Jak se zbavit mravenců na zahradě a ve skleníku?

Mravenci se na zahradě a ve skleníku objevují hodně často. Je třeba se pustit do jejich likvidace co nejdříve, jinak vám mohou zlikvidovat celou úrodu. Chrání totiž jiné škůdce včetně obávaných mšic, se kterými žijí v symbióze. Jak se zbavit mravenců na zahradě či ve skleníku?

Mravenci způsobují větší problém hlavně ve skleníku. Potíže činí zejména velká mraveniště, ve kterých žijí v symbióze s jiným hmyzem a většinou jsou to škůdci. Například mšice chrání před predátory a přenáší je na místa, kde mají mšice dostatek potravy. Mravenci si je chovají, protože produkují medovici, sladkou látku, která tvoří bohatý zdroj energie. Pokud se chcete vyvarovat poškození úrody, které mšice způsobují, je třeba je dostat ze skleníku a zahrady i s mravenci. S mravenci se sníží i počet mšic nebo třeba svilušek.

Jak se zbavit mravenců

Není dobré mraveniště rozhrabat a srovnat se zemí. Mravenci totiž i tak ve skleníku a na zahradě zůstanou a přesunou se na skryté a často ještě méně vhodné místo. Mravence musíte vypudit. Je třeba docílit toho, že se začnou skleníku a zahradě vyhýbat sami.

Chemické přípravky

Zejména ve skleníku můžete použít chemii v podobě jednoho z mnoha přípravků pro likvidací mravenců. Mnoho z nich se vyrábí na přírodní bázi a jejich aplikace není škodlivá při volném pohybu lidí a zvířat. Insekticidy mohou být v podobě roztoků nebo prášků a většinou působí dotykově. Aplikují se přímo na hmyz nebo do mraveniště. Mravenci žijí v mraveništích s královnou, larvami a vajíčky a přípravky přenáší do hnízda. S královnou uhyne celá kolonie. Přírodní látky mravence vypudí bez kontaminace půdy a plodin.

Dostupné prostředky

Mravenci jsou velmi citliví na pachy. Kolem mraveniště lze dát třeba červenou papriku, skořici, majoránku, bazalku či levanduli. Můžete také jako hnojivo použít lógr od kávy, který současně pomáhá chránit vaše rostliny před rozmnožením mravenců. Použít můžete i rybí šupiny. Nechejte je vcelku nebo je můžete rozdrtit a posypat mravenčí cestička. Mravenci si budou muset zvolit jinou cestu a rybina jim bude vadit. Pro vypuzení můžete použít i ocet, pastu, citron, celer či sůl.

Přemístění mraveniště

Můžete se také pokusit přesunout celé mraveniště. Tak totiž budete usilovat o to, aby se mravenci nakonec přesunuli sami. Do skleníku můžete položit větší květináč a zakrýt na něm odtokové otvory. Květináč musí být suchý. Temný prostor uvnitř se jim bude líbit a vytvoří si mraveniště přímo v něm. Tak snadno mraveniště přesunete na mnohem přijatelnější místo. Vždy se raději snažte s mravenci ve skleníku i na zahradě bojovat pomocí přírodních prostředků a chemii použijte až nakonec. Přece jenom jistě pěstujete i rostliny ke konzumaci a chemie je v tomto případě nežádoucí.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *