Jak se zbavit vos?

Vosí hnízdo, které se objeví v domě, chatě či na zahradě nám může způsobit spoustu nepříjemností. Léto je obdobím, kdy jsou vosy, sršni i další velmi nepříjemný hmyz určitě nejaktivnější. V zahradách dozrává ovoce a riziko nepříjemného bodnutí narůstá. Obezřetnost je třeba zejména u alergiků, které může žihadlo zároveň bezprostředně ohrozit na životě. Vosí hnízda vídáme na zápražích, pod přístřešky, na půdách či v kůlnách. Hmyz se objevuje za okenicemi, v poštovních schránkách, v dutinách stromů či v opuštěných zvířecích norách.

Vosí hnízda na zahradě

Likvidace vosího hnízda je dost nebezpečná a bude se vám hodit dostatek klidu a rozvahy. Levným a rychlým způsobem likvidace hnízda v zemi je zalití vroucí vodou nebo ucpání drny a vlhkým jílem. Zakoupit můžete i sirné knoty, které vosí hnízdo vypálí. Vosy ve stromových hnízdech pomohou zlikvidovat lapače, které si koupíte nebo vyrobíte. Ke vchodu do vosího hnízda umístíte PET lahev částečně naplněnou nějakou sladkou šťávou či pivem. Vosy vletí dovnitř a už se ven nedostanou.

Tip: Jak na pěstování okurek

Vosí hnízda v budovách

Vosí hnízda v budovách se nadají ničit pomocí ohně či vody. Je třeba využít insekticidů ve spreji nebo v prášku. Použití sprejového insekticidu ale zároveň s sebou nese i mnohem větší riziko, protože se pohybujete v blízkosti hnízda delší dobu, jinak se vám ne podaří zlikvidovat dostatečné množství nepříjemných vos. Prášek, který nanesete okolo vchodu do hnízda, působí dlouhodobě. Oba druhy insekticidů můžete zakoupit v drogeriích či zahrádkářských centrech. Dejte pozor při jejich použití a skladování. K likvidaci hnízd v interiérech se používají i vysavače na listí, ale tento postup je velmi nebezpečný.

Doba likvidace vosího hnízda

Ideální dobou pro likvidaci vosího hnízda je pozdní večer nebo brzy ráno. Vosy spí a jejich aktivita v okolí hnízda je nejmenší. Tím je také nejmenší nebezpečí bodnutí. Pokud jste na vosí jed alergičtí, nebo si na samotnou likvidaci vos netroufáte, je třeba kontaktovat hasiče nebo specializovanou firmu. Podceňovat vosí či sršní hnízdo v blízkosti domu se nevyplácí. Nespoléhejte na pasivitu hmyzu po setmění, neboť i tak dojde při podráždění k útoku.

Vosa a sršeň jsou příbuzní

Vosy i sršně jsou sice v přírodě velmi užiteční, neboť jejich dělnice požírají drobný hmyz, třeba i mouchy. Pro člověka jsou ale hrozbou. Nebezpečná vosí a sršní žihadla mohou jedinci použít na rozdíl od včel vícekrát. Sršni jej dokonce mohou vystříknout i na dálku a zasáhnout jím například vaše oko. Vosí a sršní jed obsahuje látky působící silnou bolest a značné otoky s neurotoxickými účinky. Pro citlivé osoby na některou složku vosího či sršního jedu mohou způsobit trvalé poškození zdraví nebo i smrt. V jednom vosím či sršním hnízdě žije až 2 000 jedinců.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *