Jak vybrat kávovar a jaké jsou druhy?

Kávu lze ji připravovat mnoha způsoby. Nejjednodušší je zalití kávové směsi horkou vodou, tedy turecká káva. Kvalitní kávu si však připravíte pomocí kávovaru.

Druhy kávovarů

Kávovary se dělí dle druhu nápoje, které s nimi připravíte. Espressovače jsou na silnou černou kávu i mléčné nápoje a kávovary pro přípravu filtrované kávy, která je méně aromatická i silná. Tato překapávaná káva je řidší a s vyšším obsahem kofeinu, ale je stále zdravější než turecká káva. Espresso připravíte na kapslovém, pákovém a automatickém kávovaru. Liší se způsobem přípravy, chutí i cenou.

Kapslové kávovary

Výhodou kapslového kávovaru je nižší pořizovací cena a snadná příprava kávy. Jsou vhodné do kanceláře. Vložíte kapsli do přístroje a stisknete tlačítko. Připravíte více druhů kávy a dětem různou příchuť čokolády. Součástí dražších přístrojů jej i tryska na mléko pro přípravu mléčné pěny. Kapsle mají dlouhou dobu trvanlivosti a aroma kávy se uchová v ochranné atmosféře. Odradit vás může vyšší cena kapslí. Za 1 šálek kávy dáte 10 až 25 Kč. Kapsle znamenají i velké množství odpadu.

Některé kapslové kávovary připraví pouze espresso a lungo. Tzv. multidrinky slouží na přípravu teplých i studených nápojů s mlékem i bez mléka. Připravit si můžete ledový čaj i horkou čokoládu. Kvalitní mléčnou pěnu připraví kávovary se šlehačem mléka či parní tryskou. Díky nim připravíte cappuccino nebo caffe latte.

Automatické kávovary

Výhodou automatických kávovarů je snadná příprava. Stačí vložit kávová zrna do přístroje a po stisku tlačítka přístroj kávu umele a připraví. Cena kávy je minimální a připravit můžete mnoho různých kávových nápojů. Součástí přístroje je zabudovaný mlýnek i tryska na horkou páru ke šlehání mléka. Pomocí trysky můžete připravit i čaj. Přístroje vybavené zásobníkem na mléko připraví i mléčnou pěnu.

Výhodou je snadná údržba, protože k přídavným funkcím patří propláchnutí, odvápnění i čištění vnitřních částí. Díky nastavitelné výšce výpustě můžete používat různě vysoké hrnky i sklenice. Hodí se hlavě domů. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a větší rozměr přístroje. Nepřipravíte ani tak lahodnou kávu jako na pákovém kávovaru. Ve větším zásobníku se káva postupně zahřívá a ztrácí kvalitu.

Pákové kávovary

Pákové kávovary jsou pro milovníky kvalitní kávy, kterým nevadí náročnější příprava. Využívají je hlavně bary, kavárny a restaurace. Kávu stroj čerstvě namele, pomocí pěchovadla ji napěchujete do sítka a přístroj připraví kávu. Součástí přístrojů je tryska na mléko. S mletou kávou nedosáhnete pravého aroma. Pomocí pákového kávovaru připravíte kvalitní espresso i mléčné nápoje. Chuť kávy je nejlepší. Ze všech přístrojů je třeba pravidelně odstraňovat vodní kámen.

Nastavení hrubosti mletí

Pokud je součástí přístroje zabudovaný mlýnek, bude se vám hodit funkce nastavení hrubosti mletí. Proto si ověřte, zda jí kávovar disponuje.

Nastavitelná výška výpusti

Tato možnost je téměř u všech kvalitních automatických kávovarů. Díky ní můžete používat různě velké nádoby.

Pěnění mléka

Součástí kávovarů jsou i pěniče mléka. Automatické pěnění či poloautomatické šlehání, kdy si pěnu vyrobíte sami dle svých představ.

Automatické čištění a odvápnění

Zásadní funkce se postará o vyčištění celého přístroje bez ručního čištění. Necháte skrz přístroj protéct čistou vodu, dokud nevyteče čistá voda. Pokud tuto funkci kávovar nemá, podívejte se, jak na odvápnění kávovaru

Časovač

Díky časovači si můžete nastavit dobu, na kterou bude káva připravena.

Ohřev šálků

Kávovary jsou vybaveny vyhřívanou plochou. V předehřátém šálku káva tak rychle nevychládne a stálejší je i připravená pěna.

Frenchpress, moka konvička nebo aeropress… Kvalitní kávu můžete připravit i bez kávovaru. Zajímají vás také alternativní přípravy kávy? Gourmetkava, český prodejce kvalitní kávy, kávovarů, mlýnků a dalšího kávového příslušenství s vlastní pražírnou, na svém webu obsáhle píše o různých druzích přípravy kávy. Každý si zkrátka vybere svůj oblíbený způsob přípravy kávy.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *