Jak pěstovat motýlí keř? Je to jednoduché

V létě v našich zahradách často mnoho keřů nekvete. O to více pozornosti na sebe soustředí unikátní keře. Jejich barva a vůně vás opojí. Tato lidově nazývaná rostlina, jako letní šeřík či motýlí keř, je hotovým magnetem pro motýly i pro naše oči. Znáte ho a víte jak jej pěstovat?

Komule Davidova, latinsky Buddleia Davidi a lidově motýlí keř pochází z Číny. Ve vhodných podmínkách roste velmi dobře. Na volném prostoru vyroste dokonce až do výšky 3 metry, ale pokud zapojíte do hry i jiné keře a vytvoříte nu tak příznivé klima, může vyrůst až do výšky 5 metrů. Listy jsou zelené, vstřícné a dlouhé až 20 centimetrů. Strnule vzpřímené výhony se na koncích větiček keře něžně ohýbají pod tíhou mohutných i 30 centimetrů dlouhých květních lat.

Přilákejte motýli

Komule Davidova kvete hlavně od konce července do září. Sladký nektar z kvítků tohoto keře nasytí nejen motýly, ale i kolibříky, včely a čmeláky, jako třeba levandule. Všechny květy bez rozdílu barvy výrazně a krásně voní. Základní barvou je u původního, v přírodě rostoucího druhu této rostliny fialová barva, ale její vyšlechtěné odrůdy mohou bát také bílé, červenofialové, modrofialové, tmavě fialové nebo růžové.

Vyberte si mrazuvzdorné rostliny

Pokud chcete opravdu mrazuvzdornou rostlinu, silnějším mrazům nejlépe odolávají fialové nebo bílé komule. Všechny květy bez rozdílu barvy výrazně a krásně voní. Tyto krásné motýlí keře jsou nenáročné na pěstování, netrpí žádnými chorobami ani škůdci.

Jak na pěstování motýlího keře

Motýlí keř vyžaduje teplou polohu na slunci nebo jen v lehkém polostínu. Při větším zastínění keř více promrzá. Nevysazujte ho do nadmořské výšky přes 500 metrů a do mrazových kotlin. Půdu vyžaduje humózní, dobře zásobenou živinami, zejména bohatou na vápník. Nevhodná je těžká, jílovitá a snadno sléhavá zemina, která není propustná. Volte vlhčí místo, i když keř snese i kratší suché období.

Kam se hodí motýlí keře

Tento okrasný keř je velmi vhodný pro solitérní výsadby, podobně jako třeba magnolie, případně pro výsadbu do malých skupin, kde bude mít třeba každá komule jinou barvu. Minimální vzdálenost mezi jednotlivými keři by měla být 1,5 metru. Mezi jinými, zejména vyššími keři, se však rostliny pohledově ztrácejí, navíc se vytahují spíše do výšky a často také časem celé zmrznou. Keře je vhodné vysazovat i do trávníku před tmavé jehličnany, ke zdem nebo do rohů zahrady.

Výsadba motýlích keřů

Pro výsadbu je nejvhodnějším obdobím jaro. Zakupte vždy kontejnerované rostliny. Kořenový systém u těchto keřů nesahá příliš do hloubky, takže lze mladé rostliny přesazovat z půdy do půdy na jiné místo. U starších rostlin to už však bývá dost obtížné, proto je raději rozmnožujte pomocí řízků.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *