji sirupem, šťávou, džusem či octem. Překryjte ji listem papíru a udělejte do něj pár malých otvorů. Octomilky dírkou projdou dovnitř a nedostanou se ven. Pak tekutinu s octomilkami vylijete a spláchnete. Prodávají se také lapače s tekutinou, nejčastěji ve tvaru jablíčka. Octomilky rády kladou vajíčka i do mokré hlíny, proto je třeba pokojové rostliny zbytečně nepřelévat. Na octomilky pomáhají i masožravé rostliny. Masožravky jsou ozdobou bytu a skvělým lapačem octomilek.