Okurky jsou na pěstování celkem snadné. Potřebuje znát jen několik základních rad i pravidel a navíc spoustu vody. Okurky můžeme zasít přímo na venkovní záhon nebo si nejprve sadbu sami předpěstovat. Malé sazeničky můžeme také koupit hotové a sázet je přímo na venkovní stanoviště.
Kdy a jak sázet okurky
- Při předpěstování okurek se výsev provádí od poloviny dubna.
- Na venkovních záhonech můžete začít semena vysévat od poloviny května, protože už nehrozí přízemní mrazíky.
Vegetační doba okurek hadovek je 66 dní, celková doba kultury 130 až 160 dní.
Předpěstování sadby
Předpěstování sadby předchází plísni okurkové. Pro výsadbu zvolte výživný substrát, který dáme do kelímku o průměru asi 6 až 8 cm. Na malá semínka a semenáčky dejte mírnou zálivku, protože přemokření jim moc nesvědčí a mohly by vám pak snadno uhynout. Rostliny okurek vyžadují k růstu opravdu dostatek světla a následně pravidelně snižujte noční teploty, jinak může docházet k vytahování a slábnutí rostlin.
Jak pěstovat okurky
Okurky nakládačky vyžadují světlé místo a závětří s dostatečně vyhnojenou teplou půdou. Vhodnou předplodinou je řepa, jetelotravní směsi, hrách, pór, cibule a fazole. Nevhodné jsou jahody a brambory. Stanoviště před výsadbou zapravte hnojem, popřípadě proleženým kompostem. Ten pak nechte ještě 2 až 3 týdny slehnout.
Jak sázet okurky
Sazeničky vysazujte až po zmrzlých mužících, jinak by vám je přízemní mrazíky mohly trvale poškodit. Jednotlivá semena sypejte po 2 až 3 kusech do mělkých jamek. Vhodné je pak přikrýt netkanou textilií nebo igelitem a ochránit je tak před chladem.
Zralá okurka je hladká, tuhá a má pevně napjatou slupku. Barva se odvíjí od druhu, může být světle zelená až temně mechová, druhy mají i bílé žíhání či skvrny.
Jak zaštipovat okurky a jak o ně pečovat
Za pátým listem začněte rostliny zaštipovat a později i vylamujte postranní výhonky. Takto rostlinky posílí a sklizeň se urychlí. Okurky se zavlažovat nemusí, pokud s tím však začnete, pak už je musíte pravidelně v ranních hodinách i nadále zalévat. Půdu kolem vzešlých rostlin okurek udržujte kyprou a čistou.
Tip: Sázejte rajčata ze semínek, už je čas
Roubování okurek
Roubování okurek chrání rostlinu před půdními houbovitými chorobami. Rostlina má mohutné kořeny, které pronikají hlouběji do půdy a snadněji přijímají živiny a vodu. To pak vede k hojnějšímu růstu a jsou také méně náchylné k poškození při nižších teplotách a na plíseň. Roubování se provádí do rozštěpu nebo se dělá jazýčková kopulace, která je spolehlivější. Tak i po roubování zůstávají oběma rostlinám kořeny a naroubované okurky po zákroku neuschnou.
Sklizeň okurek začíná přibližně 12 týdnů po výsevu. U salátovek se sbírají plody dlouhé 15 až 20 cm. Nakládačky se sklízí při délce 2,5 až 7 cm nebo při vhodné velikosti pro naložení do láku, např. na kvašáky. Pokud je necháte na rostlině příliš dlouho, mohou rostliny shodit nedozrálé plody.
Ochrana okurek před plísní
Plíseň okurková se projevuje jako žlutozelené skvrny na listech rostliny. Při vlhkém počasí se na spodní straně listů může objevit šedočerný povlak plísně. Skvrny pak postupně zcela splynou, listy usychají a rostlinky okurek uhynou. Proti plísni se používají chemické přípravky s postřiky preventivně již od začátku července a to v závislosti na počasí. Pak se postřik opakuje po 1 až 2 týdnech.
Preventivním opatřením je také včasný výsev, díky kterému sklidíte okurky ještě před nástupem plísně. Kupujte více odolné druhy okurek a pěstujte okurky na vertiko systému. Rostlina okurky se nenechá ležet na zemi, ale navádí se postupně do ok v síti. Listy rostlin po dešti uschnou mnohem rychleji a riziko napadení plísní se snižuje. Okurky plodí po dlouhou dobu kvalitní plody, jsou díky síti čistější a mnohem pohodlněji se sklízí. Používají se sítě s oky 10 x 10 cm.
Nejčastější dotazy
Padlí – Erysiphe oronti a Sphaerotheca fusca, houba se objevuje v suchém a teplém počasí, k infekci dochází při vysoké relativní vzdušné vlhkosti. Na listech jsou bělavé moučnaté povlaky, ty žloutnou, šedivějí a odumírají. Napadené mohou být i stonky a plody. Kromě výběru rezistentních odrůd zabere chemický postřik přípravkem Thiovit Jet nebo šetrný podpůrný postřiky Floravita Sio a Floravita coco.
Larvy i dospělci drobných bílých mušek molic jsou na rubu listů a vysávají je. Přípravky na bázi olejů a silic, např. Biool, Karanimba mikro, Flora vita citro nebo přírodní insekticid Neemazal TS. V krytých prostorech žluté lepové destičky a parazitická vosička Encarsia formosa.
Žluté skvrny a pavučinky na listech a na rubu drobný hmyz viditelný pod lupou způsobuje sviluška – Acarus telarius. Chemický přípravek Vermitec nebo rostlinný insekticid Neemazal či vosičku.
Mšice – Aphis cucumeris jsou odolné proti vysokým teplotám. Listy se svraští, zvlní a zežloutnou. Mšice napadají i stonky, mladé výhonky a květy, které se deformují. Na výměšcích mšic se uchycují saprofytické černě. Z chemických přípravků volte Karate Zeon 5 CS, Dursban 480 EC a z přírodních Karanimba mikro, Rock effect a Neemazaal či vosičku.
Na okrajích listů a pak i ve středu jsou hnědé skvrny, zasychají a pletivo vypadává. Černá hniloba plodů – Didymella bryoniae je hlavně ve sklenících a fóliovnících. Na stoncích jsou u listů a plodů nekrotické skvrny s černými plodničkami, plody se deformují a od špičky uvnitř černají. V zamořených prostorech rostliny zlikvidujte, půdu i konstrukci dezinfikujte a nepěstujeme alespoň 4 roky žádné dýňovité druhy.