Stavba bazénu svépomocí

Zejména na jaře nastává ideální doba pro stavbu bazénu a to i zapuštěného. Kromě příznivého počasí nahrávají i výprodeje bazénů v hobby marketech.

Pokud jste si i vy právě vybrali svůj vysněný bazén, určitě si nezapomeňte pečlivě vybrat i materiály, které použijete pro jeho stavbu. Stavba zapuštěného bazénu svépomocí není nic těžkého při dodržení určitých zásad.

Izolujte, ať ušetříte

U venkovních zapuštěných bazénů, které stavíme v našich zeměpisných šířkách, záleží zejména na velmi dobré tepelné izolaci. On totiž dobře zvolený izolant může velmi významně snížit následné náklady na ohřev vody ke koupání. V případě, že plánujete postavit svůj bazén zcela bez ohřevu, pak si ve správně izolovaném novém bazénů můžete o dost dlouhou dobu prodloužit koupací sezonu.

Ideální materiál pro tepelnou izolaci

Na zapuštěné bazény se osvědčil Liapor. Jde o lehké keramické kamenivo, které lze velmi dobře využít jednak pro základy bazénu, ale i pro jeho obsyp. Kromě uvedených předností, má Liapor skvělé izolační vlastnosti a další předností je i fakt, že zbytečně nezatěžuje skořepinu bazénu. Stejně tak zabraňuje nechtěné deformaci bazénových stěn.

Postup stavby bazénu

Postup stavby bazénu závisí do jisté míry také na zvoleném typu stavěného bazénu, na vámi vybraných technologiích a dále pak na pokynech výrobce. Základní postup stavby je srovnatelný u betonového, foliového i sklolaminátového zapuštěného typu bazénu.

Vyhloubení stavební jámy

Po vyrovnání podkladu kamenivem, k čemuž lze použít Liapor, následuje obvykle betonáž základové desky s armaturou podle typu bazénu. Pak nastane čas na usazení bazénu. Sklolaminátové bazény se usazují rovnou na připravenou betonovou desku. Fóliové bazény vyžadují montáž konstrukce, instalaci fólie a její zajištění. U betonových bazénů je zase nutná stavba obvodových zdí.

Zabudování nutné technologie a potrubí

Obsyp bazénu pomocí kameniva Liapor, které se během prací hutní ve vrstvách po 30 cm jde dobře s lehkou vibrační deskou. Vznikne pak velmi dobrá homogenní vrstva s vyžadovanými skvělými izolačními vlastnostmi.

Překrytí Liaporu geotextilií

Pro obsypy bazénů můžete použít kamenivo Liapor frakce 4 až 8 / 350. Zakoupíte jej v balení po 50 l nebo ve větším balení v podobě velkoobjemových vaků o objemu 1 000 l, popřípadě volně ložený. Pak už vás čeká jen finální úprava okolí bazénu podle vašich představ.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *