Modrá ložnice

Jak namíchat modrou barvu a kde se dá ideálně použít

Modrá barva patří mezi studené odstíny. Umí nás uklidnit, připomíná nám oblohu i hladinu širokých oceánů. Má různé odstíny, které se dají namíchat. Podívejme se, jak na to a kde modrou barvu použít.

Barevný kruh

Na barevném kruhu vidíme zobrazeny základní neboli primární barvy, které se nedají namíchat z jiných barev. Jsou to žlutá, červená a zmíněná modrá barva. Mezi nimi jsou na kruhu zobrazeny druhotné neboli sekundární barvy, které vznikají smícháním primárních barev. Zelenou získáme namícháním modré a žluté, oranžovou namícháním červené a žluté a fialovou smícháním modré a červené. Mezi primárními a sekundárními barvami se nacházejí terciální barvy, jako jsou odstíny zelenomodré nebo červenofialové barvy.

Studené barvy

Teplé barvy

Harmonické barvy

Harmonické barvy jsou ty, co se k sobě hodí a vytvářejí spolu harmonii. Leží v barevném kruhu vedle sebe a můžeme z nich vytvořit harmonickou kompozici. Například červená a oranžová nebo oranžová a žlutá.

Kontrastní barvy

Kontrastní barvy leží v barevném kruhu naproti sobě. Společně vytvářejí kontrast a jedna druhou zvýrazní. Například pokud modrou doplníme žlutými či oranžovými doplňky.

Jak získat modrou barvu

Protože patří žlutá, červená a modrá mezi základní barvy, nelze je namíchat. Pokud chcete modrou barvu ztmavit, přidejte trošku červené a žluté barvy.

kamel-modry-1_bytema

Odstíny modré barvy

  • Tyrkysově modrou barvu získáme smícháním modré a žluté barvy. Nejlepší je, když je přimícháte do bílého základu. Čím více přidáte bílé, tím bude odstín světlejší. Přesný poměr si musíte vyzkoušet. Tyrkysová se pomalu přibližuje k zelené. Hodí se ke žluté, stříbrné a zlaté barvě.
  • Inkoustově modrá se dá namíchat přidáním červené barvy. Při určité sytosti a osvětlení jde spíše do fialova. Hodí se k bílé, šedé a světlému dřevu.
  • Ledově modrá je svěží, jemná a krásně odráží světlo. Hodí se k bílé a pastelovým odstínům barev, jako je vanilkově žlutá nebo tělově růžová.
  • Pomněnkově modrá je pozitivní až nostalgická. Hodí se k ní odstíny červené, oranžové i žluté barvy a tmavé dřevo, tedy hnědá barva.

Jak a kde použít modrou barvu

Primární odstín modré barvy neboli královská modrá je nadčasová a velmi elegantní. Na větších plochách však může opticky ztmavit prostor. Proto je ideální ji použít zejména v menší míře, na doplňky, dekorace a solitéry. Modrá se hodí do obývacího i dětského pokoje, krásná je i modrá kuchyň nebo modrá ložnice.

Modrá barva a její využití v interiéru

Nejoblíbenější je tyrkysová modrá, která nám připomíná průzračné vody moří a oceánů. Hodí se i na doplňky, které dodají interiéru ten správný šmrnc. Můžete ji použít třeba na jednu stěnu do obývacího pokoje, na pohovku, křeslo závěsy, polštářky, další bytový textil či stínidlo lampy. Vytváří dojem vody, nebe a vzduchu proto se hodí i na šifonové záclony. Hodí se k ní dřevo, kov, sklo i kámen.

Modrá barva a optické vjemy

Modrá umí prostor zvětšit a rozšířit do šířky, výšky i dálky. Dejte ji na vzdálenější stěnu chodby či místnosti a prostor bude vypadat delší. Nehodí se do tmavých místností, kam nesvítí slunce, protože by zde podpořila dojem chladu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *