Zaručené tipy jak se zbavit svilušek jednou pro vždy

Na naší zahradě i na pokojových rostlinách se občas vyskytnou svilušky. Rostliny začnou uvadat a žloutnout. Sviluška je obávaný škůdce venkovních i domácích rostlin. Jak se proti ní účinně bránit?

Svilušky řadíme do rodu roztočů a jde o škůdce, kteří umí velmi vážně poškodit rostliny ve velkém množství. Rod svilušek zahrnuje přes 140 druhů. Nejčastěji jde o svilušku chmelovou, stromovou, ovocnou nebo angreštovou. Červení pavoučci škodí všem rostlinám. Ovoci, zelenině, ovocným stromům i keřům, ale i okrasným keřům a stromům, jehličnanům, bylinám a travinám.

Tip: Výsadba jahod – kdy a jak sázet jahodník?

Jak poznáme svilušku

Sviluška napadá na rostlinách nejdříve listy. Přisaje se na jejich spodní stranu a pak je postupně zbavuje veškeré tkáně. Rostliny velmi rychle ztrácí živiny, mají světlejší až stříbřité zbarvení listů. Na listech se nejdříve objevují drobné skvrny. Postupně listy velmi rychle uvadají, kroutí se jim okraje a usychají. Svilušku bezpečně poznáte podle pavučin, které roztoči vytvářejí zejména v místě, kde přiléhá ke stonku stopka listu.

Prevence a obrana proti sviluškám

Svilušky poměrně snadno přezimují v půdě, ve štěrbinách kůry, v listí i v konstrukcích skleníků. Preventivní opatření mohou výskyt svilušek výrazně snížit. Je třeba zlikvidovat zbytky rostlin po sklizni nejlépe pomocí kompostování. Teplota v zapařeném kompostu dosahuje až 70 °C a účinně likviduje všechna stádia svilušek a dalších škůdců. Na volných záhonech a ve sklenících je třeba pomocí granulátu desinfikovat půdu před výsadbou. Ten pomáhá proti škůdcům, houbám i plevelům.

Chemický postřik i biologická ochrana

Řada chemických postřiků, jako třeba akaricidy, dokáže svilušky účinně zlikvidovat. Je třeba dbát na jejich správnou aplikaci podle návodu. Na ovocné a okrasné rostliny se ve volné půdě přípravky aplikují nejlépe ve večerních hodinách formou postřiku, který se za 7 až 10 dnů 2x i vícekrát opakuje. Ochranu lze zajistit i ekologicky pomocí dravých roztočů, jako je třeba Phytoseiluspersimilis. Ten účinně zlikviduje svilušky ve všech stádiích jejich vývoje. Roztoče ve velikosti 0,5 mm nasypete společně s pilinovým substrátem na rostliny.

Domácí postřik na svilušky

Účinným domácím postřikem na venkovní rostliny je například cibulový odvar. Zalijte slupky z několika cibulí vroucí vodou a nechte je pak 3 dny louhovat. Výluh následně sceďte přes síto nebo přes punčochu a pak rostliny postříkejte. Postup opět za pár dnů několikrát opakujte. Stejným způsobem lze použít i 6 lžic heřmánkového květu. Odvar pak zřeďte v poměru 1:5 a po dobu 3. týdnů stříkejte rostliny každé 3 až 4 dny. Svilušky napadají zejména oslabené rostliny, které jsou pro ně velmi snadným cílem. Domácí odvary současně rostliny posilují a jsou dobrou prevencí.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *