Praskliny ve zdi

Jak opravit praskliny ve zdi

Zbavit se prasklin a trhlin ve zdi není úplně vždycky jednoduché. Pokud jsou trhliny hlubší a širší než 0,5 cm, poraďte se nejdřív se statikem. Trhliny se objevují  zejména u starších domů nebo bytů. Nejedná-li se o velké trhliny, které nezpůsobují závažným stavebním problém, dají se opravit. Celá stavba si může časem takzvaně sednout a i ty nejlepší omítky nejsou na to dostatečně pružné. Praskliny ale způsobují i různé otřesy. Praskliny se zapravují vhodnou hmotou místo dřívější používané sádry. Ta je moc křehká, špatně se upravuje a na mnoha materiálech nedrží.

Jaké přípravky použít

Vhodné přípravky na praskliny ve zdi určené pro spárování, tmelení a opravu prasklin ve zdivu se dají použít i na okolí dveří, okenních rámů a výklenků. Najdete je pod názvem akrylové tmely nebo stavební akryláty. Prodávají se buď v kelímcích, kbelících a v kartuších. Stavební akryláty jsou dostupné ve třech odstínech, bílé, šedé a hnědé barvy.

TIP: Jak vyčistit koberec

Na co nezapomenout a co se vám může hodit

Před počátkem prací si zakryjte podlahu fólií nebo novinami. Hlavně kryjte koberce, moderní tmely se z nich velmi špatně dostávají. Pamatujte si také, že jedenkrát vytvrzený tmel už vodou nezměkčíte. Tmely určitě nemíchejte vzájemně a nesnažte se je nastavovat sádrou nebo třeba pískem. Při práci s těmito tmely si raději chraňte oči, pokožku a použijte ochranné rukavice.

Opravte zdi i strop

Prasklá zeď
Prasklá zeď

Na drobné vlasové praskliny ve zdi použijte akrylový tmel, který nanesete pouze prstem. Je výborný, neboť je na bílých zdech a stropech už ani nemusíme přetírat. Na větší praskliny je třeba více tmelu a pro snadné nanášení si zkuste raději půjčit aplikační pistoli. Do té se pak vkládají právě válcové kartuše s tmelem. Větší praskliny ve zdi zpevněte spárovací páskou vyrobenou na bázi skelných vláken či netkaných textilií. Snadno se nanáší na prasklinu vyplněnou tmelem. Rozložte pásku po celé délce a znovu naneste tmel, zcela vyplňte trhlinu ve zdi. Akrylové tmely se dají snadno zbrousit a lehce přetřít disperzními barvami jako je Primalex či HET. Silikonové tmely takto nepřetřete.

Než začnete, vyčistěte praskliny

Ještě než začnete, prasklinu ve zdi či mezi panely vyčistěte pomocí špachtle, smetáčku nebo štětce. Spáru zbavte prachu a loupajících se a zvětralých nátěrů. Tmel vpravujte do trhlin pomocí pistole nebo špachtle. Hluboké spáry plňte v etapách, aby neprosychaly moc dlouho. Širší praskliny jemně zvlhčete při nanášením tmelu štětcem nebo rozprašovačem na květiny ať tmely lépe přilnou. Tmel nechte trochu vystupovat nad povrch stěny, jakmile začne vysychat, zmenší svůj objem. Asi během 15 až 20 minut  se na povrchu vytvoř film. Pro fázi broušení a přetírání tmelu si vezmeme jemný brusný papír se zrnitostí asi 120 – 150. Bude se vám hodit i vysavač pro průběžné odsávání prachu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *