Pokud se zrovna chystáte na založení bylinkového záhonu či pěstování bylinek v květináčích, je třeba znát vhodné druhy rostlin a způsob pěstování. Pečlivost a péče přináší bohatou sklizeň bylinek. Semínka bylinek můžete začít sázet již koncem února. Bylinky můžeme nejprve zasít doma a pěstovat na okenním parapetu nebo ve skleníku. Mladé rostlinky bylin pak můžete brzy na jaře použít. Mladé rostliny si můžete koupit i v zahradnictví a stačí je pak jen přesadit na určené místo.
Vysévání a pěstování ze semene
Doba klíčení semen se odvíjí od teploty, vlhkosti substrátu, hloubky semen v zemině i druhu rostliny. Klíčení doma je až trojnásobně rychlejší než pěstování venku. Substrát je třeba udržovat stále vlhký a zároveň jej nepřelévat. Vyhněte se příliš silné vrstvě zeminy nad semínky, ať nezamezíte klíčení. Semínka můžete také předem namočit a nechat mírně naklíčit, a pak je ihned přesunout do hlíny. Při venkovním pěstování je doba klíčení bazalky, majoránky či tymiánu 7 až 10 dnů. Pažitka klíčí 2 týdny a bylinky jako oregano, řeřicha, máta či meduňka až 4 týdny. Po naklíčení pak ještě trvá pár týdnů, než se z mladých rostlin stanou silné rostliny vhodné ke sklizni.
Tip: Zazimování bazénu před zimou
Předpěstování a výsadba na záhon
Při výsevu bylin je třeba dodržovat přiměřený spon, aby měly mladé rostlinky prostor k růstu. Bylinky, jako řeřicha vyžadují hustý výsev. Truhlík se semínky dejte na okno pro dostatek slunce. Pokud jej umístíte na severní stranu, po vyklíčení se mladým rostlinkám příliš dařit nebude. Rostlinky můžete přesazovat ven v době, kdy už nehrozí příchod mrazíků. Rostlinu je třeba opatrně vyjmout a zasadit s nepoškozeným kořenovým balem stejně hluboko a měsíc vydatně zavlažovat. Bylinky lze zasázet na záhon, do truhlíků nebo květináčů. Na záhonech je lze před škůdci ochránit hustým pletivem kolem každé bylinky, dokud rostliny nezesílí.
Bylinkový záhon
Bylinkám vyhovuje samostatný záhon, ale mohou být zasazeny i jednotlivě mezi ostatní rostliny. Záhon pouze z bylinek je mnohem praktičtější a mnohem lépe se udržuje. Bylinky si také můžete označit cedulkami s názvy všech nově zasazených rostlin, než si je zapamatujete. Bylinkový záhon je dobré rozdělit na jednoletky a víceleté rostliny. Okrasný záhon velmi dobře vypadá ze zkombinovaných bylinek. Záhon můžete ozvláštnit v podobě teras, bylinkových skalek nebo v pyramidových tvarech. Záhon doplňte chodníčky, ať se k bylinkám snadno dostanete ze všech stran. Na základní bylinky stačí jeden metr čtvereční. Z bylinek je možno vytvořit i bylinkový lem.
Bylinky v květináčích
Bylinky lze pěstovat i v truhlících a květináčích, pokud nemáte zahradu. Můžete je umístit na okenní parapet, na balkon nebo terasu. Pěkné jsou i vysázené do dřevěných truhlíků v různých velikostech. Tyto truhlíky jsou hlubší a bylinkám se v nich velmi dobře daří. V malých květináčích o průměru alespoň 25 centimetrů s hloubkou minimálně 15 centimetrů pěstujte bylinky jednotlivě kvůli dobrému růstu. Použít lze plastové, keramické nebo hliněné květináče či truhlíky. Každý květináč musí mít otvory a drenáž z keramzitu či kamínků ve spodní části květináče. Lze využít i samozavlažovací truhlíky i květináče, kde vám voda vydrží asi týden v závislosti na počasí.