Jak postavit zahradní krb s udírnou svépomocí

Pokud hodně využíváte svoji zahradu, možná by se vám líbila venkovní kuchyně, která by při pěkném počasí dovolila připravovat pokrmy venku. Postačí vám k tomu plotna v zahradním krbu s otevřeným ohništěm a udírnou. Přinášíme vám návod na stavbu, kterou snadno dotvoříte podle svých představ.

Zahradní krb s udírnou a přípravnou plochou o velikosti odpovídající pracovní desce kuchyňské linky a ladící s dalšími zahradními stavbami si podle našich rad snadno postavíte na míru. Jestliže si troufnete postavit zahradní krb s udírnou svépomocí, ušetříte a bude přesně podle vašich představ. Materiál na námi navrhovaný krb vás bude stát něco přes deset tisíc korun. Stavba objednaná u specializované firmy na zahradní stavby by vás však vyšla nejméně na dvojnásobnou částku.

Na co nezapomenout při stavbě krbu s udírnou

Můžete si postavit klasický zahradní krb nebo zahradní krb s udírnou umístěte s ohledem na světové strany tak, aby směřovala zadní částí na sever či západ a přihlédněte také ke směru větru. Zvolte si k tomu vhodný materiál, který odolá vysokým teplotám. Zahradní krb postavte na zpevněný základ, tedy na betonovou desku o tloušťce 15 centimetrů na štěrkovém podkladu. Dbejte na to, aby první řada cihel přesně kopírovala půdorys krbu.

Postup stavby zahradního krbu s udírnou

Krb vyzdívejte lícovými cihlami. Jsou sice o něco dražší než klasické cihly, ale díky jejich hladkému povrchu už nemusíte provádět žádnou konečnou úpravu. Na lícové cihly používejte speciální maltu, která neobsahuje vápno, a proto při zvýšené vlhkosti na cihlách nevzniknou nevzhledné bílé mapy. Výška krbu by měla být zhruba 80 centimetrů, což vytvoří 10 řad cihel. Další řady stavějte tak, že mezi cihly budete klást kovový drát, aby byly spáry opravdu stejné a pravidelné.

Zdění ohniště

Uvnitř krbu je třeba vyzdít samotné ohniště ze šamotových cihel, které odolávají vysokým teplotám. Přidávejte do malty šamot v poměru 1:1, aby i malta společně s cihlami odolala ohni. Pro začátečníky je vhodnější obdélníkový tvar, můžete se však pustit do stavby půlkruhového tvaru ohniště. Cihly je třeba klást na ocelový překlad. Pro obloukový otvor si vyřízněte z dřevotřísky šablonu a oblouk zpevněte plechem. Na šablonu vyskládejte do oblouku cihly. Podpěru ponechte několik dnů, dokud malta dokonale nezatvrdne.

Osazení vrchní desky a stavba komína

Kameník vám vyrobí betonové teraso, použít můžete také kámen či žulu. V desce ponechte 2 otvory. Jeden na umístění grilovacího roštu nebo nerezového pekáče či plotny a druhý pro komín udírny. Na komín použijte speciální komínové tvárnice, které jsou užší a zachováte s nimi doporučenou velikost prostoru uvnitř komínu o rozměrech 30 x 30 cm aniž byste komínem zabírali nadměrný prostor. V zadní straně komína vyřízněte ve výši očí rozbrušovacím kotoučem otvor na dvířka na zavěšování potravin, která zakoupíte. Na komín umístěte kryt, aby vám do udírny nepršelo.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *