Jak vyrobit pampeliškový sirup, jaké jsou účinky

Žluté květy pampelišek mají v pampeliškovém sirupu či medu blahodárné účinky. Zkuste si vyrobit pampeliškový sirup, který je sladký a plný účinných látek pro posílení zdraví.

Celá rostlina smetánky lékařské má blahodárné účinky. Nejlepším obdobím pro sběr kvítků pampelišek je duben a květen. Listy sbírejte ještě dříve, než rostlina vyžene květy a kořeny až po odkvětu, kdy se zatáhnou stvoly. Z květů si vyrobte nevařený sirup pro okamžitou konzumaci a ten vařený si připravte na zimu třeba do čaje. V zimě je pampeliškový sirup vhodný na kašel, rýmu, nachlazení i respirační potíže, podobně jako třeba jitrocelový sirup.

Nevařený pampeliškový sirup

Ingredience:

  • 1 litr pampeliškových květů – asi 100 květů
  • 400 g cukru krupice (nerafinovaný, třtinový či BIO)
  • 2 dl vody

Postup:

Natrhejte si někde na louce mladé a nezaprášené pampeliškové květy, které nechte mírně zavadnout, ať z nich vyleze všechen hmyz.

Neomyté květy dejte do větší uzavíratelné nádoby, zasypte je cukrem a nechte 2 dny na slunném místě. Během této doby sklenici několikrát otočte tak, aby se cukr dostal ke každému kvítku, což usnadní jeho rozpouštění.

Pak přidejte vodu, dobře promíchejte a nechte dalších 24 hodin uležet. Pak směs přeceďte, dejte do skleniček a skladujte v lednici. Nevařený sirup se hodí do limonád, k oslazení dezertů i do čaje.

Vařený pampeliškový sirup

Ingredience:

  • 5 litrů pampelišky – asi 500 květů
  • 1 kg třtinového cukru
  • 1 pomeranč
  • 1 citron
  • 2 l vody

Postup:

Na čisté louce si natrhejte mladé a nezaprášené květy pampelišek, které nechte mírně zavadnout, ať z nich vyleze všechen hmyz.

Citron a pomeranč nejlépe v BIO kvalitě omyjte a nakrájejte na plátky. Do hrnce dejte pampelišky, cukr, plátky citrusů a vodu. Směs za stálého míchání přiveďte k varu, na plotně nechte zchladnout a louhujte pod pokličkou 24 hodin nebo v lednici 48 hodin.

Pak směs sceďte a z pampelišek vymačkejte vodu. Vařte je na mírném plameni za občasného zamíchání asi 1,5 hodiny, dokud směs není přiměřeně tuhá a zejména na začátku varu sbírejte z povrchu pěnu.

Na talířek si kápněte trochu sirupu a nechte zchladnout. Lžičkou pak zkuste, zda je už konzistence správná. Horkou směs nalívejte do čistých suchých sklenic a zavíčkujte.

Na co se zaměřit

K pampeliškám můžete přidat 50 až 100 květů sedmikrásek. Ty jsou vhodné proti kašli, při rýmě, na chlazení i při laryngitidě. Pokud neseženete chemicky neošetřené citrusy v BIO kvalitě, oloupejte je a nakrájejte si je na kousky. Pokud použijete klasický cukr krupici, bude pampeliškový sirup světlý, při použití třtinového cukru dostane pampeliškový med krásně tmavý. Proslazené pampelišky použijte třeba do ovocných smoothies. Pokud milujete bylinky, vyzkoušejte i mátový sirup.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *