6 jednoduchých rad jak vyčistit ucpaný záchod

Pokud vám doma záchod po spláchnutí neodtéká a vy nevíte, co s ním, nemusíte hned volat odborníka. Zkuste jej nejprve zprůchodnit samy. Jak na ucpanou toaletu?

Čištění ucpaného záchodu není žádná věda

Ucpaný záchod je běžný problém, který se čas od času vyskytne asi v každé domácnosti. Mísa je plná páchnoucí vody a neodtéká. Nečistoty se nedaří spláchnout do kanalizace. Zkuste naše tipy. Pokud se toaleta ucpala jen toaletním papírem, po několika hodinách obvykle dojde k jeho rozpuštění a toaleta opět začne řádně fungovat. Můžete záchod zkoušet průběžně několikrát splachovat.

1. Použijte zvon

Prvním řešením, které s při ucpání záchodu používá, je klasický zvon. Zkuste jej dříve, než použijete  jakékoliv čisticí prostředky. Použití obyčejného zvonu většinou zabere. Do pumpování dejte trochu síly a vytvořte podtlak. Vytvoření dostatečného tlaku pohne ucpaným odpadem. Podtlak předmět posune a průchod uvolní. Odpad pak přejde do širokého potrubí. Čím větší máte zvon, tím větší jím vyvinete tlak. Modernější jsou ruční tlakové pumpy, kterou zastrčíte do odpadu, utěsníte a pumpováním nečistoty protlačíte dále do odpadu.

2. Péro na čištění odpadu

Skvělou vychytávkou, kterou můžete použít na ucpanou toaletu, je péro na odpad. Je to kanalizační pružina neboli mechanický krtek na WC. Pružina dosáhne až do pěti metrů a pročistí nejen ústí, ale i mnohem hlouběji ucpané odpadové potrubí. Jedná se o ohebnou kovovou hadici, kterou použijete úplně stejně, jako drát. Kovové péro na odpad se dokáže dostat mnohem hlouběji. Jde o účinnější řešení, když nepomůže zvon. Pokud je překážka mnohem dále než v prvních pár centimetrech odpadu, často tuto pomůcku používají i samotní instalatéři.

3. Kovové ramínko

Můžete také zkusit prošťouchnout záchod drátem. Pokud předchozí metody selhaly, můžete k uvolnění toalety použít také silný a ohnutý drát. Dobře poslouží například kovové ramínko na šaty. Pomůcku si vyrobíte rozmotáním kovového drátěného věšáku. Abyste mísu nepoškodili, raději obalte konec drátu kusem hadru. Konec drátu pak zasuňte hlouběji do odtoku. Pohybem dovnitř a zpět zkuste problematický odpad uvolnit a vytáhnout.

4. Domácí čističe

Do WC mísy můžete zkusit použít i domácí čističe, které máte doma po ruce. Zkuste do mísy nasypat balení jedlé sody a postupně ji zalévejte octem. Překážka v odpadu je většinou organického původu a tato pěnící směs dobře funguje. Pro urychlení reakce následně ještě přidejte 4 litry horké vody a pak nechte roztok působit nejlépe přes noc. Ráno pak důkladně několikrát spláchněte. Pomoci vám může i mýdlová voda, protože vytvoří kluzké prostředí, které pomůže pod tlakem vody překážku uvolnit.

5. Enzymatické čističe

Mísa ucpané toalety, ze které voda neodtéká, je většinou plná nežádoucí tekutiny, kterou je často třeba odstranit. Pomůže vám ruční pumpička nebo hadička, která se používá na vypouštění akvárií. Můžete si také natáhnout gumové rukavice a přebytečnou vodu ručně odebrat do kbelíku. Pokud voda odtéká, ale stále pomalu, vyčkejte, než odteče. Jakmile je toaleta prázdná, použijte enzymatický čistič. Existují Ecozone tyčinky, přípravek Drop, různé tablety a tekuté prostředky na bázi enzymů.

6. Chemické čističe

Jestliže v míse zůstalo pouze malé množství vody, můžete použít chemikálie. Pomůže takzvaný krtek na WC, který rozloží všechen biologický odpad. Krtek s roztokem hydroxidu sodného je určený k čištění odpadů. Zničí všechny bakterie a nečistoty. Přípravky s roztokem louhu jsou k dostání v drogerii a v domácích potřebách. Vždy je třeba při jejich použití řádně větrat. O něco agresivnější a také nebezpečnější je samotný hydroxid sodný, který je třeba přelít horkou vodou. Neopatrné zacházení s louhem ale může poškodit čich a zrak. Na ucpaný záchod nepoužívejte chemické přípravky, které k tomu nejsou přímo určené. Můžete se také podívat, jak opravit protékající záchod.

Nedaří se svépomocí? Ceny profesionálního čištění od 2000 Kč

Když se nedaří čištění svépomocí, zavolejte profíka. Nejlevněji Vám vyjde případ, kdy se předmět zachytil stále ještě v oblasti záchodu (např. uvolněné vonítko, toalet. papír). Naopak s vyšší cenou čištění počítejte s ucpávkou za záchodem dále v domovním odpadu – tam je kromě sundání záchodu zapotřebí prošťouchnout ucpávku instalatérským perem, nebo motorovou frézou (strojní čištění). Zde najdete ceny čištění odpadů v Praze a okolí

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *