postel z palet

11 tipů na postel z palet – Inspirace

Potřebujete si domů pořídit nový nábytek a ten běžný v obchodech vás až tak nenadchl? Můžete se pustit do výroby postele svépomocí. Co takhle použít palety? Přinášíme vám k tomu pěknou dávku inspirace.

1. Podsvícená postel z palet

Protože je hlavní součástí našeho každodenního života kvalitní spánek, který velmi intenzivně regeneruje naše tělo, svaly, klouby, páteř, orgány i mozek, dejte si na své posteli z dřevěných přepravních palet záležet. Může mít i efektní podsvícení.

Podsvícená postel z palet

2. Paletová postel s odkládací plochou

Paletová postel může být doplněna praktickou odkládací plochou. Může mít lamelový rošt nebo rošt vyrobený z palet, tedy z prken tvořících ložnou plochu palety, které mají tloušťku asi 18 až 20 mm. Pokud si chcete raději odpočinout na klasickém lamelovém roštu, můžete si na paletovou postel upravit rám tak, aby se dal lamelový rošt dát do rámu, nebo jednotlivé lamely vsunout do vyrobeného pouzdra.

postel z palet

3. Zajímavá postel z palet

Při tvoření postele z palet se vaší fantazii meze nekladou. Důležitou součástí komfortního spánku je také odvětrání matrace, na které nesmíme zapomenout.  Pro správnou cirkulaci vzduchu je nutná prodyšná podložka pod matrací. Pokud tedy uložíte matraci na rošt a zachováte mezi prkny dostatečné mezery alespoň 4 až 5 cm, zajistíte si tak hygienu lůžka a zamezíte možnému vzniku plísní.

postel z palet

4. Postel z palet pro dva

Pokud chcete postel do ložnice, pořiďte si pořádné letiště. Nezapomínejte na zajištění přirozeného proudění vzduchu, který musí stále proudit mezi postelí, matrací a okolním prostorem. Důležité je i snížení objemu prachu a roztočů zachycujících se v matraci. Během spánku vás tak nebudou trápit dýchací obtíže. Dbejte na snadnou údržbu. Aby se pod ní dalo vysát, můžete ji i mírně vyvýšit.

Postel z palet

5. Postel z palet s čelem a nočním stolkem

Postel z palet může být doplněná čelem, které využijete, pokud si třeba rádi vsedě v posteli čtete. Stejně tak můžete z palet vyrobit i pěkný noční stolek, kterému nemusí chybět ani přihrádky nebo dvířka. Postel z palet a kvalitní matrace pro správnou podpěru těla během spánku zajistí i přirozený odvod vlhkosti.

Postel z palet

6. Postel z palet s odkládacím stolkem

Postele z palet mohou být doplněny i odkládacím prostorem či stolkem. Na ten v pohodě umístíte snídani na tácku, knížku na čtení i s lampičkou nebo notebook, pokud musíte večer ještě pracovat. Matrace může být zdravotní, ortopedická i futonová. V tloušťkách 15 až 20 cm, ale i 30 až 35 cm.

postel z palet

7. Postel z palet s úložným prostorem

Postel z palet může být doplněna i praktickým úložným prostorem. Praktickým vysunovacím zásuvkám nezapomeňte přimontovat kolečka. Postel z palet s úložným prostorem pak poslouží na uklizení lůžkovin přes den, nebo třeba na sezónní oblečení a sportovní výbavu. Úložné prostory mohou být pod postelí, ale i před ní a za ní. Praktická šuplata mohou doplnit i poličky nebo TV stolek z palet.

postel z palet

8. Jedinečná postel z palet

Při výrobě si nejprve upravte palety na potřebnou délku, odstraňte kovové sponky a nadbytečné hřebíčky. Ostatní zatlučte, aby hlavičky nevyčnívaly ven. Všechny hrany otupte pomocí hoblíku, brusky nebo brusným papírem. Vrchní části prken obruste pásovou bruskou a ručně začistěte, aby z palet netrčely třísky. Palety spojte hřebíky nebo šrouby. Nakonec postel natřete lazurou, krycí barvou nebo bezbarvý lak.

postel z palet

9. Originální a levná postel z palet

Upcyklace je trend 21. Století. Jeho principem je vdechnout použitým předmětům nový život a vyrobit z nich něco originálního. Z obyčejných dřevěných palet zadarmo nebo za pár korun vyrobíte téměř vše, včetně nočního či konferenčního stolku, botníku, knihovny, zahradní houpačky či křesla. Nejpopulárnější jsou postele, které mohou mít celou řadu podob.

postel z palet

10. Výhody postel z palet

Výhodou vlastnoručně vyrobené postele z palet je její uzpůsobení podle svého. Velikost europalet je 120 x 80 cm a snadno z nich vyrobíte postel o rozměru 200 x 160 cm, kterou překryjete stejně velkou matrací. Pokud zvolíte matraci o velikosti 140 x 200 cm, vznikne vám i odkládací místo. Oblíbené jsou i postele z palet 200 x 200 a 180 x 200 cm. Palety lze k sobě libovolně skládat krátkou i dlouhou stranou, nebo je jednoduše zkrátit a napojit. Vyrobit postel z palet je opravdu snadné. Stačí vám k tomu základní nářadí jako kladivo, hoblík či dláto.  Určitě nezapomeňte na aku šroubovák, s ním vám půjde práce ještě rychleji.

postel z palet

11. Postel z palet a pohodlí

Pokud bude postel pohodlná a kvalitní, každý další den prožijeme bez bolestí zad, svalů a hlavy. Na postel si proto určitě dejte kvalitní matraci. Anatomicky správně tvarovaná podpěra těla při ležení páteř ve všech polohách správně podpírá a ponechává ji v přirozeném tvaru. K posteli můžete doplnit i elegantní osvětlení.

postel z palet

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *