Jak vybrat sněžnou frézu na zimu?

Sněžná fréza vám výrazně ulehčí práci s odklízením sněhu. Frézy sníh totiž nejprve rozřezávají pomocí otočného šneku a snadno jej odhazují mimo odhrnovanou oblast.

Stroje se liší výkonem motoru, šířkou a výškou záběru, typem šneku, který nabírá sníh, vzdáleností odhozu sněhu i množstvím a kvalitou sněhu, se kterým jsou schopny si poradit. Co musíte vědět při výběru vhodné frézy?

Benzin nebo elektřina

Frézy jsou elektrické nebo benzinové. Vhodný výběr se odvíjí především od množství napadaného sněhu. Pokud odklízíte čerstvě napadaný sníh v malém množství, stačí elektrická fréza. S větší sněhovou pokrývkou si ale poradí spíše fréza s benzinovým motorem, která dokáže udržet vysoký výkon a otáčky v náročných podmínkách.

Jednostupňová nebo dvoustupňová

Jednostupňové benzinové sněžné frézy se hodí na odklízení čerstvě napadaného sněhu třeba z chodníků. Výhodou je malá hmotnost a snadná ovladatelnost. Ušlapaný sníh však gumový šnek zajišťující otáčením pohyb frézy nedokáže odkrojit. Potřebují pevný podklad, tedy chodník nebo asfalt na příjezdové cestě. Rotující šnek odebírá sníh a odhazuje komínem na potřebné místo.

Dvoustupňové frézy a jejich pilovitý šnek odstraní i uježděný, mokrý a přemrzlý sníh z různých typů povrchů včetně nezpevněných. Jsou určeny do podhorských a horských oblastí, kde si hravě poradí i s větším množstvím sněhu, vysokými závějemi, přemrzlým a udusaným sněhem. Ocelový šnek dopraví sníh do vysokoobrátkového ventilátoru a výhozovým komínem jej dostane až do vzdálenosti 15 metrů. Pákový převod umožní měnit strany i směr výhozu sněhu. Liší se výkonem motoru i pracovním záběrem a mohou zvládnout až 1,4 tuny sněhu za hodinu.

Ovládání sněžné frézy

Základní modely fréz pohání šnek, ty lepší mají automatický pojezd vpřed a vzad opatřený kolečky. U kolečkového pojezdu lze většinou nastavit i rychlost pohybu vpřed a vzad. Mohou mít i systém řízení Power Steering, který pomáhá při otáčení a manipulaci v terénu. Spínače na spodní straně obou madel zapnou pohonné kolo na dané straně a umožní otáčet tímto směrem. Vhodný na svahy se sklonem do 10 °. Elektrický startér oceníte u fréz, které parkují venku v mrazu. Šňůrou lze startovat jen frézy skladované alespoň v temperovaném prostoru.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *