Ložnice

Vhodná barva do ložnice aneb jak vymalovat ložnici

Barvy jsou úzce svázány s emocemi. Když vstoupíte do zářivě červené místnosti, budete se cítit plní energie. V obývacím pokoji s neutrálními barvami se naopak uklidníte. Jaké barvy jsou vhodné do ložnice, abyste měli klidný spánek i uspokojivý milostný život?

Jakmile se pustíte do zařizování svého nového bytu či rodinného domu, anebo plánujete rozsáhlou rekonstrukci, dostanete se také do bodu, kdy se budete rozhodovat, jakou barvou vymalovat ložnici. Měla by vás uklidnit a odvést do poklidného světa blahodárného spánku.

Význam barev v ložnici

Naprosto zásadní je při výběru vhodných barev ve vašem interiéru je určitě funkce dané místnosti. Jinou barvu volíme do pracovny, jinou do kuchyně nebo dětského pokoje. Ložnice se řadí do klidové zóny vašeho příbytku. Proto sem volíme barvy pastelové, jemné, uklidňující a ne moc výrazné. Barva se vám musí líbit a působit na vás příjemně. O psychologii barev v interiéru se dozvíte v tomto článku.

Všeobecně by barva do ložnice měla být tlumená a uklidňující. Své okolí podvědomě vnímáme i ve tmě a zářivé barvy by nás v noci rušily. Do ložnice je vhodné zvolit matný nátěr, aby se od něj neodráželo světlo. Ze stejného důvodu jsou v ložnici zapovězena i zrcadla.

Vhodné barvy do ložnice

Mezi vhodné uklidňující barvy patří velmi jemné pastelové odstíny barev. Dále sem patří škála tónů šedé barvy. Šedá barva vůbec nebude ponurá a smutná, vůbec se toho nemusíte obávat. Šedá umí působit nadčasovým a velmi čistým dojmem. Můžete zvolit nádech do šedo-modra či šedo-fialová. Vhodnou barvou do interiéru ložnice je béžová, mandlová i krémová. Nemusíme se obávat různých odstínů šedé či hnědé v tmavých i světlých variantách. Mezi uklidňující barvy patří i zelená, ale zde velmi záleží na jejím odstínu. Do ložnici se volí tlumenější tóny. Podle doplňků a barvy nábytku lze také zvolit šedozelenou, olivově zelenou a určitě pastelový odstín jemné světle zelené barvy.

Béžová ložnice

Nejpoužívanější barvy do ložnice

A naprosto ideální a léta prověřenou barvou do každé ložnice je určitě barva modrá. Je příjemně chladivá, uvolňující, uklidňující a působí velmi čistě. Připomíná barvu moře a jeho šumění, nebo modrého nebe. Další velmi často používanou barvou do ložnice je barva fialová, kde můžete použít i o něco tmavší odstíny a vybrat k ní pak jemné doplňky.

Modrá 

Modrá barva ložnice je nejčastější. Na stěny jsou vhodnější světlé odstíny, protože navozují pocit bezpečí a uvolnění. doplňky se nebojte ani tmavších tónů jako je námořnická nebo královská modř, které podle psychologie barev evokují sebejistotu a jsou spojovány s dobrými charakteristikami jako loajalita, důvěra, mír a úspěch.

Modrá barva v ložnici

Zelená

Zelená je velmi pozitivní barva. Psychologie barev ji spojuje s rovnováhou, růstem a obnovou. Podle feng shui je zelená spojená s rodinným prostorem. Pro maximalizaci účinku zelené barvy byste měli v interiéru využít více odstínů.  

Zelená, modrá i modrozelená se hojně vyskytují v přírodě na rostlinách, vodních plochách a obloze, proto působí relaxačním dojmem. Ale pokud máte malý byt a spíte ve stejné místnosti jako jíte, pak je zelená rozhodně nejlepší volbou, protože se hodí k oběma činnostem. Na rozdíl od modré, která potlačuje chuť k jídlu.

Zelená ložnice

Šedá

Šedá na sebe může vzít mnoho podob podle toho, s čím se kombinuje. Evokuje pocit jistoty, inteligence a solidnosti. Podporuje vnímání klidu a pocitu, že máte věci pod kontrolou, což se hodí hlavně v domácnostech s malými dětmi. 

Šedá barva v ložnici

Fialová

Fialová se všeobecně do ložnice příliš nedoporučuje, protože je to barva povzbuzující energii. Pokud byste po ní přece jen toužili, nejvhodnější je levandulový odstín. Hodí se především do místností se ženskou energií.

Fialová ložnice

Kterým barvám se v ložnici vyhnout?

Raději se vyhněte žluté, červené a oranžové barvě. Tyto barvy podporují aktivitu a my potřebujeme v ložnici hlavně spát. Na velkých plochách mohou pak barvy působit opravdu velmi agresivně. Mohla by vás postihnout nespavost. Teplé barvy do ložnice proto nepatří.

Barva roku 2022

Pro rok 2022 tento titul získala od společnosti PPG, jednoho z předních výrobců nátěrových hmot, olivově zelená. Olivově zelenou barvu můžete zakomponovat třeba do ostrůvku klidu, který by podle interiérových designérů neměl chybět v žádné místnosti. Jelikož se olivová skvěle kombinuje s mosaznou, tak co třeba olivově zelený noční stolek a mosazná lampička?

Nedá se jednoznačně říct, která interiérová barva je do ložnice nejlepší. Vnímání barev je ovlivněno kulturou i osobními zážitky, takže každý jedinec může mít trochu jiný názor. Řiďte se hlavně svým pocitem. Pokud vás nějaká barva přitahuje, pravděpodobně je to pro vás ta pravá. Jestli ložnici sdílíte třeba s partnerem, ujistěte se, že se na výběru shodnete.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *