Kávová sedlina poslouží jako skvělé hnojivo pro kytky

Káva nás potěší jedinečnou chutí i vůní a dodá tělu intenzivní dávku energie. Kávovou sedlinu z ní nevyhazujte. Lógr z kávy se dá využít jako hnojivo pro rostliny.

Kávová sedlina

Nevíte si rady, co udělat s lógrem po kávě? Využijte ho jako hnojivo pro kytky. Kávová sedlina obsahuje celou řadu blahodárně působících látek, které prospějí pokojovým i venkovním rostlinám. Kávový lógr v podobě hnědo-černé hmoty na dně šálku od kávy nebo v presovači má mnoho prospěšných vlastností.  

Kávová sedlina a obsahem prospěšných látek

  • hořčík
  • draslík
  • dusík
  • fosfor
  • železo
  • přírodní antioxidanty

Jak kávovou sedlinu využít

  • Sušení – lógr z kávy rozprostřete na papír a nechte ho důkladně vysušit, aby se neobjevila plíseň. Sypkou směs rozsypte kolem keřů a květin a zalijte je. Usušenou kávovou sedlinu můžete přimíchat i přímo do zeminy. Provzdušní ji, vylepší strukturu půdy a umožní mnohem lepší vsakování vody. Kávovou sedlinu je vhodné pokrýt mulčovací kůrou, protože je sedlina z kávy velmi lehká a vítr ji ze záhonů snadno odnese.
  • Výluh – tekuté kávové hnojivo si připravíte zalitím 2 lžic kávové sedliny studenou asi 1 litrem vody a louhováním přes noc.
  • Kompost – kávovou sedlinu můžete vždy v tenké vrstvě rozprostřít i do zahradního kompostu nebo domácího vermikompostéru. Žížaly ji milují. Díky tomu urychlíte procesy kompostování a obohatíte výsledný produkt minerály.

Při hnojení pokojových rostlin kávovou sedlinu zapracujte do půdy a přidejte ji i při přesazování. Pokud byste ji však nechali pouze na povrchu zeminy, dojde ke vzniku plísní a přilákání otravných octomilek.

Jak často kávou hnojit

Smíchejte sklenici kávové sedliny10 až 20 litry vody a získaným hnojivem zalévejte každých 7 až 14 dní v období vegetační sezóny.

Na které rostliny se hodí kávová sedlina

Kávová sedlina není vhodná pro všechny druhy rostlin. Má totiž mírně kyselé pH, proto využívejte hnojení lógrem pouze u acidofilních rostlin, které milují kyselejší půdu. Kávové hnojení potěší rododendrony, azalky, hortenzie, vřesy, vřesovce, kapradiny, růže, borůvky, jahody a rajčata.

Kterým rostlinám kávová sedlina neprospěje

Kávová sedlina určitě neprospěje rostlinám milujícím vápenatou a zásaditou půdu, zejména levanduli, hledíkům, oleandrům, yucce, sukulentům, vinné révě či košťálovinám, rády ji nemají ani bylinky jako tymián, majoránka a oregano. Nepoužívejte ji ani k provzdušnění zeminy určené k výsevu nebo pro hnojení malých sazenic.

Některým rostlinám, jako je anturie, kamélie, voskovka, begonie, jasmínová gardénie nebo kaladium lépe vyhovuje hnojivo ze zeleného čaje. Použijte 1lžíci čajových listů, zalijte ji 0,5 litrem vody a nechte vylouhovat přes noc.

Lógr využijte při boji se škůdci

Výrazná vůně kávy odpuzuje mravence, slimáky a plzáky. Stačí, když lógr rozsypeme kolem rostlin, které chcete před nimi ochránit. Postřik připravený z 1 litru vody a 1 lžíce kávové sedliny lze použít také proti housenkám a komárům. Vosám zase příliš nevoní zapálená kávová sedlina, která je zažene rychle pryč.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *