Jak vypěstovat ananas v květináči

Ananas je exotické ovoce, které se k nám dováží z tropických zemí. Jako pokojová rostlina se dá pěstovat i u nás. Dokonce si jej můžete snadno vypěstovat i doma. Nepotřebujete na to žádné speciální prostředí, ananas je dost odolná rostlina. Chcete vědět, jak na její pěstování? Podívejte se na pěstování ananasu krok za krokem. Zvládnete to i u vás doma.

Vzrostlá rostlina ananasovníku vám v bytě časem zabere dost místa. Uběhne pár let, než rostlina začne poprvé kvést a plodit další ananasy. S ohledem na zkušenosti počítejte tak s 3 roky trpělivého čekání, než si budete moci pochutnat na prvním ananasu. Ananasovník do té doby vyroste do poměrně značných rozměrů. Některé listy dosáhnou i délky jednoho metru. Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, dejte si pozor na ostré háčky na koncích listů.

Nákup ananasu k pěstování

Při nákupu ananasu vyberte co nejčerstvější plod, aby se vám ananas co nejlépe uchytil. Ananas nemusí být velký ani bez chybičky, důležité však je, aby měl zdravou, nepoškozenou a neproschlou lisovou růžici. Pořídit si klasický ananas z obchodu je nejjednodušší způsob, jak si vlastní rostlinu vypěstovat. Pak si nachystejte nádobu na pěstování. Pokud by vám listy ananasovníku v bytě v budoucnu překážely, je možné je svázat dohromady.

Oddělení lisové růžice

Oddělte vrcholovou růžici od zbytku ovoce jedním s námi popsaných způsobů. Růžici odřízněte i s kusem dužiny, nebo ji můžete zkusit ručně odkroutit. Dejte však pozor, aby se vám nerozpadla. I když je však druhý způsob náročnější, někteří pěstitelé mu raději dávají přednost, protože má dužina sklony časem zahnívat. Růžici pak omyjte ve vodě od zbytků ananasové šťávy a malé spodní lístky otrhejte. Je třeba otrhat minimálně 4 řady, aby se odhalily základy budoucích kořenů. Pak se můžete pustit do samotného pěstování.

Ananas nechte zakořenit ve vodě

Ještě před zakořeněním přidejte nějaký vhodný práškový nebo gelový růstový stimulátor. I když to není nezbytně nutné, podpoříte zakořenění. Trochu stimulátoru můžete rozmíchat i ve vodě, ve které bude ananas zapouštět kořeny. Práškový či gelový stimulátor pak naneste i na spodní stranu růžice ananasu. Spodní část rostliny asi na 1 cm nechte ponořenou do vody, zbytek rostliny musí zůstat nad hladinou. Vodu je nutné pravidelně dolévat, rychle totiž vysychá. V místnosti udržujte pokojovou teplotu. Ananas zakoření za 1 až 2 měsíce.

Pěstování ananasu

Ananas pěstujte na co nejteplejším a nejsvětlejším místě. Pokud už má rostlina kořeny, můžete jej zasadit do květináče. Zvolte zahradnický substrát smíchaný s pískem v poměru 2:1. Jeho pH by se mělo pohybovat v hodnotách 4,5 až 6,5. Později ananasovník přesaďte do většího květináče o průměru asi 25 cm. Aby měla rostlina dostatek světla a tepla, vyberte jí místo v blízkosti topení a okna, nejlépe přímo na okenním parapetu. Během horkých letních dnů ale ananas chraňte před příliš ostrým přímým sluncem a zvolte polostín.

Opatrně se zálivkou

Broméliovité rostliny, k nimž ananas patří, zalévejte i přímo do listové růžice. Rostlinu zalévejte až tehdy, když substrát důkladně proschne. Vodu k zalévání používejte dešťovou nebo odstátou. Dejte si vždy pozor, abyste rostlinu nepřelili. Zalévejte opravdu až tehdy, když je substrát suchý. Po celý rok používejte hnojiva rozpuštěná ve vodě. Můžete se s námi pustit i do pěstování avokáda či pěstování jahod na zahradě či na balkoně v truhlíku.  

První plody

Asi za 3 roky ananas vytvoří první květy a plody. Květy ananasovníku jsou oboupohlavní a oplodní se samy. Plod zraje asi 5 až 6 měsíců a během této doby tvoří rostlina další odnože. Odebírejte je, aby se mateční rostlina nevysilovala a měla dost sil. Až začne rostlina pomalu žloutnout, můžete plod sklidit. Až domácí ananas ochutnáte, pochopíte, že vaše trpělivost opravdu stála za to. Určitě je o moc lepší než ten kupovaný. Při větší úrodě můžete ananas usušit v sušičce a užít si tak jeho chuť ještě déle. Růžici z vlastnoručně vypěstovaného ananasu uschovejte a zkuste celý postup pěstování ananasu znovu.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *